Släktforskning

berättelser om min släkt

Kristers Morfars Anor

Proband

Johan Valfrid Johansson.

 

Murare.

Född 1891-01-10 i Församlingen, Sankt Laurentii (E).

Döpt i Skönberga församling av Arnell.

Värnplikt 120 26/11

Hindersprövning till Drothem 1914-03-23.

Flyttade 1891-12-11 från Församlingen, Sankt Laurentii (E) till Narebro,

Skönberga (E).

Flyttade 1891-12-11 från Församlingen, Sankt Laurentii (E) till Narebro,

Skönberga (E).

Flyttade 1892-12-05 från Narebro, Skönberga (E) till Haga 27, Sankt

Laurentii (E).

Flyttade 1893-11-23 från Haga 27, Sankt Laurentii (E) till Berg 3, Sankt

Laurentii (E).

Flyttade 1894-12-06 från Berg 3, Sankt Laurentii (E) till Församlingen,

Sankt Laurentii (E).

Flyttade omkring 1898 från Församlingen, Sankt Laurentii (E) till

Mulachska huset, Sankt Laurentii (E).

Flyttade 1914 från Mulachska huset, Sankt Laurentii (E) till Haga 44,

Sankt Laurentii (E).

Flyttade 1919 från Haga 44, Sankt Laurentii (E) till Haga 32, Sankt

Laurentii (E).

Död 1965-05-16 i Sankt Laurentii (E).

(Far I:1, Mor I:2)

 

Gift 1914-04-13 med Maria Charlotta Engblom.

Hemmafru.

Född 1891-01-02 i Dömestad nr 2, Styrstad (E).

Död 1974-06-01 i Sankt Laurentii (E).

 

 I:1 f

Per Johan Alfred Johansson.

Dräng, Timmerarbetare, Snickare, Badbetjänt.

Född 1837-02-14 i Lilla Lund, Amnada, Älvestad (E).

Flyttade 1845 från Lilla Lund, Amnada, Älvestad (E) till Anderstorp,

Lilla Valla, Flistad (E).

Flyttade 1847-11-05 från Anderstorp, Lilla Valla, Flistad (E) till

Sätterslund, Tororp Västergård, Klockrike (E).

Flyttade 1851 från Sätterslund, Tororp Västergård, Klockrike (E) till

Tjärarp Norrgård ½ Skatte, Klockrike (E).

Flyttade 1854 från Tjärarp Norrgård ½ Skatte, Klockrike (E) till Tjärarp

Norrgård 1/4 Skatte, Klockrike (E).

Flyttade 1855 från Tjärarp Norrgård 1/4 Skatte, Klockrike (E) till

Tjärarp Norrgård ½ Skatte, Klockrike (E).

Flyttade 1856 från Tjärarp Norrgård ½ Skatte, Klockrike (E).

Flyttade 1862 från Linköpings domkyrkoförs (E) till Myra, Vreta Kloster

(E).

Flyttade 1862 från Myra, Vreta Kloster (E) till Adamstorp Lilla, Vreta

Kloster (E).

Flyttade 1865-10-09 från Adamstorp Lilla, Vreta Kloster (E) till Nr

T42½, Tannefors, Linköpings domkyrkoförs (E).

Flyttade 1866 från Nr T42½, Tannefors, Linköpings domkyrkoförs (E) till

Nr L99, S:t Lars kvarter, Linköpings domkyrkoförs (E).

Flyttade 1867 från Nr L99, S:t Lars kvarter, Linköpings domkyrkoförs (E)

till Nr T21, Tannefors, Linköpings domkyrkoförs (E).

Flyttade 1868 från Nr T21, Tannefors, Linköpings domkyrkoförs (E) till

Nr L96, S:t Lars kvarter, Linköpings domkyrkoförs (E).

Flyttade 1868 från Nr L96, S:t Lars kvarter, Linköpings domkyrkoförs (E)

till Nr L8, S:t Lars kvarter, Linköpings domkyrkoförs (E).

Flyttade 1869 från Nr L8, S:t Lars kvarter, Linköpings domkyrkoförs (E)

till Nr T71, Tannefors, Linköpings domkyrkoförs (E).

Flyttade 1871 från Nr T71, Tannefors, Linköpings domkyrkoförs (E) till

Nr T12, Tannefors, Linköpings domkyrkoförs (E).

Flyttade 1872-11-12 från Nr T12, Tannefors, Linköpings domkyrkoförs (E)

till Hospitalskvarteret 28, Sankt Laurentii (E).

Flyttade 1876-02-20 från Hospitalskvarteret 28, Sankt Laurentii (E) till

Gamla Lindhem, Sankt Laurentii (E).

Flyttade 1877-11-26 från Gamla Lindhem, Sankt Laurentii (E) till

Hospitalskvarteret 28, Sankt Laurentii (E).

Flyttade 1879 från Hospitalskvarteret 28, Sankt Laurentii (E) till Haga

25, Sankt Laurentii (E).

Flyttade 1880 från Haga 25, Sankt Laurentii (E) till Haga 49, Sankt

Laurentii (E).

Flyttade 1881 från Haga 49, Sankt Laurentii (E) till Hospitalskvarter

57, Sankt Laurentii (E).

Flyttade 1882 från Hospitalskvarter 57, Sankt Laurentii (E) till

Hospitalskvarter 8, Sankt Laurentii (E).

Flyttade 1883-11-15 från Hospitalskvarter 8, Sankt Laurentii (E) till

Gamla Lindhem, Sankt Laurentii (E).

Flyttade 1884-11-14 från Gamla Lindhem, Sankt Laurentii (E) till

Hospitalskvarteret 55, Sankt Laurentii (E).

Flyttade 1884 från Hospitalskvarteret 55, Sankt Laurentii (E) till

Hospitalskvarteret 35, Sankt Laurentii (E).

