Släktforskning

berättelser om min släkt

Farfars Anor (Djurling och Zetterberg)

Proband

Karl Reinhold Bengtsson.

Stalldräng, Statare, Stallförare, Hästskötare, Grovarbetare, Försäljare.

Född 1898-09-12 i Sörby, Norrköpings Östra Eneby (E).

Ej konfirmerad enligt Ljung AIIa:6 sid 297.

Värnplikt 66 22/18.

Flyttade 1898-11-12 från Sörby, Norrköpings Östra Eneby (E) till Torp,

Västra Mellangården, Vånga (E).

Flyttade 1899-10-22 från Torp, Västra Mellangården, Vånga (E) till

Dömestad Nr 2 och 5, Styrstad (E).

Flyttade 1900-11-04 från Dömestad Nr 2 och 5, Styrstad (E) till Ölstad,

Risinge (E).

Flyttade 1903-11-20 från Ölstad, Risinge (E) till Klippestorp 1/2 mtl

frälse, Risinge (E).

Flyttade 1904-09-02 från Klippestorp 1/2 mtl frälse, Risinge (E) till

Båtstorp, Hällestad (E).

Flyttade 1906-12-31 från Båtstorp, Hällestad (E) till Fridensberg,

Labbetorp, Tjällmo (E).

Flyttade 1907-12-19 från Fridensberg, Labbetorp, Tjällmo (E) till

Fattiginrättningen, Risinge, Risinge (E).

Flyttade 1914 från Fattiginrättningen, Risinge, Risinge (E) till

Ålderdomshemmet, Risinge (E).

Flyttade 1915-12-07 från Ålderdomshemmet, Risinge (E) till Viberga,

Risinge (E).

Flyttade 1916-11-20 från Viberga, Risinge (E) till Regnemyra, Skedevi

södra kyrkobokföringsomr (E).

Flyttade 1917-11-30 från Regnemyra, Skedevi södra kyrkobokföringsomr (E)

till Viberga, Risinge (E).

Flyttade 1918-02-05 från Viberga, Risinge (E) till Skillberga, Vårdnäs

(E).

Flyttade 1918-09-11 från Skillberga, Vårdnäs (E) till Ragnetorp

Östergård, Risinge (E).

Flyttade 1918-09-21 från Ragnetorp Östergård, Risinge (E) till Ragnetorp

Västergård, Risinge (E).

Flyttade 1920-03-02 från Ragnetorp Västergård, Risinge (E) till

Solberga, Skälboö, Skönberga (E).

Flyttade 1920-11-20 från Solberga, Skälboö, Skönberga (E) till

Kullerstad, Mogata (E).

Flyttade 1921-11-15 från Kullerstad, Mogata (E) till Sjögerums

Gästgivargård, Börrum (E).

Flyttade 1922-11-02 från Sjögerums Gästgivargård, Börrum (E) till

Engelholm, Sankt Anna (E).

Flyttade 1925-11-05 från Engelholm, Sankt Anna (E) till Husby säteri,

Mogata (E).

Flyttade 1926-06-23 från Husby säteri, Mogata (E) till Finstad,

Norrköpings Borg (E).

Flyttade 1926-11-10 från Finstad, Norrköpings Borg (E) till Skattna,

Kullerstad (E).

Flyttade 1927-11-19 från Skattna, Kullerstad (E) till Okna, Kimstad (E).

Flyttade 1929-10-11 från Okna, Kimstad (E) till Skörtinge, Skärkind (E).

Flyttade Statkarl 1930-11-15 från Skörtinge, Skärkind (E) till Frö,

Skärkind (E).

Flyttade Jordbruksarbetare 1931-08-31 från Frö, Skärkind (E) till Säby,

Ljung (E).

Flyttade 1931-12-07 från Säby, Ljung (E) till Släta, Ekholmen, Ljung

(E).

Flyttade 1932-07-01 från Släta, Ekholmen, Ljung (E) till Villan, Lönsås

(E).

Flyttade 1933-11-21 från Villan, Lönsås (E) till Ladugården, Kimstad

(E).

Flyttade 1936 från Ladugården, Kimstad (E) till Huseryd, Sandtorp,

Kimstad (E).

Flyttade 1937 från Huseryd, Sandtorp, Kimstad (E) till Örtomta, Kimstad

(E).

Flyttade 1939-06-03 från Örtomta, Kimstad (E) till Norrköpings Sankt

Johannes (E).

Död 1949-07-03 i Norrköpings Hedvig (E).

(Far I:1, Mor I:2)

 

Gift 1921-10-22 i Mogata (E) med Klara Maria Elisabet Hjelte.

Städare.

Född 1903-02-01 i Röda bygget, Skönberga (E).

Död 1982-05-16 i Norrköpings Östra Eneby (E).

 

                                 Barn:

   Karl Herbert Ingemar Bengtsson.

     Född 1924-02-04 i Engelholm, Sankt Anna (E).

     Död 2009-09-03 i Dalgården, Sankt Laurentii (E).

   Sven Axel Reinhold Bengtsson.

     Född 1928-12-02 i Okna, Kimstad (E).

     Död 2003-01-09 i Norrköpings Sankt Johannes (E).

 

I:1 f

Anders Peter Bengtsson.

Gardist, Skomakare.

Född 1848-10-01 i Socknen, Vånga (E).

Anders Peter är född den 1 oktober enligt födelseboken. Datumet har

ändrats till 10 oktober i husförhörslängden och följer honom resten av

livet.

Flyttade 1864 från Socknen, Vånga (E) till Hultet, Vånga (E).

Flyttade Nr 109 1865-10-22 från Hultet, Vånga (E) till Källtorp Stora,

Skälf Södergården, Norrköpings Borg (E).

Flyttade 1866-10-23 från Källtorp Stora, Skälf Södergården, Norrköpings

Borg (E) till Fiskeby Jordegendom, Norrköpings Östra Eneby (E).

Flyttade 1867 från Fiskeby Jordegendom, Norrköpings Östra Eneby (E) till

Leonardsberg Marken, Norrköpings Östra Eneby (E).

Flyttade Nr 87 1868 från Leonardsberg Marken, Norrköpings Östra Eneby

(E) till Gillberga , Kimstad (E).

Flyttade 1869 från Gillberga , Kimstad (E) till Löfstad, Kimstad (E).

Flyttade 1871-10-23 från Löfstad, Kimstad (E) till Skärlunda Löth,

Norrköpings Borg (E).

Flyttade 1872-11-19 från Skärlunda Löth, Norrköpings Borg (E).

Flyttade 1873-12-08 till Stenstorp, Risinge (E).

Flyttade 1874 från Stenstorp, Risinge (E) till Kilnäset, Ramstorp,

Risinge (E).

Flyttade 1875 från Kilnäset, Ramstorp, Risinge (E) till Socknen, Risinge

(E).

Flyttade 1875-12-11 från Socknen, Risinge (E) till Svea livgarde (AB).

Flyttade 1885-02-16 från Svea Livgarde till Sjölund, Ramstorp, Risinge

(E).

Flyttade 1898-09-09 från Sjölund, Ramstorp, Risinge (E) till Sörby,

Norrköpings Östra Eneby (E).

