Släktforskning

berättelser om min släkt

Farmors Anor (Kraft och Hjelte)

Proband

Klara Maria Elisabet Hjelte.

Städare.

Född 1903-02-01 i Röda bygget, Skönberga (E).

Flyttade 1906-04-23 från Liljestad, Skönberga (E) till Olofstorp, Mogata

(E).

Flyttade 1911-10-24 från Olofstorp, Mogata (E) till Mem, Tåby (E).

Flyttade 1913-12-05 från Mem, Tåby (E) till Brestad, Tåby (E).

Konfirmerades i Tåby kyrka (muntligt från Ingemar Bengtsson).

Flyttade 1917-11-27 från Brestad, Tåby (E) till Fredrikslund,

Skällingstad, Tåby (E).

Flyttade 1918-11-09 från Fredrikslund, Skällingstad, Tåby (E) till

Liljestad, Skönberga (E).

Flyttade 1920-11-20 från Skönberga (E) till Kullerstad, Mogata (E).

Flyttade 1921-11-15 från Kullerstad, Mogata (E) till Sjögerums

Gästgivargård, Börrum (E).

Flyttade 1922-11-02 från Sjögerums Gästgivargård, Börrum (E) till

Engelholm, Sankt Anna (E).

Flyttade 1925-11-05 från Engelholm, Sankt Anna (E) till Mogata (E).

Flyttade 1926-06-23 från Husby säteri, Mogata (E) till Finstad,

Norrköpings Borg (E).

Flyttade 1926-11-13 från Finstad, Norrköpings Borg (E) till Skattna,

Kullerstad (E).

Flyttade 1927-11-22 från Skattna, Kullerstad (E) till Okna, Kimstad (E).

Flyttade 1929-10-11 från Okna, Kimstad (E) till Skörtinge, Skärkind (E).

Flyttade 1930-11-15 från Skörtinge, Skärkind (E) till Frö, Skärkind (E).

Flyttade 1931-08-31 från Frö, Skärkind (E) till Säby, Ljung (E).

Flyttade 1931-12-07 från Säby, Ljung (E) till Släta, Ekholmen, Ljung

(E).

Flyttade 1932-07-01 från Släta, Ekholmen, Ljung (E) till Villan, Lönsås

(E).

Flyttade 1933-11-21 från Villan, Lönsås (E) till Ladugården, Kimstad

(E).

Flyttade 1936 från Ladugården, Kimstad (E) till Huseryd, Sandtorp,

Kimstad (E).

Flyttade 1937 från Huseryd, Sandtorp, Kimstad (E) till Örtomta, Kimstad

(E).

Flyttade 1939-06-03 från Örtomta, Kimstad (E) till Norrköpings Sankt

Johannes (E).

Död 1982-05-16 i Norrköpings Östra Eneby (E).

(Far I:1, Mor I:2)

 

Gift 1921-10-22 i Mogata (E) med Karl Reinhold Bengtsson.

Stalldräng, Statare, Stallförare, Hästskötare, Grovarbetare, Försäljare.

Född 1898-09-12 i Sörby, Norrköpings Östra Eneby (E).

Död 1949-07-03 i Norrköpings Hedvig (E).

 

                                 Barn:

   Karl Herbert Ingemar Bengtsson.

     Född 1924-02-04 i Engelholm, Sankt Anna (E).

     Död 2009-09-03 i Dalgården, Sankt Laurentii (E).

   Sven Axel Reinhold Bengtsson.

     Född 1928-12-02 i Okna, Kimstad (E).

     Död 2003-01-09 i Norrköpings Sankt Johannes (E).

 

I:1 f

Per August Hjelte.

Statardräng.

Född 1866-09-07 i 5/8 Rännefjälla Boställe Krono, Lillkyrka (E).

Flyttade 1866-11-09 från 5/8 Rännefjälla Boställe Krono, Lillkyrka (E)

till 1/2 Rännefjälla Skattegård, Lillkyrka (E).

Flyttade 1869 från 1/2 Rännefjälla Skattegård, Lillkyrka (E) till

Kimstad (E).

Flyttade 1871 från Kimstad (E) till Löslista fattighuset, Lillkyrka (E).

Flyttade Besked 43 1883-10-24 från Rosendal, Grensholm, Vånga (E) till

Svinstad.

Flyttade 1886-11-07 från Kimstad (E) till Björsätter, Drothem (E).

Flyttade 1887-10-24 från Björsätter, Drothem (E) till Skönberga (E).

Flyttade 1892-11-03 från Skönberga (E) till Björsätter, Drothem (E).

Flyttade 1893-10-16 från Björsätter, Drothem (E) till Jämjö, Östra Husby

(E).

Flyttade 1894-11-06 från Jämjö, Östra Husby (E) till Bygget, Liljestad,

Skönberga (E).