Flyttade 1885 från Hospitalskvarteret 35, Sankt Laurentii (E) till Bergs

kvarter 44, Sankt Laurentii (E).

Flyttade 1886 från Bergs kvarter 44, Sankt Laurentii (E) till

Hospitalskvarteret 20, Sankt Laurentii (E).

Flyttade 1887 från Hospitalskvarteret 20, Sankt Laurentii (E) till

Hospitalskvarter 8, Sankt Laurentii (E).

Flyttade 1889-11-04 från Hospitalskvarter 8, Sankt Laurentii (E) till

Bergs kvarter 57, Sankt Laurentii (E).

Flyttade 1890-12-03 från Bergs kvarter 57, Sankt Laurentii (E) till

Församlingen, Sankt Laurentii (E).

Flyttade 1891-12-11 från Församlingen, Sankt Laurentii (E) till Narebro,

Skönberga (E).

Flyttade 1892-12-05 från Narebro, Skönberga (E) till Haga 27, Sankt

Laurentii (E).

Flyttade 1893-11-23 från Haga 27, Sankt Laurentii (E) till Berg 3, Sankt

Laurentii (E).

Flyttade 1894-12-06 från Berg 3, Sankt Laurentii (E) till Församlingen,

Sankt Laurentii (E).

Flyttade omkring 1900 från Församlingen, Sankt Laurentii (E) till

Mulachska huset, Sankt Laurentii (E).

Flyttade 1914 från Mulachska huset, Sankt Laurentii (E) till Fattighus,

Haga 43, Sankt Laurentii (E).

Död 1926-05-24 i Haga 43, Sankt Laurentii (E).

(Barn Proband, Far II:1, Mor II:2)

 

Gift 1:o 1862-06-09 i Linköpings domkyrkoförs (E) med Augusta Nygren.

Piga.

Född 1837-08-26 i Vreta Kloster (E).

Död 1866-09-30 i Nr T42½, Tannefors, Linköpings domkyrkoförs (E).

 

                                 Barn:

   Johan Ernst Johansson.

     Född 1863-02-28 i Adamstorp Lilla, Vreta Kloster (E).

     Död 1866-09-29 i Nr T42½, Tannefors, Linköpings domkyrkoförs (E).

   Julia Emilia Johansdotter.

     Född 1865-06-04 i Adamstorp Lilla, Vreta Kloster (E).

     Död 1869-11-18 i Nr T71, Tannefors, Linköpings domkyrkoförs (E).

 

Gift 2:o 1868-06-07 i Linköpings domkyrkoförs (E) med Josephina Alexis.

Född 1845-04-27 i Gärdserum (E).

Död 1875-06-28 i Hospitalskvarteret 28, Sankt Laurentii (E).

 

                                 Barn:

   Alfrida Josefina Johansson.

     Född 1868-02-24 i Nr L8, S:t Lars kvarter, Linköpings domkyrkoförs

     (E).

     Död 1916-12-23 i Oskarshamn (H).

   Hulda Mathilda Johansson.

     Född 1873-01-14 i Sankt Laurentii (E).

     Död 1885-06-11 i Hospitalskvarteret 35, Sankt Laurentii (E).

   Anna Maria Johansdotter.

     Född 1875-06-16 i Hospitalskvarteret 28, Sankt Laurentii (E).

     Död 1875-08-07 i Hospitalskvarteret 28, Sankt Laurentii (E).

 

Gift 3:o 1883-12-31 i Söderköping med efterföljande ana.

 

                                 Barn:

   Gertrud Elisabeth Johansdotter.

     Född 1884-03-16 i Gamla Lindhem, Sankt Laurentii (E).

     Död 1929-10-04 i Sankt Laurentii (E).

   Alma Catarina Johansson.

     Född 1886-02-17 i Bergs kvarter 44, Sankt Laurentii (E).

     Död 1969-06-29 i Sofia (AB).

   Carl Ture Johansson.

     Född 1888-04-10 i Hospitalskvarter 8, Sankt Laurentii (E).

     Död 1955-12-20 i Sankt Göran (AB).

   Johan Valfrid Johansson.

     Född 1891-01-10 i Församlingen, Sankt Laurentii (E).

     Död 1965-05-16 i Sankt Laurentii (E). (Se Proband).

   Per Otto Johansson.

     Född 1893-04-09 i Haga 27, Sankt Laurentii (E).

     Död 1972-08-13 i Sankt Laurentii (E).

   Ernst Lovén Johansson.

     Född 1895-08-25 i Församlingen, Sankt Laurentii (E).

     Död 1988-11-17 i Söderköping.

 

I:2 m

Lovisa Sjöberg.

Tvätterska.

Född 1855-09-04 i Stenbrinken, Mörjö, Rönö (E).

Flyttade 1914 från Mulachska huset, Sankt Laurentii (E) till Haga 44,

Sankt Laurentii (E).

Flyttade 1864 från Wintersbo, Rönö (E) till Stenbrinken, Mörjö, Rönö

(E).

Flyttade 1871 från Stenbrinken, Mörjö, Rönö (E) till Mörjö 1 Hemman

Rusthåll, Rönö (E).

Flyttade 1872-11-05 från Mörjö 1 Hemman Rusthåll, Rönö (E) till Fristad,

Tåby (E).

Flyttade 1873-10-24 från Fristad, Tåby (E) till Berga, Kuddby (E).

Flyttade 1876-01-25 från Berga, Kuddby (E) till Tingstad (E).

Flyttade 1879-11-24 från Tingstad (E) till Bergs kvarter 11,12,13, Sankt

Laurentii (E).

Flyttade 1880-10-18 från Bergs kvarter 11,12,13, Sankt Laurentii (E)

till Tåby (E).

