Släktforskning

berättelser om min släkt

Morfars Anor (Andersson och Orre)

Proband

Axel Hjalmar Andersson.

Byggnadsarbetare.

Född 1877-08-22 i Springartorp, Mogata (E).

Flyttade 1885 från Springartorp, Mogata (E) till Liljerum, Drothem (E).

Värnplikt 11 48/1898.

Flyttade 1901-11-02 från Liljerum, Drothem (E) till Björsätter, Drothem

(E).

Flyttade 1903-11-01 från Björsätter, Drothem (E) till Liljerum, Drothem

(E).

Flyttade 1915-11-01 från Liljerum, Drothem (E) till Ullebro, Drothem

(E).

Flyttade 1923-05-17 från Ullebro, Drothem (E) till Annelund, Östra

Rydsvägen 12 (27), Sankt Laurentii (E).

Död 1957-02-19 i Sankt Laurentii (E).

(Far I:1, Mor I:2)

 

Gift 1915-06-22 i Drothem (E) med Anna Matilda Sundin.

Tjänarinna.

Hustru 1915-06-22 i Ullebro, Drothem (E).

Född 1894-02-14 i Sixtorp, Drothem (E).

Död 1972-01-16 i S:t Laurentii (E).

 

                                 Barn:

   Karl Olof Andersson.

     Född 1916-01-24 i Ullebro, Drothem (E).

     Död 1998-05-25 i S:t Laurentii.

   Nils Andersson Cleverheim.

     Född 1918-06-10 i Ullebro, Drothem (E).

     Död 1964-03-31 i Sankt Laurentii (E).

   Anna Inga-Britt Andersson.

     Född 1926-03-15 i Sankt Laurentii (E).

 

I:1 f

Anders Gustav Andersson.

Hemmansägare.

Född 1845-08-28 i Springartorp, Mogata (E).

Flyttade 1885-03-01 från Springartorp, Mogata (E) till Liljerum, Drothem

(E).

Död 1929-03-27 i Liljerum, Drothem (E).

(Barn Proband, Far II:1, Mor II:2)

 

Gift 1876-09-17 med efterföljande ana.

 

                                 Barn:

   Axel Hjalmar Andersson.

     Född 1877-08-22 i Springartorp, Mogata (E).

     Död 1957-02-19 i Sankt Laurentii (E). (Se Proband).

   Frida Wilhelmina Andersson.

     Född 1881-07-16 i Springartorp, Mogata (E).

     Död 1955-11-23 i Tångstad Rusthåll nr 97, Dagsberg (E).

   Karl Gustaf Andersson.

     Född 1883-05-27 i Springartorp, Mogata (E).

     Död 1951-06-09 i Stora Sööd, Furingstad (E).

   Oskar Fredrik Andersson.

     Född 1885-11-16 i Liljerum, Drothem (E).

     Död 1966-03-26 i Birkagården, Sankt Laurentii (E).

   Knut Henning Andersson.

     Född 1893-05-23 i Liljerum, Drothem (E).

     Död 1962-12-19 i Norrköpings Hedvig (E).

 

I:2 m

Maria Kristina Orre.

Hemmafru.

Född 1854-09-18 i Tåby Båtsmanstorp nr 92, Tåby (E).

Flyttade 1869-10-23 från Ekhammaren Nr 92, Tåby (E) till Drothem (E).

Flyttade 1876 till Borum, Mogata (E).

Flyttade 1885 från Borum, Mogata (E) till Springartorp, Mogata (E).

Flyttade 1885-03-01 från Springartorp, Mogata (E) till Liljerum, Drothem

(E).

Död 1935-01-23 i Liljerum, Drothem (E).

(Barn Proband, Far II:3, Mor II:4)

 

Gift 1876-09-17 med föregående ana.

 

II:1 ff

Anders Andersson.

Torpare.

Född 1814-07-29 i Mörjö 1/4 Skatte Frälse, Rönö (E).

Flyttade 1826-11-08 från Mörjö 1/4 Skatte Frälse, Rönö (E) till Trärum,

Skällvik (E).

Flyttade 1833 från Hammantorp Lilla, Skällvik (E) till Korsnäs, Sankt

Anna (E).