Flyttade 1897-10-23 från Liljestad, Skönberga (E) till Tåby (E).

Flyttade 1894-11-06 från Jämjö, Östra Husby (E) till Bygget, Liljestad,

Skönberga (E).

Flyttade 1897-10-23 från Bygget, Liljestad, Skönberga (E) till

Bergdalen, Tåby (E).

Flyttade 1900 från Bergdalen, Tåby (E) till Rundalen, Tåby (E).

Flyttade 1901-04-06 från Rundalen, Tåby (E) till Liljestad, Skönberga

(E).

Flyttade 1906-04-23 från Liljestad, Skönberga (E) till Olofstorp, Mogata

(E).

Flyttade 1911-10-24 från Olofstorp, Mogata (E) till Mem, Tåby (E).

Flyttade 1913-12-05 från Mem, Tåby (E) till Brestad, Tåby (E).

Flyttade 1917-11-27 från Brestad, Tåby (E) till Fredrikslund,

Skällingstad, Tåby (E).

Flyttade 1918-11-09 från Fredrikslund, Skällingstad, Tåby (E) till

Liljestad, Skönberga (E).

Död 1921-05-07 i Liljestad, Skönberga (E).

(Barn Proband, Far II:1, Mor II:2)

 

Gift 1893-10-14 i Drothem (E) med efterföljande ana.

 

                                 Barn:

   Edla Teresia Augusta Wilhelmina Hjelte.

     Född 1890-04-27 i Lundby, Å (E).

     Död 1976-03-23 i Martin Luther (N).

   Per Gustav Herman Hjelte.

     Född 1894-07-21 i Jämjö, Östra Husby (E).

     Död 1972-04-07 i Solhaga, Lekeryd (F).

   Axel August Hjelte.

     Född 1895-07-04 i Bygget, Liljestad, Skönberga (E).

     Död 1959-09-07 i Skarpnäck (AB).

   Oscar Tiburtius Hjelte.

     Född 1897-04-14 i Bygget, Liljestad, Skönberga (E).

     Död 1973-01-05 i Råsunda (AB).

   Johan Alfred Hjelte.

     Född 1900-05-20 i Bergdalen, Tåby (E).

     Död 1973-12-31 i Norrköpings Matteus (E).

   Elsa Cecilia Margareta Greta Hjelte.

     Född 1901-08-06 i Bygget, Liljestad, Skönberga (E).

     Död 1975-11-29 i Kungsholm eller Ulrika Eleonora (AB).

   Klara Maria Elisabet Hjelte.

     Född 1903-02-01 i Röda bygget, Skönberga (E).

     Död 1982-05-16 i Norrköpings Östra Eneby (E). (Se Proband).

   Karl Otto Erik Hjelte.

     Född 1905-04-22 i Bygget, Liljestad, Skönberga (E).

     Död 1969-04-06 i Vallentuna (AB).

   Rosa Linnea Kristina Hjelte.

     Född 1907-03-27 i Olofstorp, Mogata (E).

     Död 1996-01-02 i Sankt Göran (AB).

 

I:2 m

Klara Wilhelmina Kraft.

Född 1863-06-02 i Tåby gård, Tåby (E).

Flyttade 1865 från Tåby gård, Tåby (E) till Stensveden Lilla, Drothem

(E).

Flyttade 1871 från Stensveden Lilla, Drothem (E) till Björklund Stora,

Drothem (E).

Flyttade 1893 från Björklund Stora, Drothem (E) till Björsätter, Drothem

(E).

Flyttade 1893-10-16 från Björsätter, Drothem (E) till Jämjö, Östra Husby

(E).

Flyttade 1894-11-06 från Jämjö, Östra Husby (E) till Bygget, Liljestad,

Skönberga (E).

Flyttade 1897-10-23 från Bygget, Liljestad, Skönberga (E) till

Bergdalen, Tåby (E).

Flyttade 1900 från Martin Luther (N) till Rundalen, Tåby (E).

Flyttade 1901-04-06 från Rundalen, Tåby (E) till Liljestad, Skönberga

(E).

Flyttade 1906-04-23 från Liljestad, Skönberga (E) till Olofstorp, Mogata

(E).

Flyttade 1911-10-24 från Olofstorp, Mogata (E) till Mem, Tåby (E).

Flyttade 1913-12-05 från Mem, Tåby (E) till Brestad, Tåby (E).

Flyttade 1917-11-27 från Brestad, Tåby (E) till Fredrikslund,

Skällingstad, Tåby (E).

Flyttade 1918-11-09 från Fredrikslund, Skällingstad, Tåby (E) till

Liljestad, Skönberga (E).

Flyttade 1921-11-18 från Liljestad, Skönberga (E) till Hälla Storgård,

Mogata (E).