Flyttade 1881-11-28 till Bergs kvarter 11, Stadens Hotell, Sankt

Laurentii (E).

Flyttade 1882 från Bergs kvarter 11, Stadens Hotell, Sankt Laurentii (E)

till Haga 52, Sankt Laurentii (E).

Flyttade 1883-11-15 från Haga 52, Sankt Laurentii (E) till Gamla

Lindhem, Sankt Laurentii (E).

Flyttade 1884-11-14 från Gamla Lindhem, Sankt Laurentii (E) till

Hospitalskvarteret 55, Sankt Laurentii (E).

Flyttade 1884 från Hospitalskvarteret 55, Sankt Laurentii (E) till

Hospitalskvarteret 35, Sankt Laurentii (E).

Flyttade 1885 från Hospitalskvarteret 35, Sankt Laurentii (E) till Bergs

kvarter 44, Sankt Laurentii (E).

Flyttade 1886 från Bergs kvarter 44, Sankt Laurentii (E) till

Hospitalskvarteret 20, Sankt Laurentii (E).

Flyttade 1887 från Hospitalskvarteret 20, Sankt Laurentii (E) till

Hospitalskvarter 8, Sankt Laurentii (E).

Flyttade 1889 från Hospitalskvarter 8, Sankt Laurentii (E) till Bergs

kvarter 57, Sankt Laurentii (E).

Flyttade 1890-12-03 från Bergs kvarter 57, Sankt Laurentii (E) till

Församlingen, Sankt Laurentii (E).

Flyttade 1891-12-11 från Församlingen, Sankt Laurentii (E) till Narebro,

Skönberga (E).

Flyttade 1892-12-05 från Narebro, Skönberga (E) till Haga 27, Sankt

Laurentii (E).

Flyttade 1893-11-23 från Haga 27, Sankt Laurentii (E) till Berg 3, Sankt

Laurentii (E).

Flyttade 1894-12-06 från Berg 3, Sankt Laurentii (E) till Församlingen,

Sankt Laurentii (E).

Flyttade omkring 1900 från Församlingen, Sankt Laurentii (E) till

Mulachska huset, Sankt Laurentii (E).

Flyttade 1914 från Mulachska huset, Sankt Laurentii (E) till Haga 44,

Sankt Laurentii (E).

Flyttade 1917 från Haga 44, Sankt Laurentii (E) till Haga 41, Sankt

Laurentii (E).

Flyttade 1919 från Haga 44, Sankt Laurentii (E) till Haga 41, Sankt

Laurentii (E).

Flyttade 1926 från Haga 41, Sankt Laurentii (E) till Drotten 10, Sankt

Laurentii (E).

Flyttade 1929 från Drotten 10, Sankt Laurentii (E) till Priorn, Sankt

Laurentii (E).

Flyttade 1931 från Priorn, Sankt Laurentii (E) till S:t Nicolaus nr 6,

Sankt Laurentii (E).

Död 1932-05-05 i Sankt Laurentii (E).

(Barn Proband, Far II:3, Mor II:4)

 

Utom äktenskap med okänd.

 

                                 Barn:

   Gustaf Albin Johansson.

     Född 1878-01-15 i Fransbergs ägor, Tingstad (E).

     Död 1960-08-07 i Björklunda, Stengården, Mogata (E).

 

Gift 1:o 1883-12-31 i Söderköping med föregående ana.

 

II:1 ff

Johannes Persson.

Torpare, Förpantningsägare.

Född 1799-02-09 i Lilla Lund, Amnada, Älvestad (E).

Flyttade 1834 från Klockrike (E) till Lilla Lund, Amnada, Älvestad (E).

Flyttade 1845 från Lilla Lund, Amnada, Älvestad (E) till Anderstorp,

Lilla Valla, Flistad (E).

Flyttade 1847-11-05 från Anderstorp, Lilla Valla, Flistad (E) till

Sätterslund, Tororp Västergård, Klockrike (E).

Död 1880-10-06 i Sätterslund, Tororp Västergård, Klockrike (E).

(Barn I:1, Far III:1, Mor III:2)

 

Gift 1834 med efterföljande ana.

 

                                 Barn:

   Anna Lovisa Johansdotter.

     Född 1835-01-22 i Lilla Lund, Amnada, Älvestad (E).

     Död 1914-09-15 i Motala (E).

   Per Johan Alfred Johansson.

     Född 1837-02-14 i Lilla Lund, Amnada, Älvestad (E).

     Död 1926-05-24 i Haga 43, Sankt Laurentii (E). (Se I:1).

   Johanna Johansdotter.

     Född 1839-01-05 i Lilla Lund, Amnada, Älvestad (E).

     Död 1842-09-29 i Försjö, Älvestad (E).

   Carl Gustaf Johansson.

     Född 1840-02-07 i Lilla Lund, Amnada, Älvestad (E).

     Död 1842-09-27 i Amnada ägor, Älvestad (E).

   Eva Ulrica Johansdotter.

     Född 1842-06-04 i Lilla Lund, Amnada, Älvestad (E).

     Död 1856-11-28 i Sätterslund, Tororp Västergård, Klockrike (E).

   Carl Gustaf Johansson.

     Född 1848-08-10 i Sätterslund, Tororp Västergård, Klockrike (E).

     Död 1913-10-25.

   Amalia Albertina Johansdotter.

     Född 1855-03-26 i Sätterslund, Tororp Västergård, Klockrike (E).

 

II:2 fm

Anna Cajsa Andersdotter.

Född 1812-09-06 i Sätterstugan, Lilla Valla, Flistad (E).

Flyttade 1834 från Klockrike (E) till Lilla Lund, Amnada, Älvestad (E).

Flyttade 1845 från Lilla Lund, Amnada, Älvestad (E) till Anderstorp,

Lilla Valla, Flistad (E).