Flyttade 1834 från Korsnäs, Sankt Anna (E) till Hersebråta, Skällvik

(E).

Flyttade 1839 från Hersebråta, Skällvik (E) till Sankt Anna (E).

Flyttade 1840 från Sankt Anna (E) till Solberga, Mogata (E).

Flyttade 1842 från Mogata (E) till Liljestad, Skönberga (E).

Flyttade 1843 från Liljestad, Skönberga (E) till Husby säteri, Mogata

(E).

Flyttade 1843 från Husby säteri, Mogata (E) till Springartorp, Mogata

(E).

Flyttade 1876 från Springartorp, Mogata (E) till Haga 59, Sankt

Laurentii (E).

Död 1886-01-01 i Haga 59, Sankt Laurentii (E).

(Barn I:1, Far III:1, Mor III:2)

 

Gift 1:o 1844-10-13 i Mogata (E) med efterföljande ana.

 

                                 Barn:

   Anders Gustav Andersson.

     Född 1845-08-28 i Springartorp, Mogata (E).

     Död 1929-03-27 i Liljerum, Drothem (E). (Se I:1).

   Hedda Carolina Andersdotter.

     Född 1847-11-28 i Springartorp, Mogata (E).

     Död 1879-11-11 i Hellinge, Näsby (F).

    

Gift 2:o 1849-03-03 i Mogata (E) med Hedvig Hedda Österberg.

Född 1817-05-11 i Kolsva Bruk, Kolsva (U).

Död 1858-11-28 i Springartorp, Mogata (E).

 

                                 Barn:

   Emilie Augusta Andersson.

     Född 1850-02-14 i Springartorp, Mogata (E).

     Död 1927-06-19 i Björsätter, Drothem (E).

   Johanna Wilhelmina Andersdotter.

     Född 1853-03-20 i Mogata (E).

     Död 1890-11-14 i Stockholm.

 

Gift 3:o 1859-10-25 i Furingstad (E) med Maria Kristina Månsdotter.

Född 1818-04-15 i Björklund, Skällvik (E).

Död 1881-01-26 i Haga 59, Sankt Laurentii (E).

 

II:2 fm

Hedda Carolina Tegenborg.

Född 1825-03-07 i Husbyvik Värdshuset, Mogata (E).

Död 1848-05-25 i Springartorp, Mogata (E).

Flyttade 1843 från Husbyvik Värdshuset, Mogata (E) till Bugan, Mogata

(E).

Flyttade 1844 från Bugan, Mogata (E) till Springartorp, Mogata (E).

(Barn I:1, Far III:3, Mor III:4)

 

Gift 1844-10-13 i Mogata (E) med föregående ana.

 

II:3 mf

Eric Jönsson Orre.

Båtmanskorpral.

Född 1813-09-30 i Gädderstad, Västra Husby (E).

Flyttade 1828 från Mossen, Gädderstad, Västra Husby (E) till

Hallstadlöt, Västra Husby (E).

Flyttade 1829 från Hallstadlöt, Västra Husby (E) till Önstorp, Västra

Husby (E).

Flyttade 1830 från Önstorp, Västra Husby (E) till Norrbo, Västra Husby

(E).

Flyttade 1833 från Norrbo, Västra Husby (E) till Kullerstad, Västra

Husby (E).

Flyttade 1836 från Kullerstad, Västra Husby (E) till Agetomta,

Furingstad (E).

Flyttade 1837-10-22 från Agetomta, Furingstad (E) till Kullerstad,

Västra Husby (E).

Flyttade 1838-04-24 från Kullerstad, Västra Husby (E) till

Hospitalskvarteret nr 40, Sankt Laurentii (E).

Flyttade 1839 från Hospitalskvarteret nr 40, Sankt Laurentii (E) till

Lundby, Å (E).

Flyttade 1840-10-28 från Lundby, Å (E) till Hospitalskvarterer nr 30,

Sankt Laurentii (E).

Flyttade 1841-10-28 från Hospitalskvarterer nr 30, Sankt Laurentii (E)

till Harsby, Lundby, Å (E).