Flyttade 1922 från Hälla Storgård, Mogata (E) till Långerum, Mogata (E).

Flyttade 1937 från Långerum, Mogata (E) till Aspängen, Långerum, Mogata

(E).

Död 1940-12-08 i Mogata (E).

(Barn Proband, Far II:3, Mor II:4)

 

Gift 1893-10-14 i Drothem (E) med föregående ana.

 

II:1 ff

August Hjelte.

Statardräng.

Född 1834-12-02 i Livgr.torpet Skälfs ägor under Tägneby, Rystad (E).

Flyttade 1865 från Skärkind (E) till 1/2 Rännefjälla Skattegård,

Lillkyrka (E).

Flyttade Besked 16 1869-12-15 från 1/2 Rännefjälla Skattegård, Lillkyrka

(E) till Kimstad (E).

Flyttade 1871 från Kimstad (E) till Löslista fattighuset, Lillkyrka (E).

Flyttade Besked 47 1875 från Löslista fattighuset, Lillkyrka (E) till

Rosendal, Grensholm, Vånga (E).

Död 1911-08-16 i Rosendal, Grensholm, Vånga (E).

(Barn I:1, Far III:1, Mor III:2)

 

Gift 1:o 1866-07-03 i Lillkyrka (E) med efterföljande ana.

 

                                 Barn:

   Per August Hjelte.

     Född 1866-09-07 i 5/8 Rännefjälla Boställe Krono, Lillkyrka (E).

     Död 1921-05-07 i Liljestad, Skönberga (E). (Se I:1).

   Anna Maria Hjelte.

     Född 1870-03-06 i Lillkyrka (E).

     Död 1950-08-19 i Halmstad (N).

   Albertina Kristina Hjelte.

     Född 1873-01-10 i Löslista fattighuset, Lillkyrka (E).

     Död 1964-02-10 i Linköpings Sankt Lars (E).

   Karl Johan Bernhard Hjelte.

     Född 1876-12-21 i Rosendal, Grensholm, Vånga (E).

     Död 1955-10-04 i Pensionärshemmet, Kvillinge (E).

   Otto Hjelte.

     Född 1880-07-01 i Rosendal, Grensholm, Vånga (E).

     Död 1962-10-21 i Norrköpings Sankt Olai (E).

 

Gift 2:o 1889-08-25 i Vånga (E) med Johanna Kristina Wiss.

Född 1839-12-15 i Östra Skrukeby (E).

Död 1907-10-13 i Rosendal, Grensholm, Vånga (E).

 

II:2 fm

Maja Lisa Nilsdotter.

Född 1840-11-20 i Linköpings Sankt Lars (E).

Flyttade 1852 från 5/8 Rännefjälla Boställe Krono, Lillkyrka (E) till

Rännefjälla, Lillkyrka (E).

Flyttade 1855 från Rännefjälla, Lillkyrka (E) till 5/8 Rännefjälla

Boställe Krono, Lillkyrka (E).

Flyttade från Linköpings Sankt Lars (E) till 5/8 Rännefjälla Boställe

Krono, Lillkyrka (E).

Flyttade 1866-11-09 från 5/8 Rännefjälla Boställe Krono, Lillkyrka (E)

till 1/2 Rännefjälla Skattegård, Lillkyrka (E).

Flyttade Besked 16 1869-12-15 från 1/2 Rännefjälla Skattegård, Lillkyrka

(E) till Kimstad (E).

Flyttade 1871 från Kimstad (E) till Löslista fattighuset, Lillkyrka (E).

Flyttade Besked 47 1875 från Löslista fattighuset, Lillkyrka (E) till

Rosendal, Grensholm, Vånga (E).

Död 1886-07-25 i Rosendal, Grensholm, Vånga (E).

(Barn I:1, Far III:3, Mor III:4)

 

Utom äktenskap med okänd.

 

                                 Barn:

   Augusta Sofia Hjelte.

     Född 1864-01-21 i Lillkyrka (E).

 

Gift 1:o 1866-07-03 i Lillkyrka (E) med föregående ana.

 

II:3 mf

Karl Johan Kraft.

Statardräng.

Född 1832-05-26 i Fallemo Stora, Vist (E).

Flyttade 1862 från Östra Stenby (E) till Tåby gård, Tåby (E).

Flyttade 1865 från Tåby gård, Tåby (E) till Stensveden Lilla, Drothem

(E).

Flyttade 1871 från Stensveden Lilla, Drothem (E) till Björklund Stora,

Drothem (E).

Död 1908-05-14 i Drothem (E).

(Barn I:2, Far III:5, Mor III:6)

 

Gift 1865-10-22 i Tåby (E) med efterföljande ana.

 

                                 Barn:

   Klara Wilhelmina Kraft.

     Född 1863-06-02 i Tåby gård, Tåby (E).