Flyttade besked 73 1898-11-17 från Sörby, Norrköpings Östra Eneby (E)

till Torp, Västra Mellangården, Vånga (E).

Flyttade besked 54 1899-10-22 från Torp, Västra Mellangården, Vånga (E)

till Dömestad Nr 2 och 5, Styrstad (E).

Flyttade 1900-11-04 från Dömestad Nr 2 och 5, Styrstad (E) till Ölstad,

Risinge (E).

Flyttade 1903-11-20 från Ölstad, Risinge (E) till Klippestorp 1/2 mtl

frälse, Risinge (E).

Flyttade 1904-09-02 från Klippestorp 1/2 mtl frälse, Risinge (E) till

Båtstorp, Hällestad (E).

Flyttade 1906-12-31 från Båtstorp, Hällestad (E) till Fridensberg,

Labbetorp, Tjällmo (E).

Flyttade 1907-12-19 från Fridensberg, Labbetorp, Tjällmo (E) till

Fattiginrättningen, Risinge, Risinge (E).

Flyttade 1914 från Fattiginrättningen, Risinge, Risinge (E) till

Ålderdomshemmet, Risinge (E).

Död 1919-10-02 i Ålderdomshemmet, Risinge (E).

(Barn Proband, Far II:1, Mor II:2)

 

Gift 1898-07-13 i Hällestad (E) med efterföljande ana.

 

                                 Barn:

   Alma Teolinda Linda Andersdotter.

     Född 1886-12-30 i Damängen, Torp, Hällestad (E).

     Död 1968-04-14 i Norrköpings Sankt Olai (E).

   Hulda Maria Bengtsson.

     Född 1890-04-20 i Damängen, Torp, Hällestad (E).

     Död 1950-07-30 i Vinnerstad (E).

   Beda Matilda Bengtsson.

     Född 1894-04-18 i Damängen, Torp, Hällestad (E).

     Död 1973-08-14 i Norrköpings Borg (E).

   Gerda Victoria Bengtsson.

     Född 1896-07-16 i Damängen, Torp, Hällestad (E).

     Död 1986-04-03 i Veta (E).

   Karl Reinhold Bengtsson.

     Född 1898-09-12 i Sörby, Norrköpings Östra Eneby (E).

     Död 1949-07-03 i Norrköpings Hedvig (E). (Se Proband).

   Hedvig Naemi Bengtsson.

     Född 1901-05-16 i Ölstad, Risinge (E).

     Död 1982-09-27 i Motala (E).

   Lydia Charlotta Lotten Bengtsson.

     Född 1905-02-05 i Båtstorp, Hällestad (E).

     Död 1983-09-05 i Motala (E).

 

I:2 m

Alma Carolina Petersdotter.

Född 1861-08-02 i Torp, Hällestad (E).

Flyttade 1898-09-30 från Damängen, Torp, Hällestad (E) till Sörby,

Norrköpings Östra Eneby (E).

Flyttade 1898-11-12 från Sörby, Norrköpings Östra Eneby (E) till Torp,

Västra Mellangården, Vånga (E).

Flyttade 1899-10-22 från Torp, Västra Mellangården, Vånga (E) till

Dömestad Nr 2 och 5, Styrstad (E).

Flyttade 1900-11-04 från Dömestad Nr 2 och 5, Styrstad (E) till Ölstad,

Risinge (E).

Flyttade 1903-11-20 från Ölstad, Risinge (E) till Klippestorp 1/2 mtl

frälse, Risinge (E).

Flyttade 1904-09-02 från Klippestorp 1/2 mtl frälse, Risinge (E) till

Båtstorp, Hällestad (E).

Flyttade 1906-12-31 från Båtstorp, Hällestad (E) till Fridensberg,

Labbetorp, Tjällmo (E).

Flyttade 1907-12-19 från Fridensberg, Labbetorp, Tjällmo (E) till

Fattiginrättningen, Risinge, Risinge (E).

Flyttade 1914 från Fattiginrättningen, Risinge, Risinge (E) till

Ålderdomshemmet, Risinge (E).

Död 1927-02-27 i Ålderdomshemmet, Risinge (E).

(Barn Proband, Far II:3, Mor II:4)

 

Före äktenskapet med okänd.

 

                                 Barn:

   Elin Mathilda Persdotter.

     Född 1877-03-11 i Torp, Hällestad (E).

     Död 1877-03-30 i Torp, Hällestad (E).

   Johan Albert Persson.

     Född 1881-08-12 i Damängen, Torp, Hällestad (E).

     Död 1881 i Damängen, Torp, Hällestad (E).

 

Gift 1:o 1898-07-13 i Hällestad (E) med föregående ana.

 

Anders Peter Carlsson.

(Barn I:1)

 

Utom äktenskap med efterföljande ana.

 

                                 Barn:

   Anders Peter Bengtsson.

     Född 1848-10-01 i Socknen, Vånga (E).

     Död 1919-10-02 i Ålderdomshemmet, Risinge (E). (Se I:1).

 

II:2 fm

Maria Carlsdotter Djurling.

Piga.

Född 1821-12-09 i Måsudden, Gerstads ägor, Rystad (E).

Död 1905-10-25 i Fattighuset i Vånga, Vånga (E).

Flyttade 1836-04-11 från Måsudden, Gerstads ägor, Rystad (E) till Torp

nr 2, Aska ägor, Slaka (E).

Flyttade 1836 från Torp nr 2, Aska ägor, Slaka (E) till Åby Lilla, Slaka

(E).

Flyttade 1837 från Åby Lilla, Slaka (E) till Bärstad, Rystad (E).

Flyttade 1838 från Bärstad, Rystad (E) till Aska, Slaka (E).

Flyttade 1839 från Aska, Slaka (E) till Bossgård, Rystad (E).

Flyttade 1840 från Bossgård, Rystad (E) till Östra Harg (E).

Flyttade 1841 från Östra Harg (E) till Karlstorp, Staby ägor, Rystad

(E).

Flyttade 1843 från Karlstorp, Staby ägor, Rystad (E) till Torlunda Övre,

Vånga (E).

Flyttade 1845 från Torlunda Övre, Vånga (E) till Socknen, Vånga (E).

Flyttade 1873 från Socknen, Vånga (E) till Sand, Boberg Västergård,

Vånga (E).

Flyttade 1878 från Sand, Boberg Västergård, Vånga (E) till Fattighuset i

Vånga, Vånga (E).

(Barn I:1, Far III:3, Mor III:4)

 

Utom äktenskap med okänd.

 

                                 Barn:

   Carl Johan Larsson.

     Född 1845-02-09 i Torlunda Övre, Vånga (E).

     Död 1920-10-26 i Lindhultsberg, Risinge (E).

 

Utom äktenskap med föregående ana.

 

Utom äktenskap med okänd.

 

                                 Barn:

   Bengt Bengtsson.

     Född 1851-08-14 i Socknen, Vånga (E).

     Död 1852-01-19 i Västerängen, Vånga (E).

   Anna Stina Bengtsdotter.