Flyttade 1843 från Harsby, Lundby, Å (E) till Tåby Båtsmanstorp nr 92,

Tåby (E).

Flyttade 1869 från Ekhammaren Nr 92, Tåby (E) till Ragntorp, Tåby (E).

Flyttade 1877-11-15 från Ragntorp, Tåby (E) till Socknen, Tåby (E).

Död 1878-11-03 i Ragntorp, Tåby (E).

Eric dog på Söderköpings Lasarett när han var 65 år, 8 månader och 19

dagar gammal.

(Barn I:2, Far III:5, Mor III:6)

 

Före äktenskapet med efterföljande ana.

 

                                 Barn:

   Charlotta Orre.

     Född 1840-06-07 i Bergs qvarter nr 7, Sankt Laurentii (E).

     Död 1929-01-24 i Aspen, Norrköpings Sankt Olai (E).

 

Gift 1:o 1840-11-15 i Sankt Laurentii (E) med efterföljande ana.

 

                                 Barn:

   Anna Lovisa Eriksdotter Orre.

     Född 1842-04-13 i Lundby, Å (E).

     Död 1911-06-23 i Norrköpings Sankt Olai (E).

   Gustaf Theodor Eriksson.

     Född 1845-03-22 i Tåby Båtsmanstorp nr 92, Tåby (E).

     Död 1919-03-20 i Bromma (AB).

   Karl Erik Orre.

     Född 1848-07-07 i Tåby Båtsmanstorp nr 92, Tåby (E).

   Johan Peter Orre.

     Född 1851-04-01 i Tåby Båtsmanstorp nr 92, Tåby (E).

     Död 1851-04-03 i Tåby Båtsmanstorp nr 92, Tåby (E).

   Hedda Maria Orre.

     Född 1851-04-01 i Tåby Båtsmanstorp nr 92, Tåby (E).

   Maria Kristina Orre.

     Född 1854-09-18 i Tåby Båtsmanstorp nr 92, Tåby (E).

     Död 1935-01-23 i Liljerum, Drothem (E). (Se I:2).

   Otto Wilhelm Orre.

     Född 1858-10-17 i Ekhammaren Nr 92, Tåby (E).

     Död 1865-06-02 i Tåby Båtsmanstorp nr 92, Tåby (E).

 

II:4 mm

Gustava Månsdotter.

Född 1814-11-02 i Ingelsbo, Tryserum (E).

Flyttade 1819 från Ingelsbo, Tryserum (E) till Norrby Stora, Ringarum

(E).

Flyttade 1837-10-24 från Sörby, Ringarum (E) till Söderköping.

Flyttade besked nr 57 1837 från Ringarum (E) till Bergs qvarter nr 7,

Sankt Laurentii (E).

Flyttade 1840 från Bergs qvarter nr 7, Sankt Laurentii (E) till

Hospitalskvarterer nr 30, Sankt Laurentii (E).

Flyttade 1841-10-28 från Hospitalskvarterer nr 30, Sankt Laurentii (E)

till Harsby, Lundby, Å (E).

Flyttade 1843 från Harsby, Lundby, Å (E) till Tåby Båtsmanstorp nr 92,

Tåby (E).

Flyttade 1869 från Ekhammaren Nr 92, Tåby (E) till Ragntorp, Tåby (E).

Död 1874-02-08 i Ragntorp, Tåby (E).

(Barn I:2, Far III:7, Mor III:8)

 

Före äktenskapet med föregående ana.

 

Gift 1:o 1840-11-15 i Sankt Laurentii (E) med föregående ana.

 

 

III:1 fff

Anders Svensson.

Skattefrälsebonde.

Född 1765-10-02 i Burtorp, Bråta, Skällvik (E).

Flyttade från Burtorp, Bråta, Skällvik (E) till Östra Bottna, Skällvik

(E).

Flyttade från Östra Bottna, Skällvik (E) till Kindtorp, Östra Bottna

Rote, Skällvik (E).

Flyttade Besked 82 1813 från Kindtorp, Östra Bottna Rote, Skällvik (E)

till Mörjö 1/4 Skatte Frälse, Rönö (E).