     Död 1940-12-08 i Mogata (E). (Se I:2).

   Johan Melcher Karlsson Strand.

     Född 1869-01-25 i Stensveden Lilla, Drothem (E).

     Död 1916-08-23 i Björklund, Mogata (E).

 

II:4 mm

Christina Catharina Larsdotter.

Piga.

Född 1829-07-05 i Djupgrav, Skönberga (E).

Flyttade 1842-03-28 från Djupgrav, Skönberga (E) till Hovslagartorp,

Drothem (E).

Flyttade 1845 från Hovslagartorp, Drothem (E).

Flyttade 1862 från Drothem (E) till Tåby gård, Tåby (E).

Flyttade 1865 från Tåby gård, Tåby (E) till Stensveden Lilla, Drothem

(E).

Flyttade 1871 från Stensveden Lilla, Drothem (E) till Björklund Stora,

Drothem (E).

Död 1904-04-25 i Drothem (E).

(Barn I:2, Far III:7, Mor III:8)

 

Gift 1865-10-22 i Tåby (E) med föregående ana.

 

III:1 fff

Per Olofsson Hjelte.

Lifgrenadiär.

Född 1799-02-14 i Snickartorpet, Östra Ed (E).

Död 1858-12-13 i Skälf, Uppgården, Tägneby, Rystad (E).

Flyttade mellan 1814 och 1816 från Snickartorpet, Östra Ed (E) till

Udden, Östra Ed (E).

Flyttade omkring 1816 från Udden, Östra Ed (E) till Ugglebo, Östra Ed

(E).

Flyttade 1820-10-27 från Ugglebo, Östra Ed (E) till Koppemåla, Östra Ed

(E).

Flyttade 1822-10-08 från Koppemåla, Östra Ed (E) till Livgr.torpet

Skälfs ägor under Tägneby, Rystad (E).

Flyttade 1850 från Livgr.torpet Skälfs ägor under Tägneby, Rystad (E)

till Skälf, Uppgården, Tägneby, Rystad (E).

(Barn II:1, Far IV:1, Mor IV:2)

 

Gift 1823-01-06 i Östra Harg (E) med efterföljande ana.

 

                                 Barn:

   Anders Petter Hjelte.

     Född 1823-11-22 i Livgr.torpet Skälfs ägor under Tägneby, Rystad

     (E).

     Död 1824-02-05 i Livgr.torpet Skälfs ägor under Tägneby, Rystad

     (E).

   Brita Maja Hjelte.

     Född 1824-12-16 i Livgr.torpet Skälfs ägor under Tägneby, Rystad

     (E).

     Död 1880-06-05 i Linköpings domkyrkoförs (E).

   Anders Peter Andersson Hjelte.

     Född 1826-04-11 i Livgr.torpet Skälfs ägor under Tägneby, Rystad

     (E).

     Död 1900-03-09 i Brunnsby, Romfartuna (U).

   Anna Stina Hjelte.

     Född 1828-07-22 i Livgr.torpet Skälfs ägor under Tägneby, Rystad

     (E).

     Död 1879-03-28 i Västra Lund, Rystad (E).

   Olaus Pettersson Hjelte.

     Född 1831-03-29 i Livgr.torpet Skälfs ägor under Tägneby, Rystad

     (E).

     Död 1918-05-05 i Ålderdomshemmet, Vånga (E).

   Carolina Hjelte.

     Född 1833-08-16 i Livgr.torpet Skälfs ägor under Tägneby, Rystad

     (E).

     Död 1833-08-29 i Livgr.torpet Skälfs ägor under Tägneby, Rystad

     (E).

   August Hjelte.

     Född 1834-12-02 i Livgr.torpet Skälfs ägor under Tägneby, Rystad

     (E).

     Död 1911-08-16 i Rosendal, Grensholm, Vånga (E). (Se II:1).

   Carolina Hjelte.

     Född 1839-09-28 i Livgr.torpet Skälfs ägor under Tägneby, Rystad

     (E).

     Död 1920-10-31 i Uppsala domkyrkoförs (C).

   Nils Fredrik Hjelte.

     Född 1844-01-15 i Livgr.torpet Skälfs ägor under Tägneby, Rystad

     (E).

     Död 1907-09-02 i Katarina (AB).

 

III:2 ffm

Stina Abrahamsdotter.

Född 1796-09-28 i Malma, Rystad (E).

Flyttade 1823 från Idingstad, Östra Harg (E) till Livgr.torpet Skälfs

ägor under Tägneby, Rystad (E).

Flyttade 1850 från Livgr.torpet Skälfs ägor under Tägneby, Rystad (E)

till Skälf, Uppgården, Tägneby, Rystad (E).

Död 1858-08-26 i Skälf, Uppgården, Tägneby, Rystad (E).