     Född 1852-12-03 i Hällorna, Vånga (E).

     Död 1901-02-04 i Eneby Pryssgård, Norrköpings Östra Eneby (E).

 

Utom äktenskap med okänd.

 

                                 Barn:

   Karolina Andersdotter.

     Född 1856-05-14 i Vånga (E).

     Död 1923-05-29 i Årsta, Sköldinge (D).

   Johanna Andersdotter.

     Född 1859-03-08 i Vånga (E).

     Död 1869-05-20 i Socknen, Vånga (E).

 

Utom äktenskap med Anders Carlsson.

Smed.

Född.

 

                                 Barn:

   Mathilda Andersdotter.

     Född 1865-05-07 i Socknen, Vånga (E).

     Död 1869-07-07 i Socknen, Vånga (E).

 

II:3 mf

Peter Persson.

Torpare, Snickare.

Född 1814-08-25 i Gulltorpet, Hällestad (E).

Flyttade 1818 från Gulltorpet, Hällestad (E) till Lyrsbo, Hällestad (E).

Flyttade 1820 från Lyrsbo, Hällestad (E) till Lyrsbo, Hällestad (E).

Flyttade 1823 från Nältorp, Hällestad (E) till Kattala, Bo (T).

Flyttade 1827 från Kattala, Bo (T) till Lyrsfallet, Hällestad (E).

Flyttade 1832 från Lyrsfallet, Hällestad (E) till Sätra, Hällestad (E).

Flyttade 1835 från Sätra, Hällestad (E) till Lyrsfallet, Hällestad (E).

Flyttade 1836 från Lyrsfallet, Hällestad (E) till Brötkullen, Tjällmo

(E).

Flyttade 1838 från Brötkullen, Tjällmo (E) till Hällestad (E).

Flyttade 1845 från Simonstorp (E) till Torp, Hällestad (E).

Död 1897-07-20 i Damängen, Torp, Hällestad (E).

(Barn I:2, Far III:5, Mor III:6)

 

Gift med efterföljande ana.

 

                                 Barn:

   Pehr Johan Axel Petersson.

     Född 1842-02-24 i Gulttorpet, Hällestad (E).

     Död 1913-09-30 i Örebro Olaus Petri (T).

   Anna Stina Petersdotter.

     Född 1844-10-16 i Torp, Hällestad (E).

     Död 1871-02-10 i Torp, Hällestad (E).

   Mathilda Charlotta Petersdotter.

     Född 1853-12-18 i Torp, Hällestad (E).

     Död 1891-05-18 i Linköpings domkyrkoförs (E).

   Joel Petersson.

     Född 1858-07-10 i Torp, Hällestad (E).

     Död 1858-07-13 i Torp, Hällestad (E).

   Carl Alfred Petersson.

     Född 1860-04-03 i Torp, Hällestad (E).

     Död 1860-04-12 i Torp, Hällestad (E).

   Alma Carolina Petersdotter.

     Född 1861-08-02 i Torp, Hällestad (E).

     Död 1927-02-27 i Ålderdomshemmet, Risinge (E). (Se I:2).

 

II:4 mm

Maja Charlotta Johansdotter.

Född 1821-09-25 i Kattala, Bo (T).

Flyttade 1833 från Kattala, Bo (T) till Hjortkvarn Bagarestugan, Bo (T).

Flyttade 1834 från Hjortkvarn Bagarestugan, Bo (T) till Deje, Bo (T).

Flyttade 1835 från Deje, Bo (T) till Lobäcken, Kattala, Bo (T).

Flyttade 1837 från Lobäcken, Kattala, Bo (T) till Knutstorp, Bo (T).

Flyttade 1838 från Knutstorp, Bo (T) till Bänntorp, Bo (T).

Flyttade 1839-10-24 från Bänntorp, Bo (T) till Hällestad (E).

Flyttade 1845 från Simonstorp (E) till Torp, Hällestad (E).

Död 1897-11-07 i Damängen, Torp, Hällestad (E).

(Barn I:2, Far III:7, Mor III:8)

 

Gift med föregående ana.

 

III:3 fmf

Carl Magnus Djurling.

Torpare.

Född 1792-09-08 i Katarina (AB).

Död 1869-07-08 i Fattighuset, Rystad utjord, Rystad (E).

Flyttade 1797 från Stockholm till Vårdsberg (E).

Flyttade 1812 från Vårdsberg (E) till Nr 36, Linköpings domkyrkoförs

(E).

Flyttade 1814 från Nr 36, Linköpings domkyrkoförs (E) till Täljestad,

Östra Skrukeby (E).

Flyttade Dräng hos brukaren Peter Petersson och hustrun Maria Jönsdotter

1818 från Täljestad, Östra Skrukeby (E) till Nr 16, Linköpings

domkyrkoförs (E).

Flyttade 1820 från Nr 16, Linköpings domkyrkoförs (E) till Köpetorp,

Hospitalsbommen 1, Linköpings Sankt Lars (E).

Flyttade 1821 från Köpetorp, Hospitalsbommen 1, Linköpings Sankt Lars

(E) till Måsudden, Gerstads ägor, Rystad (E).

Flyttade 1866 från Måsudden, Gerstads ägor, Rystad (E) till Fattighuset,

Rystad utjord, Rystad (E).

(Barn II:2, Far IV:5, Mor IV:6)

 

Gift 1821-04-10 i Gerstads ägor, Rystad (E) med efterföljande ana.

 

                                 Barn:

   Johan Djurling Rylander.

     Född 1821-12-09 i Måsudden, Gerstads ägor, Rystad (E).

     Död 1851-12-25 i Nr L67, S:t Lars kvarter, Linköpings domkyrkoförs

     (E).

   Maria Carlsdotter Djurling.

     Född 1821-12-09 i Måsudden, Gerstads ägor, Rystad (E).

     Död 1905-10-25 i Fattighuset i Vånga, Vånga (E). (Se II:2).

 

III:4 fmm

Catharina Cajsa Persdotter.

Livgrenadjäränka.

Född 1783-09-09 i Stora Åby, Slaka (E).

Död 1868-03-23 i Fattighuset, Rystad utjord, Rystad (E).

Flyttade till Måsudden, Gerstads ägor, Rystad (E).

Flyttade 1866 från Måsudden, Gerstads ägor, Rystad (E) till Fattighuset,

Rystad utjord, Rystad (E).

(Barn II:2, Far IV:7, Mor IV:8)

 

Gift 1:o med Anders Gerstedt.

Livgrenadjär.

Född 1784 i Linköpings Sankt Lars (E).

Död 1819-08-28 i Gerstads ägor, Rystad (E).

 

                                 Barn:

   Lena Cajsa Gerstedt.

     Född 1805-04-28 i Måsudden, Gerstads ägor, Rystad (E).

   Anna Stina Gerstedt.

     Född 1807-10-02 i Måsudden, Gerstads ägor, Rystad (E).

     Död 1808-08-14 i Måsudden, Gerstads ägor, Rystad (E).

   Gustav Gerstedt.

     Född 1811-07-09 i Måsudden, Gerstads ägor, Rystad (E).