Flyttade 1826-11-08 från Mörjö 1/4 Skatte Frälse, Rönö (E) till

Baggetorp 1/2 hem Frälse, Rönö (E).

Död 1829-05-01 i Baggetorp 1/2 hem Frälse, Rönö (E).

(Barn II:1, Far IV:1, Mor IV:2)

 

Gift 1:o 1790-11-05 i Skällvik (E) med Maria Pehrsdotter.

Piga.

Född 1757-05-17 i Skrukeby, Mogata (E).

Död 1811-09-10 i Kindtorp, Östra Bottna Rote, Skällvik (E).

 

                                 Barn:

   Anna Maja Andersdotter.

     Född 1791-05-28 i Östra Bottna, Skällvik (E).

   Sven Andersson.

     Född 1793-07-26 i Östra Bottna, Skällvik (E).

   Petter Andersson.

     Född 1797-07-01 i Bottna Östra, Skällvik (E).

 

Gift 2:o 1813-10-01 med efterföljande ana.

 

                                 Barn:

   Anders Andersson.

     Född 1814-07-29 i Mörjö 1/4 Skatte Frälse, Rönö (E).

     Död 1886-01-01 i Haga 59, Sankt Laurentii (E). (Se II:1).

   Lars Andersson.

     Född 1817-03-21 i Mörjö 1/4 Skatte Frälse, Rönö (E).

     Död 1852-04-29 i Mörjö 1/4 Skatte Frälse, Rönö (E).

   Erik Andersson.

     Född 1819-10-22 i Mörjö 1/4 Skatte Frälse, Rönö (E).

     Död 1821-03-22 i Mörjö 1/4 Skatte Frälse, Rönö (E).

 

III:2 ffm

Annica Andersdotter.

Född 1780-06-24 i Skåra, Skönberga (E).

Flyttade 1808 från Skåra, Skönberga (E) till Mörjö 1/4 Skatte

Frälse, Rönö (E).

Död 1828-05-10 i Baggetorp 1/2 hem Frälse, Rönö (E).

 (Barn II:1, Far IV:3, Mor IV:4)

 

Gift 1:o 1802-12-26 i Skönberga (E) med Simon Johansson.

Bonde, Sockenman.

Född 1769-08-25 i Mörjö, Rönö (E).

Död 1812-06-17 i Mörjö, Rönö (E).

 

                                 Barn:

   Johan Simonsson.

     Född 1803-11-09 i Skönberga (E).

     Död 1846-12-29 i Bleckstad Mellangård, Drothem (E).

   Anna Greta Simonsdotter.

     Född 1805 i Skönberga (E).

   Stina Maja Simonsdotter.

     Född 1807 i Skönberga (E).

 

Gift 2:o 1813-10-01 med föregående ana.

 

III:3 fmf

Johan Olsson Tegenborg.

Vagnmakare, Snickare.

Född 1779-12-28 i Älgarbo, Tegelsmora (C).

Flyttade 1791 från Älgarbo, Tegelsmora (C) till Sixarby, Tegelsmora (C).

Flyttade 1799 från Sixarby, Tegelsmora (C).

Flyttade 1808-08-16 från Stockholm till Ö.g.nr 91, Västervik (H).

Flyttade 1808-10-11 från Ö.g.nr 91, Västervik (H) till Norrköpings Sankt

Olai (E).

Flyttade 1811-04-05 från Norrköpings Sankt Olai (E) till Norrköpings

Östra Eneby (E).

Flyttade 1811 från Norrköpings Sankt Olai (E) till Norralund,

Norrköpings Östra Eneby (E).

Flyttade besked 23 1815 från Norrköpings Östra Eneby (E) till Ramsdal,

Sankt Anna (E).

Flyttade besked 68 1816 från Ramsdal, Sankt Anna (E) till Husbyvik

Värdshuset, Mogata (E).

Död 1840-11-18 i Husbyvik Värdshuset, Mogata (E).

(Barn II:2, Far IV:5, Mor IV:6)

 

Gift 1:o 1811-06-20 i Norrköpings Östra Eneby (E) med Stina Ericsdotter

Mellring.

Född 1768 i Godegård (E).