(Barn II:1, Far IV:3, Mor IV:4)

 

Gift 1823-01-06 i Östra Harg (E) med föregående ana.

 

III:3 fmf

Nils Persson.

Brukare.

Född 1802-12-12 i Vreta Kloster (E).

Flyttade Besked 2 1848 från Gistad (E) till 5/8 Rännefjälla Boställe

Krono, Lillkyrka (E).

Flyttade 1852 från 5/8 Rännefjälla Boställe Krono, Lillkyrka (E) till

Rännefjälla, Lillkyrka (E).

Död 1855-11-27 i Rännefjälla, Lillkyrka (E).

(Barn II:2)

 

Gift 1:o med Sara Eleonora Sundström.

 

                                 Barn:

   Sara Eleonora Nilsdotter.

     Född 1833-01-10 i Ragnorp, Ljung (E).

     Död 1904-03-24 i Norrköpings Sankt Olai (E).

 

Gift 2:o med efterföljande ana.

 

                                 Barn:

   Anna Sophia Nilsdotter.

     Född 1837-09-10 i Linköpings Sankt Lars (E).

   Maja Lisa Nilsdotter.

     Född 1840-11-20 i Linköpings Sankt Lars (E).

     Död 1886-07-25 i Rosendal, Grensholm, Vånga (E). (Se II:2).

   Johan August Nilsson.

     Född 1842-09-28 i Linköpings Sankt Lars (E).

   Axel Nilsson.

     Född 1845-04-02 i Gistad (E).

   Nils Fredric Nilsson.

     Född 1847-05-13 i Gistad (E).

   Carolina Nilsdotter.

     Född 1850-08-15 i 5/8 Rännefjälla Boställe Krono, Lillkyrka (E).

     Död 1891-04-04 i Fattighuset, Lillkyrka (E).

 

III:4 fmm

Anna Olofsdotter.

Född 1813-12-22 i Ljung (E).

Flyttade 1848 från Gistad (E) till 5/8 Rännefjälla Boställe Krono,

Lillkyrka (E).

Flyttade 1852 från 5/8 Rännefjälla Boställe Krono, Lillkyrka (E) till

Rännefjälla, Lillkyrka (E).

Flyttade 1864 från Rännefjälla, Lillkyrka (E) till Fattighuset,

Lillkyrka (E).

Död 1889-02-02 i Fattighuset, Lillkyrka (E).

(Barn II:2)

 

Gift med föregående ana.

 

III:5 mff

Anders Eric Kraft.

Född 1799-10-03 i Vist (E).

Snickare.

Flyttade 1821 från Bankekind (E) till Vist (E).

Flyttade 1836 från Högmo, Vist (E) till Fallemo Stora, Vist (E).

Död 1842-03-07 i Fallemo Stora, Vist (E).

(Barn II:3, Far IV:9, Mor IV:10)

 

Gift 1822 med efterföljande ana.

 

                                 Barn:

   Maria Catharina Kraft.

     Född 1822-01-28 i Säby, Vist (E).

   Anna Sophia Kraft.

     Född 1824-12-05 i Högmo, Vist (E).

   Anders Peter Kraft.

     Född 1827-05-07 i Vist (E).

   Johanna Kraft.

     Född 1828-07-11 i Vist (E).

     Död 1883-10-21 i Linköpings domkyrkoförs (E).

   Gustav Ludvig Kraft.

     Född 1829-12-11 i Högmo, Vist (E).

     Död 1890-11-15 i Fröåsa, Kisa (E).

   Karl Johan Kraft.

     Född 1832-05-26 i Fallemo Stora, Vist (E).

     Död 1908-05-14 i Drothem (E). (Se II:3).

   Nils Fredric Kraft.

     Född 1833-02-10 i Vist (E).

     Död 1877-03-03 i Socknen, Vist (E).

   Adolf Kraft.

     Född 1836-03-26 i Fallemo Stora, Vist (E).

     Död 1908-05-21 i Vist (E).

   Johan Otto Kraft.

     Född 1838-04-10 i Vist (E).

     Död 1899-12-02 i Haga 16,17, Sankt Laurentii (E).

 

III:6 mfm

Anna Greta Andersdotter.

Född 1797-10-26 i Norrköpings Sankt Johannes (E).

Flyttade 1822 från Vårdsberg (E) till Vist (E).

Flyttade 1854 från Fallemo Stora, Vist (E) till Högmo, Vist (E).

Flyttade 1858 från Högmo, Vist (E) till Torpa, Vist (E).

Död 1875-02-27 i Torpa, Vist (E).

Änka efter gårdssnickaren Anders Eric Kraft, död 1842 i Säby. Själv

boende först i Torpa, sist i Källsäter.

(Barn II:3)

 

Gift 1822 med föregående ana.

 

III:7 mmf

Lars Persson.