Flyttade 1847-11-05 från Anderstorp, Lilla Valla, Flistad (E) till

Sätterslund, Tororp Västergård, Klockrike (E).

Död 1878-06-07 i Sätterslund, Tororp Västergård, Klockrike (E).

(Barn I:1, Far III:3, Mor III:4)

 

Gift 1834 med föregående ana.

 

II:3 mf

Anders Jönsson Sjöberg.

Skräddare, torpare.

Född 1801-10-01 i Sotlöten, Skönberga (E).

Flyttade 1802 från Statbyggnaden, Bolltorp, Skönberga (E) till

Bremossen, Skönberga (E).

Flyttade 1803 från Bremossen, Skönberga (E) till Tomta, Mogata (E).

Flyttade 1804-09-27 från Tomta, Mogata (E) till Bremossen, Skönberga

(E).

Flyttade 1811-10-05 från Bremossen, Skönberga (E) till Grinden,

Norraladugård, Östra Ny (E).

Flyttade 1813-10-18 från Grinden, Norraladugård, Östra Ny (E) till

Kakelösa, Tåby Rådmansgård, Tåby (E).

Flyttade 1819 från Kakelösa, Tåby Rådmansgård, Tåby (E) till Brestad,

Tåby (E).

Flyttade 1821-11-18 från Brestad, Tåby (E) till Upsalatorpet, Rönö (E).

Flyttade 1826-10-26 från Upsalatorpet, Rönö (E) till Gulltorps ägor

Sörby, Häradshammar (E).

Flyttade 1827-11-06 från Gulltorps ägor Sörby, Häradshammar (E) till

Långdalen, Jonsberg (E).

Flyttade 1828 från Långdalen, Jonsberg (E) till Upsalatorpet, Rönö (E).

Flyttade 1833 från Upsalatorpet, Rönö (E) till Stenbrinken, Mörjö, Rönö

(E).

Död 1856-01-21 i Stenbrinken, Mörjö, Rönö (E).

(Barn I:2, Far III:5, Mor III:6)

 

Gift 1831-12-26 i Rönö (E) med efterföljande ana.

 

                                 Barn:

   Maria Ulrika Sjöberg.

     Född 1833-01-16 i Upsalatorpet, Rönö (E).

     Död 1893-05-17 i Ovantorp, Hälvantorp, Östra Ny (E).

   Anna Christina Andersdotter.

     Född 1835-07-12 i Stenbrinken, Mörjö, Rönö (E).

     Död 1908-11-08 i Backtorpet, Österskam, Östra Ny (E).

   Carl Fredrik Sjöberg.

     Född 1838-02-28 i Stenbrinken, Mörjö, Rönö (E).

     Död 1912-03-12 i Drothem (E).

   Jonas Peter Sjöberg.

     Född 1840-09-28 i Stenbrinken, Mörjö, Rönö (E).

     Död 1875-07-03 i Arvidsberg, Rönö (E).

   Fredrika Sjöberg.

     Född 1843-04-04 i Stenbrinken, Mörjö, Rönö (E).

     Död 1903-05-15 i Norrköpings Sankt Olai (E).

   Adolph Sjöberg.

     Född 1846-02-14 i Stenbrinken, Mörjö, Rönö (E).

   Karolina Sjöberg.

     Född 1849-10-06 i Stenbrinken, Mörjö, Rönö (E).

     Död 1885-04-06 i Socknen, Norrköpings Sankt Johannes (E).

   Otto Wilhelm Sjöberg.

     Född 1853-01-24 i Stenbrinken, Mörjö, Rönö (E).

     Död 1934-08-15 i Gustavsberg, Bråta, Ringarums kbfd (E).

   Lovisa Sjöberg.

     Född 1855-09-04 i Stenbrinken, Mörjö, Rönö (E).

     Död 1932-05-05 i Sankt Laurentii (E). (Se I:2).

 

II:4 mm

Maja Cajsa Persdotter.

Född 1811-10-17 i Drothem (E).

Flyttade 1831 från Östra Ny (E) till Mörjö, Rönö (E).

Flyttade 1833 från Upsalatorpet, Rönö (E) till Stenbrinken, Mörjö, Rönö

(E).

Flyttade 1855 till Stenbrinken, Mörjö, Rönö (E).

Död 1862-05-03 i Stenbrinken, Mörjö, Rönö (E).

(Barn I:2, Far III:7, Mor III:8)

 

Gift 1831-12-26 i Rönö (E) med föregående ana.

 

III:1 fff

Peter Johansson.

Torpare.

Född 1759-10-24 i Älvestad (E).

Död 1813-01-02 i Lilla Lund, Amnada, Älvestad (E).

(Barn II:1, Far IV:1, Mor IV:2)

 

Gift 1792-02-28 med efterföljande ana.

 

                                 Barn:

   Peter Persson.

     Född 1793-11-23 i Lönsås (E).

   Anna Maja Persdotter.

     Född 1796-03-24 i Lönsås (E).

   Johan Persson.

     Född 1798-04-15 i Lilla Lund, Amnada, Älvestad (E).

   Johannes Persson.

     Född 1799-02-09 i Lilla Lund, Amnada, Älvestad (E).

     Död 1880-10-06 i Sätterslund, Tororp Västergård, Klockrike (E). (Se

     II:1).

   Christina Elisabeth Persdotter.

     Född 1802-03-19 i Lilla Lund, Amnada, Älvestad (E).

     Död 1803 i Lilla Lund, Amnada, Älvestad (E).

   Stina Persdotter.

     Född 1804-04-13 i Lilla Lund, Amnada, Älvestad (E).

   Gretha Persdotter.

     Född 1806-06-20 i Lilla Lund, Amnada, Älvestad (E).