Död 1823-02-14 i Husbyvik Värdshuset, Mogata (E).

 

Gift 2:o 1823-11-13 i Mogata (E) med efterföljande ana.

 

                                 Barn:

   Hedda Carolina Tegenborg.

     Född 1825-03-07 i Husbyvik Värdshuset, Mogata (E).

     Död 1848-05-25 i Springartorp, Mogata (E). (Se II:2).

 

III:4 fmm

Catharina Olofsdotter.

Född 1783-09-19 i Finnerstad, Drothem (E).

Flyttade 1800-09-26 från Drothem (E) till Hälla, Skönberga (E).

Flyttade 1843 från Husbyvik Värdshuset, Mogata (E) till Bugan, Mogata

(E).

Flyttade 1844 från Bugan, Mogata (E) till Springartorp, Mogata (E).

Död 1845-05-11 i Springartorp, Mogata (E).

(Barn II:2, Far IV:7, Mor IV:8)

 

Gift 1:o 1803-07-12 i Skönberga (E) med Nils Persson.

Bonde, Sockenman.

Född 1744-06-26 i Skönberga (E).

Död 1822-01-16 i Hälla, Skönberga (E).

 

                                 Barn:

   Olof Nilsson.

     Född 1804-02-26 i Hälla, Skönberga (E).

     Död 1804-03-07 i Skåra, Skönberga (E).

   Olof Niclas Nilsson.

     Född 1805-03-17 i Hälla, Skönberga (E).

     Död 1805-07-16 i Hälla, Skönberga (E).

   Stina Kajsa Nilsdotter.

     Född 1806-11-28 i Hälla, Skönberga (E).

   Anna Lisa Nilsdotter.

     Född 1809-03-23 i Hälla, Skönberga (E).

   Carl Johan Nilsson.

     Född 1811-10-28 i Hälla, Skönberga (E).

   Lovisa Nilsdotter.

     Född 1814-04-27 i Hälla, Skönberga (E).

   Sven Gustaf Nilsson.

     Född 1817-05-10 i Hälla, Skönberga (E).

   Olof Gustaf Nilsson.

     Född 1818-09-06 i Skönberga (E).

 

Gift 2:o 1823-11-13 i Mogata (E) med föregående ana.

 

III:5 mff

Jöns Jönsson.

Brukare.

Född 1786-09-25 i Gädderstad, Västra Husby (E).

Flyttade 1815 från Gädderstad, Västra Husby (E) till Mossen, Gädderstad,

Västra Husby (E).

Död 1829-03-30 i Mossen, Gädderstad, Västra Husby (E).

Prästen skriver: Född den 25 september 1786 uti Gädderstad. Fadern var

bonden Jöns Svensson (Eriksson?) och modern Catharina Jönsdotter. Ingick

äktenskap år 1812 med Catharina Göransdotter med 6 barn, 4 söner och 2

döttrar som leva. Var först bonde i Gädderstad och sedan torpare i

Måsen. Död den 30 mars och begraven den 3 april.

(Barn II:3, Far IV:9, Mor IV:10)

 

Gift 1810-12-28 i Västra Husby (E) med efterföljande ana.

 

                                 Barn:

   Brita Catharina Jönsdotter.

     Född 1811-09-29 i Gädderstad, Västra Husby (E).

   Eric Jönsson Orre.

     Född 1813-09-30 i Gädderstad, Västra Husby (E).

     Död 1878-11-03 i Ragntorp, Tåby (E). (Se II:3).

   Jöns Jönsson.

     Född 1815-09-13 i Gädderstad, Västra Husby (E).

     Död 1816-03-19 i Gädderstad, Västra Husby (E).

   Anders Jönsson.

     Född 1817-05-05 i Mossen, Gädderstad, Västra Husby (E).

   Maja Stina Jönsdotter.

     Född 1819-07-02 i Mossen, Gädderstad, Västra Husby (E).

     Död 1824-01-06 i Mossen, Gädderstad, Västra Husby (E).

   Anna Lotta Jönsdotter.

     Född 1822-01-02 i Mossen, Gädderstad, Västra Husby (E).

   Sven Elias Jönsson.