Brukare.

Född 1795-01-11 i Bresätter, Skönberga (E).

Flyttade 1842-03-28 från Djupgrav, Skönberga (E) till Hovslagartorp,

Drothem (E).

Flyttade 1845 från Hovslagartorp, Drothem (E) till Stensveden Stora,

Drothem (E).

Flyttade 1850 från Björsätter, Drothem (E) till Stensveden Stora,

Drothem (E).

Död 1855-02-11 i Stensveden Stora, Drothem (E).

(Barn II:4, Far IV:13, Mor IV:14)

 

Gift med efterföljande ana.

 

                                 Barn:

   Anna Elisabeth Larsdotter.

     Född 1823-05-24 i Skönberga (E).

   Jonas Petter Larsson.

     Född 1825-07-31 i Skönberga (E).

     Död 1900-04-08 i Fattigstugan, Drothem (E).

   Christina Catharina Larsdotter.

     Född 1829-07-05 i Djupgrav, Skönberga (E).

     Död 1904-04-25 i Drothem (E). (Se II:4).

   Charlotta Larsdotter.

     Född 1834-01-16 i Djupgrav, Skönberga (E).

     Död 1914-01-04 i Norrköpings Sankt Olai (E).

   Johanna Sophia Larsdotter.

     Född 1837-02-17 i Djupgrav, Skönberga (E).

     Död 1915-10-31 i Tåby (E).

   Inga Lena Larsdotter.

     Född 1840-03-19 i Djupgrav, Skönberga (E).

     Död 1912-08-10 i Norrköpings Östra Eneby (E).

 

III:8 mmm

Ingrid Christina Larsdotter.

Född 1796-05-07 i Skönberga (E).

Flyttade 1842-03-28 från Djupgrav, Skönberga (E) till Hovslagartorp,

Drothem (E).

Flyttade 1845 från Hovslagartorp, Drothem (E) till Stensveden Stora,

Drothem (E).

Död 1880-04-20 i Stensveden Stora, Drothem (E).

(Barn II:4)

 

Gift med föregående ana.

 

IV:1 ffff

Olof Persson.

Torpare.

Född 1762-02-26 i Grönviken, Loftahammar (H).

Flyttade 1790 från Loftahammar (H) till Östra Ed (E).

Död 1823-08-09 i Kråkvik, Östra Ed (E).

(Barn III:1, Far V:1, Mor V:2)

 

Gift 1:o 1797-02-26 i Östra Ed (E) med efterföljande ana.

 

                                 Barn:

   Per Olofsson Hjelte.

     Född 1799-02-14 i Snickartorpet, Östra Ed (E).

     Död 1858-12-13 i Skälf, Uppgården, Tägneby, Rystad (E). (Se III:1).

   Anna Olofsdotter.

     Född 1803-01-27 i Snickartorpet, Östra Ed (E).

     Död 1855-03-18 i Bredal, Östra Ed (E).

   Anders Olofsson.

     Född 1806-04-05 i Snickartorpet, Östra Ed (E).

   Nils Olofsson.

     Född 1809-03-19 i Snickartorpet, Östra Ed (E).

 

Gift 2:o 1811-05-04 i Loftahammar (H) med Maja Greta Carlsdotter.

Född 1769-04-19 i Hjulby, Lofta (H).

Död 1825-01-27 i Kråkvik, Östra Ed (E).

 

                                 Barn:

   Johan Fredrik Olofsson.

     Född 1812-04-29 i Snickartorpet, Östra Ed (E).

 

IV:2 fffm

Maja Larsdotter.

Född 1778-05-02 i Snickartorpet, Östra Ed (E).

Död 1810-04-07 i Snickartorpet, Östra Ed (E).

(Barn III:1, Far V:3, Mor V:4)

 

Gift 1797-02-26 i Östra Ed (E) med föregående ana.

 

IV:3 ffmf

Abraham Isacsson.

Född 1776-08-10 i Redinge, Grebo (E).

Flyttade 1795 från Linköpings Sankt Lars (E) till Tägneby, Rystad (E).

Flyttade 1796 från Tägneby, Rystad (E) till Malma, Rystad (E).

(Barn III:2, Far V:5, Mor V:6)

 

Gift 1796-07-01 i Tägneby, Rystad (E) med efterföljande ana.

 

                                 Barn:

   Stina Abrahamsdotter.

     Född 1796-09-28 i Malma, Rystad (E).

     Död 1858-08-26 i Skälf, Uppgården, Tägneby, Rystad (E). (Se III:2).

   Maja Abrahamsdotter.

     Född 1799-09-03 i Malma, Rystad (E).

 

IV:4 ffmm

Brita Andersdotter.

Född 1767 i Rystad (E).

Flyttade 1796 från Tägneby, Rystad (E) till Malma, Rystad (E).