     Död 1811-09-17 i Måsudden, Gerstads ägor, Rystad (E).

   Maja Stina Gerstedt.

     Född 1811-07-09 i Måsudden, Gerstads ägor, Rystad (E).

     Död 1811-09-18 i Måsudden, Gerstads ägor, Rystad (E).

   Anders Petter Gerstedt.

     Född 1815-09-01 i Måsudden, Gerstads ägor, Rystad (E).

   Anna Stina Gerstedt.

     Född 1818-06-11 i Måsudden, Gerstads ägor, Rystad (E).

     Död 1821-12-15 i Måsudden, Gerstads ägor, Rystad (E).

 

Gift 2:o 1821-04-10 i Gerstads ägor, Rystad (E) med föregående ana.

 

III:5 mff

Petter Danielsson.

Bergsman.

Född 1783-03-15 i Svartebo, Hällestad (E).

Flyttade 1818 från Gulltorpet, Hällestad (E) till Lyrsbo, Hällestad (E).

Flyttade 1820 från Lyrsbo, Hällestad (E) till Nältorp, Hällestad (E).

Flyttade 1823 från Nältorp, Hällestad (E) till Kattala, Bo (T).

Flyttade 1827 från Kattala, Bo (T) till Lyrsfallet, Hällestad (E).

Flyttade 1836 från Lyrsfallet, Hällestad (E) till Brötkullen, Tjällmo

(E).

Flyttade 1838 från Brötkullen, Tjällmo (E) till Gulltorpet, Hällestad

(E).

Flyttade 1843 från Gulltorpet, Hällestad (E) till Torp, Hällestad (E).

Flyttade 1846 från Torp, Hällestad (E) till Djuckerö, Hällestad (E).

Flyttade 1847 från Djuckerö, Hällestad (E) till Karstorp, Hällestad (E).

Död 1856-07-16 i Karstorp, Hällestad (E).

(Barn II:3, Far IV:9, Mor IV:10)

 

Gift 1808-05-15 i Hällestad (E) med efterföljande ana.

 

                                 Barn:

   Anna Stina Persdotter.

     Född 1810-12-24 i Gulltorpet, Hällestad (E).

     Död 1888-03-21 i Nältorp, Hällestad (E).

   Peter Persson.

     Född 1814-08-25 i Gulltorpet, Hällestad (E).

     Död 1896-04-20 i Damängen, Torp, Hällestad (E). (Se II:3).

   Catharina Persdotter.

     Född 1817-02-16 i Gulltorpet, Hällestad (E).

     Död 1864-10-29 i Påvelsbacke, Hammar (T).

   Lotta Pettersdotter.

     Född 1819-02-19 i Lyrsbo, Hällestad (E).

     Död 1825-04-21 i Kattala, Bo (T).

   Maja Pettersdotter.

     Född 1821-03-04 i Lyrsbo, Hällestad (E).

     Död 1821-04-18 i Lyrsbo, Hällestad (E).

   Anders Persson.

     Född 1823-01-29 i Nältorp, Hällestad (E).

     Död 1839-12-26 i Hällestad (E).

   Eva Lotta Persdotter.

     Född 1825-06-16 i Kattala, Bo (T).

     Död 1911-09-08 i Hammar (T).

   Daniel Persson.

     Född 1828-09-03 i Lyrsfallet, Hällestad (E).

     Död 1909-07-03 i Tjällmo (E).

   Ingeborg Persdotter.

     Född 1831-08-21 i Lyrsfallet, Hällestad (E).

     Död 1919-01-31 i Tjällmo (E).

 

III:6 mfm

Annica Andersdotter.

Hustru, Torpardotter.

Född 1787-12-14 i Skogstorpet, Hällestad (E).

Flyttade 1818 från Gulltorpet, Hällestad (E) till Lyrsbo, Hällestad (E).

Flyttade 1820 från Lyrsbo, Hällestad (E) till Nältorp, Hällestad (E).

Flyttade 1823 från Nältorp, Hällestad (E) till Kattala, Bo (T).

Flyttade 1827 från Kattala, Bo (T) till Lyrsfallet, Hällestad (E).

Flyttade 1836 från Lyrsfallet, Hällestad (E) till Brötkullen, Tjällmo

(E).

Flyttade 1838 från Brötkullen, Tjällmo (E) till Gulltorpet, Hällestad

(E).

Flyttade 1843 från Gulltorpet, Hällestad (E) till Torp, Hällestad (E).

Flyttade 1846 från Torp, Hällestad (E) till Djuckerö, Hällestad (E).

Flyttade 1847 från Djuckerö, Hällestad (E) till Karstorp, Hällestad (E).

Död 1865-03-08 i Fattighuset, Hällestad (E).

(Barn II:3, Far IV:11, Mor IV:12)

 

Gift 1808-05-15 i Hällestad (E) med föregående ana.

 

III:7 mmf

Johan Pärsson Zetterberg.

Bonde.

Född 1791-10-15 i Rökrogen, Svennevad (T).

Flyttade 1810 från Rökrogen, Svennevad (T) till Regna (E).

Flyttade 1816 från Bo (T) till Rökrogen, Svennevad (T).

Flyttade 1818 från Rökrogen, Svennevad (T) till Bo (T).

Död 1833-07-23 i Kattala, Bo (T).

(Barn II:4, Far IV:13, Mor IV:14)

 

Gift 1814-12-31 med efterföljande ana.

 

                                 Barn:

   Petter Jansson.

     Född 1817-07-16 i Rökrogen, Svennevad (T).

     Död 1864-07-05 i Askersund (T).

   Anders Zetterberg.

     Född 1819-09-21 i Kattala, Bo (T).

     Död 1822-04-12 i Kattala, Bo (T).

   Maja Charlotta Johansdotter.

     Född 1821-09-25 i Kattala, Bo (T).

     Död 1897-11-07 i Damängen, Torp, Hällestad (E). (Se II:4).

   Anna Lisa Zetterberg.

     Född 1823-12-10 i Kattala, Bo (T).

   Aron Jansson Zetterberg.

     Född 1827-01-27 i Kattala, Bo (T).

     Död 1881-01-29 i Socknen, Tjällmo (E).

   Johan Jansson.

     Född 1829-06-05 i Kattala, Bo (T).

     Död 1884-04-08 i Falla, Sköllersta (T).

   Eric Zetterberg.

     Född 1832-05-08 i Kattala, Bo (T).

 

III:8 mmm

Stina Ericsdotter.

Född 1795-05-10 i Bratteberg, Regna (E).

Död 1837-09-07 i Deje, Bo (T).

Flyttade 1816 från Bo (T) till Rökrogen, Svennevad (T).

Flyttade 1818 från Rökrogen, Svennevad (T) till Bo (T).

Flyttade 1833 från Kattala, Bo (T) till Hjortkvarn Bagarestugan, Bo (T).

Flyttade 1834 från Hjortkvarn Bagarestugan, Bo (T) till Deje, Bo (T).

(Barn II:4, Far IV:15, Mor IV:16)

 

Gift 1814-12-31 med föregående ana.

 

IV:5 fmff

Eric Djurling.

Sidenvävargesäll.