     Död 1807-04-02 i Lilla Lund, Amnada, Älvestad (E).

   Peter Persson.

     Född 1808-10-02 i Lilla Lund, Amnada, Älvestad (E).

 

III:2 ffm

Anna Börjesdotter.

Född 1758-06-03 i Lönsås (E).

Död 1835-01-02 i Lilla Lund, Amnada, Älvestad (E).

(Barn II:1)

 

Gift 1792-02-28 med föregående ana.

 

III:3 fmf

Anders Andersson.

Född 1781-05-05 i Sätterstugan, Lilla Valla, Flistad (E).

(Barn II:2, Far IV:5, Mor IV:6)

 

Gift 1808-06-17 i Lönsås (E) med efterföljande ana.

 

                                 Barn:

   Anna Cajsa Andersdotter.

     Född 1812-09-06 i Sätterstugan, Lilla Valla, Flistad (E).

     Död 1878-06-07 i Sätterslund, Tororp Västergård, Klockrike (E). (Se

     II:2).

   Anders Johan Andersson.

     Född 1815-08-07 i Sätterstugan, Lilla Valla, Flistad (E).

   Maj Greta Andersdotter.

     Född 1818 i Sätterstugan, Lilla Valla, Flistad (E).

   Carl Peter Andersson.

    Född 1821-08-17 i Sätterstugan, Lilla Valla, Flistad (E).

 

III:4 fmm

Brita Cajsa Larsdotter Lindman.

Född 1792-05-06 i Fornåsa (E).

(Barn II:2, Far IV:7, Mor IV:8)

 

Gift 1808-06-17 i Lönsås (E) med föregående ana.

 

III:5 mff

Jonas Bengtsson Lindström.

Dräng Daglönare.

Rättare i Tomta, Mogata.

Född 1769-01-19 i Tryserum Lilla, Tryserum (E).

Flyttade 1802 från Statbyggnaden, Bolltorp, Skönberga (E) till

Bremossen, Skönberga (E).

Flyttade 1803 från Bremossen, Skönberga (E) till Tomta, Mogata (E).

Flyttade 1804-09-27 från Tomta, Mogata (E) till Bremossen, Skönberga

(E).

Flyttade 1811-10-05 från Bremossen, Skönberga (E) till Grinden,

Norraladugård, Östra Ny (E).

Flyttade 1813-10-18 från Grinden, Norraladugård, Östra Ny (E) till

Kakelösa, Tåby Rådmansgård, Tåby (E).

Flyttade 1819 från Kakelösa, Tåby Rådmansgård, Tåby (E) till Brestad,

Tåby (E).

Död 1821-01-17 i Brestad, Tåby (E).

(Barn II:3, Far IV:9, Mor IV:10)

 

Före äktenskapet med efterföljande ana.

Föräldrar: Pigan Maria Olofsdotter i Lilla Löthen och Jonas Bengtsson i

Hult Mogata.

 

                                 Barn:

   Anders Jönsson Sjöberg.

     Född 1801-10-01 i Sotlöten, Skönberga (E).

     Död 1856-01-21 i Stenbrinken, Mörjö, Rönö (E). (Se II:3).

 

Gift 1:o 1802-10-29 i Skönberga (E) med efterföljande ana.

Jonas Bengtsson från Bolltorp och pigan Maria Olofsdotter från Löten.

 

                                 Barn:

   Johannes Jönsson.

     Född 1804-02-02 i Drothem (E).

     Död 1815-04-17 i Kakelösa, Tåby Rådmansgård, Tåby (E).

   Abraham Jönsson.

     Född 1808-12-18 i Bremossen, Skönberga (E).

     Död 1821-01-19 i Brestad, Tåby (E).

   Göran Fredrik Jönsson.

     Född 1812-05-07 i Grinden, Norraladugård, Östra Ny (E).

   Johannes Jönsson.

     Född 1816-07-01 i Kakelösa, Tåby Rådmansgård, Tåby (E).

   Anna Stina Jönsdotter.

     Född 1819-05-20 i Kakelösa, Tåby Rådmansgård, Tåby (E).

 

III:6 mfm

Maria Olofsdotter.

Piga.

Född 1780-12-03 i Sand, Össby, Mogata (E).

Flyttade 1802 från Statbyggnaden, Bolltorp, Skönberga (E) till

Bremossen, Skönberga (E).

Flyttade 1803 från Bremossen, Skönberga (E) till Tomta, Mogata (E).

Flyttade 1804-09-27 från Tomta, Mogata (E) till Bremossen, Skönberga

(E).

Flyttade 1811-10-05 från Bremossen, Skönberga (E) till Grinden,

Norraladugård, Östra Ny (E).

Flyttade 1813-10-18 från Grinden, Norraladugård, Östra Ny (E) till

Kakelösa, Tåby Rådmansgård, Tåby (E).

Flyttade 1819 från Kakelösa, Tåby Rådmansgård, Tåby (E) till Brestad,

Tåby (E).

Död 1824-01-29 i Brestad, Tåby (E).

(Barn II:3, Far IV:11, Mor IV:12)

 

Före äktenskapet med föregående ana.

Föräldrar: Pigan Maria Olofsdotter i Lilla Löthen och Jonas Bengtsson i

Hult Mogata.

 

Gift 1:o 1802-10-29 i Skönberga (E) med föregående ana.

Jonas Bengtsson från Bolltorp och pigan Maria Olofsdotter från Löten.

 

III:7 mmf

Peter Olsson Bokengren.

Född 1787-09-15.

Flyttade 1808 till Söderköping.

Flyttade 1811 till Närby, Drothem (E).

Båtman.

(Barn II:4)

 

Gift med efterföljande ana.

 

                                 Barn:

   Maja Cajsa Persdotter.