(Barn III:2)

 

Gift 1796-07-01 i Tägneby, Rystad (E) med föregående ana.

 

IV:9 mfff

Jonas Andersson.

Bonde, Dräng.

Född 1770-02-26 i Vist (E).

Död 1856-05-13 i Högmo, Vist (E).

(Barn III:5)

 

Gift 1799-06-30 i Vist (E) med efterföljande ana.

 

                                 Barn:

   Anders Eric Kraft.

     Född 1799-10-03 i Vist (E).

     Död 1842-03-07 i Fallemo Stora, Vist (E). (Se III:5).

 

IV:10 mffm

Catharina Ericsdotter Lundbom.

Född 1764-06-09 i Vist (E).

(Barn III:5)

 

Gift 1799-06-30 i Vist (E) med föregående ana.

 

IV:13 mmff

Petter Månsson.

Född 1752-06-10 i Bresätter, Skönberga (E).

(Barn III:7, Far V:25, Mor V:26)

 

Gift 1781-10-28 i Skönberga (E) med efterföljande ana.

 

                                 Barn:

   Lars Persson.

     Född 1795-01-11 i Bresätter, Skönberga (E).

     Död 1855-02-11 i Stensveden Stora, Drothem (E). (Se III:7).

 

IV:14 mmfm

Brita Maria Larsdotter.

Född 1758-12-02 i Skönberga (E).

Flyttade 1842-04-27 från Djupgrav, Skönberga (E) till Drothem (E).

(Barn III:7)

 

Gift 1781-10-28 i Skönberga (E) med föregående ana.

 

V:1 fffff

Peter Olofsson.

(Barn IV:1)

 

Gift med efterföljande ana.

 

                                 Barn:

   Olof Persson.

     Född 1762-02-26 i Grönviken, Loftahammar (H).

     Död 1823-08-09 i Kråkvik, Östra Ed (E). (Se IV:1).

 

V:2 ffffm

Kerstin Jönssdotter.

(Barn IV:1)

 

Gift med föregående ana.

 

V:3 fffmf

Lars Persson.

Född 1733-10-14 i Koppemåla, Östra Ed (E).

Död 1810-05-04 i Snickartorpet, Östra Ed (E).

(Barn IV:2, Far VI:5, Mor VI:6)

 

Gift 1774-11-20 i Östra Ed (E) med efterföljande ana.

 

                                 Barn:

   Anna Larsdotter.

     Född 1775-09-17 i Snickartorpet, Östra Ed (E).

   Maja Larsdotter.

     Född 1778-05-02 i Snickartorpet, Östra Ed (E).

     Död 1810-04-07 i Snickartorpet, Östra Ed (E). (Se IV:2).

   Ingeborg Larsdotter.

     Född 1780-11-05 i Snickartorpet, Östra Ed (E).

     Död 1847-05-15 i Kråktorp, Östra Ed (E).

   Annika Larsdotter.

     Född 1784-08-23 i Snickartorpet, Östra Ed (E).

     Död 1787 i Snickartorpet, Östra Ed (E).

   Catharina Larsdotter.

     Född 1788-09-16 i Snickartorpet, Östra Ed (E).

     Död 1791-09-01 i Snickartorpet, Östra Ed (E).

 

V:4 fffmm

Kerstin Knutsdotter.

Född 1748-05-08 i Snickartorpet, Östra Ed (E).

Död 1806-02-19 i Snickartorpet, Östra Ed (E).

(Barn IV:2, Far VI:7, Mor VI:8)

 

Gift 1774-11-20 i Östra Ed (E) med föregående ana.

 

V:5 ffmff

Isac Nilsson.

Flyttade till Redinge, Grebo (E).

(Barn IV:3)

 

Gift med efterföljande ana.

 

                                 Barn:

   Abraham Isacsson.

     Född 1776-08-10 i Redinge, Grebo (E). (Se IV:3).

 

V:6 ffmfm

Stina Andersdotter.

Flyttade till Redinge, Grebo (E).

(Barn IV:3)

 

Gift med föregående ana.

 

V:25 mmfff

Måns Månsson.

Född 1711.

(Barn IV:13)

 

Gift med efterföljande ana.

 

                                 Barn:

   Anders Månsson.

     Född 1740.

   Måns Månsson.

     Född 1742.

   Maria Månsdotter.

     Född 1746.

   Cajsa Månsdotter.

     Född 1748.

   Petter Månsson.

     Född 1752-06-10 i Bresätter, Skönberga (E). (Se IV:13).

 

V:26 mmffm

Maja Jönsdotter.

Född 1715.

(Barn IV:13)

 

Gift med föregående ana

 

VI:5 fffmff

Pär Botvidsson.

Dräng.

Född 1704-12-01 i Koppemåla, Östra Ed (E).