Född omkring 1758.

Flyttade omkring 1785 från Kattryggen , Maria Magdalena (AB) till

Katarina (AB).

(Barn III:3)

 

Gift 1780-04-16 i Maria Magdalena (AB) med efterföljande ana.

 

                                 Barn:

   Carl Peter Djurling.

     Född 1781-04-19 i Maria Magdalena (AB).

   Johan Eric Djurling.

     Född 1783-04-04 i Maria Magdalena (AB).

   Carl Magnus Djurling.

     Född 1785-10-29 i Maria Magdalena (AB).

   Anna Emerentia Djurling.

     Född 1788-06-13 i Katarina (AB).

     Död 1835-07-28 i Skälf, Tegneby, Rystad (E).

   Carl Magnus Djurling.

     Född 1792-09-08 i Katarina (AB).

     Död 1869-07-08 i Fattighuset, Rystad utjord, Rystad (E). (Se

     III:3).

 

IV:6 fmfm

Anna Christina Staf.

Hushållerska.

Född 1759-09-25 i Maria Magdalena (AB).

Flyttade omkring 1785 från Kattryggen , Maria Magdalena (AB) till

Katarina (AB).

(Barn III:3, Far V:11, Mor V:12)

 

Gift 1780-04-16 i Maria Magdalena (AB) med föregående ana.

 

IV:7 fmmf

Per Johansson.

 (Barn III:4)

 

Gift med efterföljande ana.

 

                                 Barn:

   Catharina Cajsa Persdotter.

     Född 1783-09-09 i Stora Åby, Slaka (E).

     Död 1868-03-23 i Fattighuset, Rystad utjord, Rystad (E). (Se

     III:4).

 

IV:8 fmmm

Lena Persdotter.

(Barn III:4)

 

Gift med föregående ana.

 

IV:9 mfff

Daniel Persson.

Dräng, Bergsman.

Född 1749-01-28 i Torpet, Svartebo, Hällestad (E).

Död 1822-05-14 i Nältorp, Hällestad (E).

(Barn III:5, Far V:17, Mor V:18)

 

Gift 1777-09-14 i Hällestad (E) med efterföljande ana.

 

                                 Barn:

   Chatarina Danielsdotter.

     Född 1778-07-02 i Åsebro, Hällestad (E).

     Död 1780.

   Catharina Danielsdotter.

     Född 1780-07-20 i Svartebo, Hällestad (E).

     Död 1822.

   Petter Danielsson.

     Född 1783-03-15 i Svartebo, Hällestad (E).

     Död 1856-07-16 i Karstorp, Hällestad (E). (Se III:5).

   Jonas Danielsson.

     Född 1788-06-24.

     Död 1822.

   Anna Danielsdotter.

     Född 1791-10-09 i Hökbäcken, Hällestad (E).

     Död 1816-10-20 i Vargnäset, Gultebo, Hällestad (E).

 

IV:10 mffm

Kerstin Hansdotter.

Piga.

Född 1748-03-18 i Risinge (E).

Flyttade 1774 från Risinge (E) till Svartebo, Hällestad (E).

Död 1815-09-19 i Gulltorpet, Hällestad (E).

(Barn III:5)

 

Gift 1777-09-14 i Hällestad (E) med föregående ana.

 

IV:11 mfmf

Anders Olofsson.

Torpare.

Född 1757-06-14 i Kasteberg, Hällestad (E).

Död 1834-02-24 i Skogstorpet, Hällestad (E).

(Barn III:6, Far V:21, Mor V:22)

 

Gift 1786-04-17 i Hällestad (E) med efterföljande ana.

 

                                 Barn:

   Annica Andersdotter.

     Född 1787-12-14 i Skogstorpet, Hällestad (E).

     Död 1865-03-08 i Fattighuset, Hällestad (E). (Se III:6).

   Cathrina Andersdotter.

     Född 1789-05-10 i Skogstorpet, Hällestad (E).

   Peter Andersson.

     Född 1791-09-25 i Skogstorpet, Hällestad (E).

     Död 1856.

   Olof Andersson.

     Född 1793-01-18 i Skogstorpet, Hällestad (E).

   Anders Andersson.

     Född 1795-08-29 i Skogstorpet, Hällestad (E).

 

IV:12 mfmm

Kerstin Persdotter.

Född 1760-04-17 i Simonstorp, Hällestad (E).

Död 1830-09-17 i Skogstorpet, Hällestad (E).

(Barn III:6, Far V:23, Mor V:24)

 

Gift 1786-04-17 i Hällestad (E) med föregående ana.

 

IV:13 mmff

Pehr Zetterberg.

Traktör, Krögare, Betjänt.

Född 1750-12-01 i Kristberg (E).

Död 1837-04-08 i Rökrogen, Svennevad (T).

Flyttade 1775 till Haddebo, Svennevad (T).

Flyttade 1785 från Eriksberg, Svennevad (T) till Rökrogen, Svennevad

(T).

(Barn III:7, Far V:25, Mor V:26)

 

Gift 1:o 1785-09-29 i Svennevad (T) med Brita Maja Bruse.

Född 1755-12-11 i Svennevad (T).

Död 1788-01-05 i Rökrogen, Svennevad (T).

 

                                 Barn:

   Aron Pehrsson.

     Född 1786-07-01 i Svennevad (T).

     Död 1865-04-08 i Lobäcken, Kattala, Bo (T).

 

Gift 2:o 1788-07-11 i Svennevad (T) med efterföljande ana.

 

                                 Barn:

   Gustafva Pehrsdotter.

     Född 1789-05-04 i Svennevad (T).

     Död 1848-07-18 i Grytstorp, Bo (T).

   Johan Pärsson Zetterberg.

     Född 1791-10-15 i Rökrogen, Svennevad (T).

     Död 1833-07-23 i Kattala, Bo (T). (Se III:7).

   Jan Peter Pehrsson.

     Född 1795-02-03 i Rökrogen, Svennevad (T).

     Död 1799-01-23 i Rökrogen, Svennevad (T).

 

IV:14 mmfm

Maria Fallström.

Född 1752-03-20 i Klockaregården, Svennevad (T).

Flyttade 1774 från Klockaregården, Svennevad (T) till Gillberga (S).

Flyttade 1780 till Klockaregården, Svennevad (T).

Flyttade 1787 från Klockaregården, Svennevad (T) till Domarshagen,

Svennevad (T).

Flyttade 1788 från Domarshagen, Svennevad (T) till Rökrogen, Svennevad

(T).

Död 1831-12-08 i Rökrogen, Svennevad (T).

(Barn III:7, Far V:27, Mor V:28)

 

Utom äktenskap med okänd.

 

                                 Barn:

   Maja Lena Larsdotter.

     Född 1785-12.. i Klockaregården, Svennevad (T).

 

Gift 1:o 1788-07-11 i Svennevad (T) med föregående ana.

 

IV:15 mmmf

Eric Johansson.

Född 1763 i Regna (E).

(Barn III:8)

 

Gift med efterföljande ana.

 

                                 Barn:

   Anders Ericsson.

     Född 1792 i Regna (E).

   Stina Ericsdotter.