     Född 1811-10-17 i Drothem (E).

     Död 1862-05-03 i Stenbrinken, Mörjö, Rönö (E). (Se II:4).

 

III:8 mmm

Brita Nilsdotter.

Född 1762-04-21 i Drothem (E).

Flyttade 1811 till Närby, Drothem (E).

(Barn II:4)

 

Gift med föregående ana.

 

IV:1 ffff

Johan Andersson.

(Barn III:1)

 

Gift med efterföljande ana.

 

                                 Barn:

   Peter Johansson.

     Född 1759-10-24 i Älvestad (E).

     Död 1813-01-02 i Lilla Lund, Amnada, Älvestad (E). (Se III:1).

 

IV:2 fffm

Anna Hansdotter.

(Barn III:1)

 

Gift med föregående ana.

 

IV:5 fmff

Anders Larsson.

(Barn III:3)

 

Gift med efterföljande ana.

 

                                 Barn:

   Anders Andersson.

     Född 1781-05-05 i Sätterstugan, Lilla Valla, Flistad (E). (Se

     III:3).

 

IV:6 fmfm

Maria Andersdotter.

Född 1760-09-11 i Ljung (E).

Död 1818-07-21 i Sätterstugan, Lilla Valla, Flistad (E).

(Barn III:3)

 

Gift med föregående ana.

 

IV:7 fmmf

Lars Linman.

(Barn III:4)

 

Gift med efterföljande ana.

 

                                 Barn:

   Brita Cajsa Larsdotter Lindman.

     Född 1792-05-06 i Fornåsa (E). (Se III:4).

 

IV:8 fmmm

Maria Pehrsdotter.

(Barn III:4)

 

Gift med föregående ana.

 

IV:9 mfff

Bengt Göransson.

Bonde Nämndeman.

Född 1728-10-05 i Tryserum Lilla, Tryserum (E).

Död 1793-12-21 i Tryserum Lilla, Tryserum (E).

(Barn III:5, Far V:17, Mor V:18)

 

Gift 1:o 1756-12-29 i Tryserum (E) med efterföljande ana.

 

                                 Barn:

   Abraham Bengtsson.

     Född 1757-10-19 i Tryserum Lilla, Tryserum (E).

   Jonas Bengtsson Lindström.

     Född 1769-01-19 i Tryserum Lilla, Tryserum (E).

     Död 1821-01-17 i Brestad, Tåby (E). (Se III:5).

 

Gift 2:o 1772-11-16 i Hannäs (E) med Margareta Jonsdotter.

Född 1739-11-05 i Solvestad, Hannäs (E).

 

                                 Barn:

   Abraham Bengtsson.

     Född 1778-02-01 i Tryserum Lilla, Tryserum (E).

 

IV:10 mffm

Kerstin Nilsdotter.

Född 1739-01-03 i Ingelsbo, Tryserum (E).

Död 1772-01-28 i Tryserum Lilla, Tryserum (E).

(Barn III:5, Far V:19, Mor V:20)

 

Gift 1756-12-29 i Tryserum (E) med föregående ana.

 

IV:11 mfmf

Olof Olofsson Qvick.

Båtsman.

(Barn III:6)

 

Gift 1778-10-04 i Mogata (E) med efterföljande ana.

 

                                 Barn:

   Maria Olofsdotter.

     Född 1780-12-03 i Sand, Össby, Mogata (E).

     Död 1824-01-29 i Brestad, Tåby (E). (Se III:6).

   Stina Olofsdotter.

     Född 1785-04-11 i Blomsterbo, Mogata (E).

   Jonas Olofsson.

     Född 1788-03-13 i Blomsterbo, Mogata (E).

 

IV:12 mfmm

Segrid Jonsdotter.

Född omkring 1752 i Ringarum (E).

Död 1805-07-09 i Löten Lilla, Skönberga (E).

(Barn III:6)

 

Gift 1:o 1778-10-04 i Mogata (E) med föregående ana.

 

Gift 2:o 1797-07-30 i Skönberga (E) med Bengt Persson.

Torpare.

Född 1739-04-19 i Drothem (E).

 

V:17 mffff

Göran Bengtsson.

Nämndeman Fjärdingsman.

Född 1691 i Tryserum (E).

Död 1765-03-17 i Tryserum Lilla, Tryserum (E).

(Barn IV:9, Far VI:33, Mor VI:34)

 

Gift 1719-10-18 i Tryserum (E) med efterföljande ana.

 

                                 Barn:

   Kerstin Göransdotter.

     Född 1721-04-12 i Tryserum Lilla, Tryserum (E).

     Död 1789-06-07 i Tryserum (E).

   Margareta Göransdotter.

     Född 1723-11-17 i Tryserum Lilla, Tryserum (E).

     Död 1760-02-29 i Tryserum Lilla, Tryserum (E).

   Bengt Göransson.

     Född 1728-10-05 i Tryserum Lilla, Tryserum (E).

     Död 1793-12-21 i Tryserum Lilla, Tryserum (E). (Se IV:9).

   Elisabeth Göransdotter.

     Född 1733-01-01 i Tryserum (E).

     Död 1808-11-15 i Tryserum Lilla, Tryserum (E).

 

V:18 mfffm

Kerstin Abrahamsdotter.

Född 1701-06-11 i Stinghult, Tryserum (E).

Död 1755-02-28 i Tryserum Lilla, Tryserum (E).

(Barn IV:9, Far VI:35, Mor VI:36)

 

Gift 1719-10-18 i Tryserum (E) med föregående ana.

 

V:19 mffmf

Nils Anundsson.

(Barn IV:10)

 

Gift med efterföljande ana.

 

                                 Barn:

   Kerstin Nilsdotter.

     Född 1739-01-03 i Ingelsbo, Tryserum (E).