(Barn V:3, Far VII:9, Mor VII:10)

 

Gift 1729-10-16 i Östra Ed (E) med efterföljande ana.

 

                                 Barn:

   Lars Persson.

     Född 1733-10-14 i Koppemåla, Östra Ed (E).

     Död 1810-05-04 i Snickartorpet, Östra Ed (E). (Se V:3).

 

VI:6 fffmfm

Ingeborg Andersdotter.

Piga.

Född.

(Barn V:3)

 

Gift 1729-10-16 i Östra Ed (E) med föregående ana.

 

VI:7 fffmmf

Knut Tyrsson.

Dräng.

Född 1722-03-27 i Tryserum (E).

Död 1789 i Östra Ed (E).

(Barn V:4, Far VII:13, Mor VII:14)

 

Gift 1743-04-04 i Östra Ed (E) med efterföljande ana.

 

                                 Barn:

   Kerstin Knutsdotter.

     Född 1748-05-08 i Snickartorpet, Östra Ed (E).

     Död 1806-02-19 i Snickartorpet, Östra Ed (E). (Se V:4).

 

VI:8 fffmmm

Anna Månsdotter.

Född omkring 1719.

Död 1782 i Östra Ed (E).

(Barn V:4)

 

Gift 1743-04-04 i Östra Ed (E) med föregående ana.

 

Botvid Larsson.

Född omkring 1667.

Död 1737-10-23 i Koppemåla, Östra Ed (E).

(Barn VI:5)

 

Gift 1699-11-12 i Östra Ed (E) med efterföljande ana.

 

                                 Barn:

   Karin Botvidsdotter.

     Född 1701-01-26 i Koppemåla, Östra Ed (E).

   Pär Botvidsson.

     Född 1704-12-01 i Koppemåla, Östra Ed (E). (Se VI:5).

 

VII:10 fffmffm

Karin Pärsdotter.

(Barn VI:5)

 

Gift 1:o med Mårten Jaensson.

Född omkring 1665.

Död 1698-06-13 i Koppemåla, Östra Ed (E).

 

                                 Barn:

   Anna Mårtensdotter.

     Född 1698-09-22 i Koppemåla, Östra Ed (E).

     Död 1736-08-22 i Koppemåla, Östra Ed (E).

 

Gift 2:o 1699-11-12 i Östra Ed (E) med föregående ana.

 

VII:13 fffmmff

Tyres Nilsson.

Född 1674 i Tryserum (E).

Död 1750-05-11 i Härad, Tryserum (E).

(Barn VI:7)

 

Gift 1705-05-23 i Tryserum (E) med efterföljande ana.

 

                                 Barn:

   Nils Tyrsson.

     Född 1706-02-21 i Härad, Tryserum (E).

     Död 1706 i Härad, Tryserum (E).

   Johan Tyrsson.

     Född 1708 i Härad, Tryserum (E).

   Karin Tyrsdotter.

     Född 1712-04-20 i Härad, Tryserum (E).

     Död 1712-04-23 i Härad, Tryserum (E).

   Olof Tyrsson.

     Född 1713-03-12 i Härad, Tryserum (E).

     Död 1785-01-27 i Härad, Tryserum (E).

   Nils Tyrsson.

     Född 1715-04-18 i Tryserum (E).

     Död 1757-12-03 i Torpet, Östra Ed (E).

   Jöns Tyrsson.

     Född 1717-08-13 i Härad, Tryserum (E).

     Död 1720-05-16 i Härad, Tryserum (E).

   Cathrina Karin Tyrsdotter.

     Född 1719-11-29.

   Knut Tyrsson.

     Född 1722-03-27 i Tryserum (E).

     Död 1789 i Östra Ed (E). (Se VI:7).

   Kerstin Tyrsson.

     Född 1724-09-17 i Käggla, Tryserum (E).

   Tyrs Tyrsson.

     Född 1727-02-24 i Härad, Tryserum (E).

 

VII:14 fffmmfm

Kerstin Knutsdotter.

Född 1684-12-26 i Västra Ed (H).

Död 1757-06-07 i Härad, Tryserum (E).

(Barn VI:7, Far VIII:27, Mor VIII:28)

 

Gift 1705-05-23 i Tryserum (E) med föregående ana.

 

VIII:27 fffmmfmf

Knut Henriksson Gök.

Död 1686 i Västra Ed (H).

(Barn VII:14)

 

Gift med efterföljande ana.

 

                                 Barn:

   Kerstin Knutsdotter.

     Född 1684-12-26 i Västra Ed (H).

     Död 1757-06-07 i Härad, Tryserum (E). (Se VII:14).

 

VIII:28 fffmmfmm

Sara Jönsdotter.

Död 1723 i Tryserum (E).

(Barn VII:14)

 

Gift med föregående ana.