     Född 1795-05-10 i Bratteberg, Regna (E).

     Död 1837-09-07 i Deje, Bo (T). (Se III:8).

   Brita Maria Ericsdotter.

     Född 1797 i Regna (E).

 

IV:16 mmmm

Elisabeth Andersdotter.

Född 1772 i Regna (E).

(Barn III:8)

 

Gift med föregående ana.

 

V:11 fmfmf

Petter Staf.

Tobaksspinnaregesäll.

(Barn IV:6)

 

Gift 1747-11-15 i Maria Magdalena (AB) med efterföljande ana.

 

                                 Barn:

   Maria Catharina Staf.

     Född 1748-03-08 i Maria Magdalena (AB).

   Anna Christina Staf.

     Född 1750-04-29 i Maria Magdalena (AB).

   Greta Christina Staf.

     Född 1751-10-06 i Maria Magdalena (AB).

   Anna Christina Staf.

     Född 1759-09-25 i Maria Magdalena (AB). (Se IV:6).

 

V:12 fmfmm

Maria Spångberg.

Jungfru.

(Barn IV:6)

 

Gift 1747-11-15 i Maria Magdalena (AB) med föregående ana.

 

V:17 mffff

Per Jonsson.

Bergsman.

Född 1714-09-04 i Svartebo, Hällestad (E).

Död 1801-01-13 i Edet, Hällestad (E).

(Barn IV:9, Far VI:33, Mor VI:34)

 

Gift 1740-12-12 i Tjällmo (E) med efterföljande ana.

 

                                 Barn:

   Jon Persson Swartling.

     Född 1742-04-28 i Hällestad (E).

     Död 1796.

   Anders Persson.

     Född 1744-06-26 i Svartebo, Hällestad (E).

   Anna Persdotter.

     Född 1746-09-27 i Svartebo, Hällestad (E).

     Död 1795.

   Daniel Persson.

     Född 1749-01-28 i Torpet, Svartebo, Hällestad (E).

     Död 1822-05-14 i Nältorp, Hällestad (E). (Se IV:9).

   Margaretha Persdotter.

     Född 1751-04-07 i Torpet, Svartebo, Hällestad (E).

     Död 1835.

 

V:18 mfffm

Carin Andersdotter.

Född 1715-01-31 i Tyttorp Lilla, Vreta Kloster (E).

Död 1795-01-31 i Svartebo, Hällestad (E).

(Barn IV:9, Far VI:35, Mor VI:36)

 

Gift 1740-12-12 i Tjällmo (E) med föregående ana.

 

V:21 mfmff

Olof Nilsson.

Bergsman.

Född 1730-12-24.

Död 1804-12-20 i Kasteberg, Hällestad (E).

(Barn IV:11, Far VI:41, Mor VI:42)

 

Gift 1:o 1757-01-02 i Hällestad (E) med efterföljande ana.

 

                                 Barn:

   Anders Olofsson.

     Född 1757-06-14 i Kasteberg, Hällestad (E).

     Död 1834-02-24 i Skogstorpet, Hällestad (E). (Se IV:11).

 

Gift 2:o med Catharina Eriksdotter.

Född 1740-03-06.

 

                                 Barn:

   Eric Olofsson.

     Född 1760-04-30.

   Anna Olofsdotter.

     Född 1761-10-30.

   Nils Olofsson.

     Född 1763-10-02.

   Carl Olofsson.

     Född 1764.

   Olof Olofsson.

     Född 1765-04-17.

 

V:22 mfmfm

Anna Hansdotter.

Född 1727-01-13 i Kasteberg, Hällestad (E).

Död 1759-01-30 i Kasteberg, Hällestad (E).

(Barn IV:11, Far VI:43, Mor VI:44)

 

Gift 1757-01-02 i Hällestad (E) med föregående ana.

 

V:23 mfmmf

Per Börjesson.

Bergsman.

Född 1714-04-24 i Simonstorp, Hällestad (E).

Död 1765-07-20 i Simonstorp, Hällestad (E).

(Barn IV:12, Far VI:45, Mor VI:46)

 

Gift 1755-07-13 med efterföljande ana.

 

                                 Barn:

   Ingrid Persdotter.

     Född 1756.

   Kerstin Persdotter.

     Född 1760-04-17 i Simonstorp, Hällestad (E).

     Död 1830-09-17 i Skogstorpet, Hällestad (E). (Se IV:12).

   Anders Persson.

     Född 1763.

 

V:24 mfmmm

Carin Persdotter.

Född 1731-10-03.

Död 1768.

(Barn IV:12)

 

Gift 1755-07-13 med föregående ana.

 

V:25 mmfff

Måns Ericsson.

Sockenman.

Född omkring 1718.

Död 1764-08-29 i Säter, Kristberg (E).

(Barn IV:13)

 

Gift med efterföljande ana.

 

                                 Barn:

   Johan Zetterberg.

     Född omkring 1749.

   Pehr Zetterberg.

     Född 1750-12-01 i Kristberg (E).

     Död 1837-04-08 i Rökrogen, Svennevad (T). (Se IV:13).

   Brita Zetterberg.

     Född 1752-12-22 i Säter, Kristberg (E).

   Magnus Zetterberg.

     Född 1756-01-26 i Säter, Kristberg (E).

   Abraham Zetterberg.

     Född 1758-07-23 i Säter, Kristberg (E).

   Eric Månsson Zetterberg.

     Född 1761-09-27 i Säter, Kristberg (E).

   Lars Zetterberg.

     Född 1764-03-17 i Säter, Kristberg (E).

 

V:26 mmffm

Catharina Johansdotter.

Född omkring 1729.

(Barn IV:13)

 

Gift med föregående ana.

 

V:27 mmfmf

Johan Andersson Fallström.

Klockare.

Född 1715-10-25 i Falla, Sköllersta (T).

Död 1783-08-29 i Klockaregården, Svennevad (T).

(Barn IV:14, Far VI:53, Mor VI:54)

 

Gift 1738-09-10 i Svennevad (T) med efterföljande ana.

 

                                 Barn:

   Anna Jansdotter.

     Född 1739-04-20 i Svennevad (T).

   Catrina Jansdotter.

     Född 1741-09-13 i Svennevad (T).

   Stina Jansdotter.

     Född 1745-03.. i Svennevad (T).

   Eric Jansson.

     Född 1749-09-29 i Svennevad (T).

   Petter Jansson.

     Född 1750-02-21 i Svennevad (T).

     Död 1751-05-18.

   Maria Fallström.

     Född 1752-03-20 i Klockaregården, Svennevad (T).

     Död 1831-12-08 i Rökrogen, Svennevad (T). (Se IV:14).

   Lena Jansdotter.

     Född 1755-03-14 i Klockaregården, Svennevad (T).

   Märta Jansdotter.

     Född 1757-11-17 i Klockaregården, Svennevad (T).

   Sara Jansdotter.

     Född 1760-03-14 i Klockaregården, Svennevad (T).

 

V:28 mmfmm

Stina Jonsdotter Holm.

Född 1716-11-01.

Död 1785-03-27 i Klockaregården, Svennevad (T).