     Död 1772-01-28 i Tryserum Lilla, Tryserum (E). (Se IV:10).

 

V:20 mffmm

Karin Persdotter.

(Barn IV:10)

 

Gift med föregående ana.

 

VI:33 mfffff

Bengt Jonsson.

Född 1657 i Tryserum (E).

Död 1719-08-18 i Tryserum Lilla, Tryserum (E).

(Barn V:17)

 

Gift med efterföljande ana.

 

                                 Barn:

   Göran Bengtsson.

     Född 1691 i Tryserum (E).

     Död 1765-03-17 i Tryserum Lilla, Tryserum (E). (Se V:17).

 

VI:34 mffffm

Kerstin Göransdotter.

Född 1663 i Löten, Tryserum (E).

Död 1714-09-28 i Tryserum Lilla, Tryserum (E).

(Barn V:17, Far VII:67, Mor VII:68)

 

Gift med föregående ana.

 

VI:35 mfffmf

Abraham Anundsson.

Född 1679 i Snällebo, Tryserum (E).

Död 1741 i Stinghult, Tryserum (E).

(Barn V:18, Far VII:69, Mor VII:70)

 

Gift 1700-10-21 i Tryserum (E) med efterföljande ana.

Abraham från Stickhult och Lisbeth från Ingelsbo.

 

                                 Barn:

   Kerstin Abrahamsdotter.

     Född 1701-06-11 i Stinghult, Tryserum (E).

     Död 1755-02-28 i Tryserum Lilla, Tryserum (E). (Se V:18).

 

VI:36 mfffmm

Elisabeth Jonsdotter.

Född 1676.

Död 1729-06-05 i Stinghult, Tryserum (E).

(Barn V:18, Far VII:71, Mor VII:72)

 

Gift 1700-10-21 i Tryserum (E) med föregående ana.

Abraham från Stickhult och Lisbeth från Ingelsbo.

 

VII:67 mffffmf

Göran.

Båtsman.

(Barn VI:34)

 

Gift med efterföljande ana.

 

                                 Barn:

   Kerstin Göransdotter.

     Född 1663 i Löten, Tryserum (E).

     Död 1714-09-28 i Tryserum Lilla, Tryserum (E). (Se VI:34).

 

VII:68 mffffmm

N N.

(Barn VI:34)

 

Gift med föregående ana.

 

VII:69 mfffmff

Anund.

(Barn VI:35)

 

Gift med efterföljande ana.

 

                                 Barn:

   Abraham Anundsson.

     Född 1679 i Snällebo, Tryserum (E).

     Död 1741 i Stinghult, Tryserum (E). (Se VI:35).

 

VII:70 mfffmfm

N.

(Barn VI:35)

 

Gift med föregående ana.

 

VII:71 mfffmmf

Jon Guttormsson.

Född 1626.

Död 1703-02-11 i Ingelsbo, Tryserum (E).

(Barn VI:36, Far VIII:141, Mor VIII:142)

 

Gift 1656-06-08 i Tryserum (E) med efterföljande ana.

Jon Guttormsson i Ingelsbo och Kerstin Isaksdotter i Lööt.

 

                                 Barn:

   Elisabeth Jonsdotter.

     Född 1676.

     Död 1729-06-05 i Stinghult, Tryserum (E). (Se VI:36).

 

VII:72 mfffmmm

Kerstin Isaksdotter.

Född 1639 i Löten, Tryserum (E).

Död 1701-01-28 i Ingelsbo, Tryserum (E).

Kerstin Isaksdotter ifrån Ingelsbo född i Löötg. 1639 på sitt 18 ålders

år kom sen i äktenskap med sin ...låtne ..... man Jon Guttormsson, levat

med honom 44½ år, avlat 3 söner och 4 döttrar. Av sjukdom plågat 14

veckor, avled den 28 januari, levat 62 år. Begravd 10 februari.

(Barn VI:36)

 

Gift 1656-06-08 i Tryserum (E) med föregående ana.

Jon Guttormsson i Ingelsbo och Kerstin Isaksdotter i Lööt.

 

VIII:141 mfffmmff

Guttorm Sunesson.

Född 1600 i Tryserum (E).

Död 1651 i Ingelsbo, Tryserum (E).

(Barn VII:71, Far IX:281, Mor IX:282)

 

Gift med efterföljande ana.

 

                                 Barn:

   Jon Guttormsson.

     Född 1626.

     Död 1703-02-11 i Ingelsbo, Tryserum (E). (Se VII:71).

 

VIII:142 mfffmmfm

Karin Larsdotter.

Född 1606.

Död 1686 i Ingelsbo, Tryserum (E).

(Barn VII:71)

 

Gift med föregående ana.

 

IX:281 mfffmmfff

Sune Nilsson Bock.

Född 1572 i Tryserum (E).

Död 1661 i Skårsjö, Tryserum (E).

(Barn VIII:141, Far X:561, Mor X:562)

 

Gift omkring 1597 i Tryserum (E) med efterföljande ana.

 

                                 Barn:

   Guttorm Sunesson.

     Född 1600 i Tryserum (E).

     Död 1651 i Ingelsbo, Tryserum (E). (Se VIII:141).

   Inge Sunesson.

     Född 1604 i Tryserum (E).

     Död 1674 i Tryserum (E).

   Erik Sunesson.

     Född 1610 i Tryserum (E).

     Död 1681 i Tryserum (E).

   Lars Sunesson.

     Född 1612.

     Död 1680 i Porsnäs, Tryserum (E).

   Kerstin Sunesdotter.

     Född 1615 i Tryserum (E).

   Håkan Sunesson.

     Född 1617 i Tryserum (E).

   Karin Sunesdotter.

     Född 1618 i Tryserum (E).

     Död 1652 i Tryserum (E).