(Barn IV:14)

 

Gift 1738-09-10 i Svennevad (T) med föregående ana.

 

VI:33 mfffff

Jon Danielsson.

Bergsman, Bokhållare.

Född 1683-12-02 i Svartebo, Hällestad (E).

Död 1762-12-07 i Svartebo, Hällestad (E).

(Barn V:17, Far VII:65, Mor VII:66)

 

Gift 1705-04-25 i Tjällmo (E) med efterföljande ana.

 

                                 Barn:

   Daniel Jonsson.

     Född 1708.

     Död 1765.

   Per Jonsson.

     Född 1711.

     Död 1711.

   Anna Jonsdotter.

     Född 1712.

     Död 1780.

   Per Jonsson.

     Född 1714-09-04 i Svartebo, Hällestad (E).

     Död 1801-01-13 i Edet, Hällestad (E). (Se V:17).

   Måns Jonsson.

     Född 1717.

     Död 1753.

   Hemming Jonsson.

     Född 1720.

     Död 1720.

   Maria Jonsdotter.

     Född 1722.

     Död 1779.

   Margareta Jonsdotter.

     Född 1725.

   Samuel Jonsson.

     Född 1728.

     Död 1729.

   Kerstin Jonsdotter.

     Född 1730.

 

VI:34 mffffm

Margaretha Hemmingsdotter.

Född 1688-04-02 i Öna, Tjällmo (E).

Död 1771-11-17 i Svartebo, Hällestad (E).

(Barn V:17, Far VII:67, Mor VII:68)

 

Gift 1705-04-25 i Tjällmo (E) med föregående ana.

 

VI:35 mfffmf

Anders Persson.

(Barn V:18)

 

Gift med efterföljande ana.

 

                                 Barn:

   Carin Andersdotter.

     Född 1715-01-31 i Tyttorp Lilla, Vreta Kloster (E).

     Död 1795-01-31 i Svartebo, Hällestad (E). (Se V:18).

 

VI:36 mfffmm

N N.

(Barn V:18)

 

Gift med föregående ana.

 

VI:41 mfmfff

Nils Andersson.

Död 1765.

(Barn V:21)

 

Gift med efterföljande ana.

 

                                 Barn:

   Olof Nilsson.

     Född 1730-12-24.

     Död 1804-12-20 i Kasteberg, Hällestad (E). (Se V:21).

 

VI:42 mfmffm

Anna Andersdotter.

Född 1701.

Död 1770.

(Barn V:21)

 

Gift med föregående ana.

 

VI:43 mfmfmf

Hans Zachrisson.

Född 1694-10-28.

Död 1759-03-21.

(Barn V:22, Far VII:85, Mor VII:86)

 

Gift 1717-01-13 i Hällestad (E) med efterföljande ana.

 

                                 Barn:

   Anna Hansdotter.

     Född 1727-01-13 i Kasteberg, Hällestad (E).

     Död 1759-01-30 i Kasteberg, Hällestad (E). (Se V:22).

 

VI:44 mfmfmm

Katarina Nilsdotter.

Född 1687.

(Barn V:22, Far VII:87, Mor VII:88)

 

Gift 1717-01-13 i Hällestad (E) med föregående ana.

 

VI:45 mfmmff

Börje Jonsson.

Född 1661-03...

Död 1739-11-09.

(Barn V:23, Far VII:89, Mor VII:90)

 

Gift 1694-09-30 i Hällestad (E) med efterföljande ana.

 

                                 Barn:

   Jon Börjesson.

     Född 1695.

   Erik Börjesson.

     Född 1698.

     Död 1745.

   Anna Börjesdotter.

     Född 1700.

     Död 1711.

   Jon Börjesson.

     Född 1703.

   Anders Börjesson.

     Född 1707.

   Karin Börjesdotter.

     Född 1710.

     Död 1763.

   Per Börjesson.

     Född 1714-04-24 i Simonstorp, Hällestad (E).

     Död 1765-07-20 i Simonstorp, Hällestad (E). (Se V:23).

   Olof Börjesson.

     Född 1716.

 

VI:46 mfmmfm

Ingrid Israelsdotter.

Född 1670.

(Barn V:23)

 

Gift 1694-09-30 i Hällestad (E) med föregående ana.

 

VI:53 mmfmff

Anders Andersson.

Född 1666.

Död 1736.

(Barn V:27)

 

Gift med efterföljande ana.

 

                                 Barn:

   Johan Andersson Fallström.

     Född 1715-10-25 i Falla, Sköllersta (T).

     Död 1783-08-29 i Klockaregården, Svennevad (T). (Se V:27).

 

VI:54 mmfmfm

Karin Andersdotter.

Född 1677.

Död 1747.

(Barn V:27)

 

Gift med föregående ana.

 

VII:65 mffffff

Daniel Arvidsson.

Bergsman.

Född 1614 i Svartebo, Hällestad (E).

Död 1701-12-23 i Svartebo, Hällestad (E).

(Barn VI:33, Far VIII:129, Mor VIII:130)

 

Gift 1:o 1637-10-15 i Hällestad (E) med Ingeborg Andersdotter.

Född 1615.

Död 1664.

 

                                 Barn:

   Ingeborg Danielsdotter.

     Född 1634 i Svartebo, Hällestad (E).

     Död 1724-02-16 i Svartebo, Hällestad (E).

   Anders Danielsson.

     Född 1638-08-05 i Svartebo, Hällestad (E).

   Kerstin Danielsdotter.

     Född 1641.

     Död 1707.

 

Gift 2:o 1664-07-17 i Brunneby (E) med efterföljande ana.

 

                                 Barn:

   Arvid Danielsson.

     Född omkring 1665 i Svartebo, Hällestad (E).

     Död 1694-08-05 i Sätra, Hällestad (E).

   Bengt Danielsson.

     Född 1667.

     Död 1750.

   Lars Danielsson.

     Född 1668.

     Död 1716.

   Måns Danielsson.

     Född 1671 i Svartebo, Hällestad (E).

     Död 1680-07-11 i Svartebo, Hällestad (E).

   Ingrid Danielsdotter.

     Född 1673-10-12 i Svartebo, Hällestad (E).

     Död 1754.

   Daniel Danielsson.

     Född 1675-10-03 i Svartebo, Hällestad (E).

     Död 1680.

   Nils Danielsson Hellberg.

     Född 1678-03-24 i Svartebo, Hällestad (E).

   Brita Danielsdotter.

     Född 1680-09-12 i Svartebo, Hällestad (E).

     Död 1735-07-27 i Svartebo hammare, Hällestad (E).

   Karin Danielsdotter.

     Född 1682-07-02 i Svartebo, Hällestad (E).

     Död 1682.

   Jon Danielsson.

     Född 1683-12-02 i Svartebo, Hällestad (E).

     Död 1762-12-07 i Svartebo, Hällestad (E). (Se VI:33).

 

VII:66 mfffffm

Maria Bengtsdotter.

Född 1637 i Licka, Brunneby (E).

Död 1710-12-05 i Svartebo, Hällestad (E).

(Barn VI:33, Far VIII:131, Mor VIII:132)

 

Gift 1664-07-17 i Brunneby (E) med föregående ana.

 

VII:67 mffffmf

Hemming Persson.

Bonde Kyrkvärd.

Född 1638.

Död 1727 i Tjällmo (E).

(Barn VI:34, Far VIII:133, Mor VIII:134)

 

Gift 1668 med efterföljande ana.

 

                                 Barn:

   Daniel Hemmingsson.

     Född 1676.

     Död 1729.

   Erik Hemmingsson.

     Född 1680.

   Per Hemmingsson.

     Född 1680.

   Måns Hemmingsson.

     Född 1681.

     Död 1755.

   Maria Hemmingsdotter.

     Född 1687.

   Margaretha Hemmingsdotter.

     Född 1688-04-02 i Öna, Tjällmo (E).

     Död 1771-11-17 i Svartebo, Hällestad (E). (Se VI:34).

   Anders Hemmingsson.

     Född 1694.

   Anna Hemmingsdotter.

     Död 1689.

 

VII:68 mffffmm

Margareta Månsdotter.

Född 1648.

Död 1719.

(Barn VI:34, Far VIII:135, Mor VIII:136)

 

Gift 1668 med föregående ana.

 

VII:85 mfmfmff

Zacharias Klemetsson.

Bergsman.

Född 1650.

Död 1708.

(Barn VI:43, Far VIII:169, Mor VIII:170)

 

Gift med efterföljande ana.

 

                                 Barn:

   Hans Zachrisson.

     Född 1694-10-28.

     Död 1759-03-21. (Se VI:43).

 

VII:86 mfmfmfm

N N.

(Barn VI:43)

 

Gift med föregående ana.

 

VII:87 mfmfmmf

Nils Eriksson.

Död 1689.

(Barn VI:44)

 

Gift med efterföljande ana.

 

                                 Barn:

   Katarina Nilsdotter.

     Född 1687. (Se VI:44).

 

VII:88 mfmfmmm

Anna N.

(Barn VI:44)

 

Gift med föregående ana.

 

VII:89 mfmmfff

Jon Jönsson.

Bergsman.

Född 1625 i Hällestad (E).

Död 1695 i Hällestad (E).

(Barn VI:45)

 

Gift med efterföljande ana.

 

                                 Barn:

   Per Jonsson.

     Född 1649.

     Död 1737.

   Börje Jonsson.

     Född 1661-03...

     Död 1739-11-09. (Se VI:45).

 

VII:90 mfmmffm

Anna Jonsdotter.

Född 1625.

(Barn VI:45)

 

Gift med föregående ana.

 

VIII:129 mfffffff

Arvid Bengtsson.

Bergsman.

Nämndeman 1616-1619 (Svenska Smedsläkter nr 2).

Född 1585 i Hällestad (E).

Död 1620 i Svartebo, Hällestad (E).

(Barn VII:65, Far IX:257, Mor IX:258)

 

Gift 1610 med efterföljande ana.

 

                                 Barn:

   Daniel Arvidsson.

     Född 1614 i Svartebo, Hällestad (E).

     Död 1701-12-23 i Svartebo, Hällestad (E). (Se VII:65).

   Olof Arvidsson.

   Kerstin Arvidsdotter.

   Nils Arvidsson Bräming.

 

VIII:130 mffffffm

Ingrid Pålsdotter.

(Barn VII:65)

 

Gift 1610 med föregående ana.

 

VIII:131 mfffffmf

Bengt Larsson.

Född 1610.

(Barn VII:66)

 

Gift med efterföljande ana.

 

                                 Barn:

   Maria Bengtsdotter.

     Född 1637 i Licka, Brunneby (E).

     Död 1710-12-05 i Svartebo, Hällestad (E). (Se VII:66).

 

VIII:132 mfffffmm

N N.

(Barn VII:66)

 

Gift med föregående ana.

 

VIII:133 mffffmff

Persson Hemmingsson.

Född 1620.

(Barn VII:67)

 

Gift med efterföljande ana.

 

                                 Barn:

   Hemming Persson.

     Född 1638.

     Död 1727 i Tjällmo (E). (Se VII:67).

 

VIII:134 mffffmfm

Ingrid Jonsdotter.

(Barn VII:67)

 

Gift med föregående ana.

 

VIII:135 mffffmmf

Måns Andersson.

Död 1666.

(Barn VII:68)

 

Gift med efterföljande ana.

 

                                 Barn:

   Margareta Månsdotter.

     Född 1648.

     Död 1719. (Se VII:68).

 

VIII:136 mffffmmm

Ingeborg Svensdotter.

Född.

(Barn VII:68)

 

Gift med föregående ana.

 

VIII:169 mfmfmfff

Klements Zachrisson.

Född 1630.

Död 1676.

(Barn VII:85)

 

Gift 1657-11-03 i Hällestad (E) med efterföljande ana.

 

                                 Barn:

   Zacharias Klemetsson.

     Född 1650.

     Död 1708. (Se VII:85).

 

VIII:170 mfmfmffm

Kerstin Ralsdotter.

Född 1630.

(Barn VII:85, Far IX:339, Mor IX:340)

 

Gift 1657-11-03 i Hällestad (E) med föregående ana.

 

IX:257 mffffffff

Bengt Lydichsson.

Bergsman, Bergsnämndeman.

Född 1560.

Död 1625 i Hällestad (E).

(Barn VIII:129, Far X:513, Mor X:514)

 

Gift med efterföljande ana.

 

                                 Barn:

   Arvid Bengtsson.

     Född 1585 i Hällestad (E).

     Död 1620 i Svartebo, Hällestad (E). (Se VIII:129).

   Barbro Bengtsdotter.

     Född.

   Maria Bengtsdotter.

     Född.

   Lydich Bengtsson.

     Född.

     Död 1655.

 

IX:258 mfffffffm

N N.

(Barn VIII:129)

 

Gift med föregående ana.

 

IX:339 mfmfmffmf

Ral.

Frälsebonde Bergsman.

Född 1590.

(Barn VIII:170)

 

Gift 1657-11-03 i Hällestad (E) med efterföljande ana.

 

                                 Barn:

   Britta Ralsdotter.

     Född 1615.

     Död 1687.

   Maria Ralsdotter.

     Född 1625.

   Cecilia Ralsdotter.

     Född 1625.

     Död 1673.

   Kerstin Ralsdotter.

     Född 1630. (Se VIII:170).

 

IX:340 mfmfmffmm

Cecilia Nilsdotter.

Född 1600 i Hällestad (E).

(Barn VIII:170)

 

Gift 1657-11-03 i Hällestad (E) med föregående ana.

 

X:513 mfffffffff

Lydich.

Född 1520.

Död 1580.

(Barn IX:257)

 

Gift 1555 med efterföljande ana.

 

                                 Barn:

   Bengt Lydichsson.

     Född 1560.

     Död 1625 i Hällestad (E). (Se IX:257).

   Nils Lydichsson.

     Född 1570.

   Hemming Lydichson.

     Född 1570.

 

X:514 mffffffffm

N N.

Född 1530.

(Barn IX:257)

 

Gift 1555 med föregående ana.