   Ingeborg Sunesdotter.

     Född 1620 i Tryserum (E).

     Död 1690 i Ukna (H).

   Nicolaus Sunonis Wandelius.

     Född 1621.

     Död 1689.

   Maried Sunesdotter.

     Född 1623 i Tryserum (E).

     Död 1685 i Ukna (H).

 

IX:282 mfffmmffm

Maria Nilsdotter.

Född 1579 i Tryserum (E).

Död 1659 i Skårsjö, Tryserum (E).

(Barn VIII:141)

 

Gift omkring 1597 i Tryserum (E) med föregående ana.

 

X:561 mfffmmffff

Nils Guttormsson.

Bonde.

Född omkring 1550 i Gärdsnäs, Hannäs (E).

Död 1630 i Skrickerum, Tryserum (E).

(Barn IX:281, Far XI:1121, Mor XI:1122)

 

Gift 1:o omkring 1570 med efterföljande ana.

 

                                 Barn:

   Sune Nilsson Bock.

     Född 1572 i Tryserum (E).

     Död 1661 i Skårsjö, Tryserum (E). (Se IX:281).

   Knut Nilsson.

     Född 1578 i Tryserum (E).

     Död 1671-08-05 i Skrickerum, Tryserum (E).

   Jöns Nilsson.

     Född 1585.

     Död 1655 i Skrickerum, Tryserum (E).

 

Gift 2:o med Karin Rasmusdotter.

Död 1650 i Jönköpings hospitalsförs (F).

 

X:562 mfffmmfffm

Margareta Jonsdotter Bock.

Född 1550.

(Barn IX:281, Far XI:1123, Mor XI:1124)

 

Gift omkring 1570 med föregående ana.

 

XI:1121 mfffmmfffff

Guttorm Knutsson.

Bonde.

Född 1520 i Gärdsnäs, Hannäs (E).

(Barn X:561)

 

Gift med efterföljande ana.

 

                                 Barn:

   Nils Guttormsson.

     Född omkring 1550 i Gärdsnäs, Hannäs (E).

     Död 1630 i Skrickerum, Tryserum (E). (Se X:561).

 

XI:1122 mfffmmffffm

unknown.

(Barn X:561)

 

Gift med föregående ana.

 

XI:1123 mfffmmfffmf

Jon Sunesson Bock.

Född 1520 i Tryserum (E).

Död 1591 i Nedre, Skrickerum, Tryserum (E).

(Barn X:562, Far XII:2245, Mor XII:2246)

 

Gift med efterföljande ana.

 

                                 Barn:

   Margareta Jonsdotter Bock.

     Född 1550. (Se X:562).

 

XI:1124 mfffmmfffmm

okänd.

(Barn X:562)

 

Gift med föregående ana.

 

XII:2245 mfffmmfffmff

Sune Hemmingsson Bock.

Skattebonde.

Född 1490 i Tryserum (E).

Död 1560 i Skrickerum, Tryserum (E).

(Barn XI:1123, Far XIII:4489, Mor XIII:4490)

 

Gift med efterföljande ana.

 

                                 Barn:

   Jon Sunesson Bock.

     Född 1520 i Tryserum (E).

     Död 1591 i Nedre, Skrickerum, Tryserum (E). (Se XI:1123).

 

XII:2246 mfffmmfffmfm

okänd.

(Barn XI:1123)

 

Gift med föregående ana.

 

XIII:4489 mfffmmfffmfff

Hemming Hemmingsson Bock.

Skattebonde.

Född 1450 i Skrickerum, Tryserum (E).

(Barn XII:2245, Far XIV:8977, Mor XIV:8978)

 

Gift med efterföljande ana.

 

                                 Barn:

   Sune Hemmingsson Bock.

     Född 1490 i Tryserum (E).

     Död 1560 i Skrickerum, Tryserum (E). (Se XII:2245).

 

XIII:4490 mfffmmfffmffm

okänd.

(Barn XII:2245)

 

Gift med föregående ana.

 

XIV:8977 mfffmmfffmffff

Hemming Johansson Bock.

Jordägare.

Född 1420 i Tryserum (E).

Död omkring 1463 i Tryserum (E).

(Barn XIII:4489, Far XV:17953, Mor XV:17954)

 

Gift med efterföljande ana.

 

                                 Barn:

   Hemming Hemmingsson Bock.

     Född 1450 i Skrickerum, Tryserum (E). (Se XIII:4489).

 

XIV:8978 mfffmmfffmfffm

okänd.

(Barn XIII:4489)

 

Gift med föregående ana.

 

XV:17953 mfffmmfffmfffff

Johan Bock Bese.

Bonde Nämndeman.

Född 1380 i Skrickerum, Tryserum (E).

Död 1426 i Skrickerum, Tryserum (E).

(Barn XIV:8977, Far XVI:35905, Mor XVI:35906)

 

Gift med efterföljande ana.

 

                                 Barn:

   Olof Johansson Bock.

     Född.

     Död 1477.

   Hemming Johansson Bock.

     Född 1420 i Tryserum (E).

     Död omkring 1463 i Tryserum (E). (Se XIV:8977).

 

XV:17954 mfffmmfffmffffm

okänd.

(Barn XIV:8977)

 

Gift med föregående ana.

 

XVI:35905 mfffmmfffmffffff

Dan Ragnvaldsson.

Född 1350.

Död 1426.

(Barn XV:17953)

 

Gift med efterföljande ana.

 

                                 Barn:

   Johan Bock Bese.

     Född 1380 i Skrickerum, Tryserum (E).

     Död 1426 i Skrickerum, Tryserum (E). (Se XV:17953).

 

XVI:35906 mfffmmfffmfffffm

Karin Bengtsdotter.

Född.

(Barn XV:17953)

 

Gift med föregående ana.