     Född 1824-06-14 i Mossen, Gädderstad, Västra Husby (E).

   Johan Petter Jönsson.

     Född 1826-12-02 i Mossen, Gädderstad, Västra Husby (E).

     Död 1911-04-13 i Torefors, Gärdserum (E).

   Adolf Fredric Jönsson.

     Född 1829-05-15 i Mossen, Gädderstad, Västra Husby (E).

 

III:6 mfm

Brita Catharina Göransdotter.

Född 1791-04-17 i Häggtorpet, Västra Husby (E).

Flyttade 1830 från Mossen, Gädderstad, Västra Husby (E) till Hylinge,

Västra Husby (E).

Flyttade 1838 från Hylinge, Västra Husby (E) till Gädderstad, Västra

Husby (E).

(Barn II:3, Far IV:11, Mor IV:12)

 

Gift 1:o 1810-12-28 i Västra Husby (E) med föregående ana.

 

Gift 2:o 1834-11-30 i Västra Husby (E) med Magnus Stenman.

Brännmästare.

Född 1786 i Tingstad (E).

 

III:7 mmf

Magnus Hemmingsson.

Brukare.

Född 1771-05-27 i Skedshult, Ukna (H).

Flyttade 1819 från Ingelsbo, Tryserum (E) till Norrby Stora, Ringarum

(E).

Död 1848-03-10 i Stensätter, Norrby Stora, Ringarum (E).

(Barn II:4, Far IV:13, Mor IV:14)

 

 

Gift 1797-10-22 i Ringarum (E) med efterföljande ana.

 

                                 Barn:

   Eric Magnus Månsson.

     Född 1798-09-28 i Ingelsbo, Tryserum (E).

     Död 1800-09-23 i Ingelsbo, Tryserum (E).

   Eric Magnus Månsson.

     Född 1801-05-11 i Ingelsbo, Tryserum (E).

   Stina Cajsa Månsdotter.

     Född 1803-03-03 i Ingelsbo, Tryserum (E).

     Död 1841-10-11 i Stensätter, Norrby Stora, Ringarum (E).

   Maja Lisa Månsdotter.

     Född 1805-04-18 i Ingelsbo, Tryserum (E).

     Död 1879-08-01 i Lövsveden, Narbo, Ringarum (E).

   Anna Brita Månsdotter.

     Född 1807-12-04 i Ingelsbo, Tryserum (E).

     Död 1807-12-27 i Ingelsbo, Tryserum (E).

   Anna Greta Månsdotter.

     Född 1809-04-28 i Ingelsbo, Tryserum (E).

   Inga Brita Månsdotter.

     Född 1812-03-13 i Ingelsbo, Tryserum (E).

   Gustava Månsdotter.

     Född 1814-11-02 i Ingelsbo, Tryserum (E).

     Död 1874-02-08 i Ragntorp, Tåby (E). (Se II:4).

   Lovisa Månsdotter.

     Född 1820-02-11 i Norrby Stora, Ringarum (E).

     Död 1900-04-22 i Ramshult, Ramstad, Gamleby (H).

   Nils Månsson Ringvall.

     Född 1823-05-06 i Norrby Stora, Ringarum (E).

 

III:8 mmm

Maja Stina Nilsdotter.

Född 1775-09-09 i Löterna, Ringarum (E).

Flyttade 1819 från Ingelsbo, Tryserum (E) till Norrby Stora, Ringarum

(E).

Död 1829-10-24 i Norrby Stora, Ringarum (E).

(Barn II:4, Far IV:15, Mor IV:16)

 

Gift 1797-10-22 i Ringarum (E) med föregående ana.

 

IV:1 ffff

Sven Larsson.

Född 1729.

Död 1784-06-23 i Norrängen, Skällvik (E).

(Barn III:1)

 

Gift 1757-10-28 i Skällvik (E) med efterföljande ana.

 

                                 Barn:

   Ingeborg Svensdotter.

     Född 1758-10-09 i Burtorp, Bråta, Skällvik (E).

     Död 1761-04-26 i Burtorp, Bråta, Skällvik (E).

   Sven Svensson.

     Född 1760-11-18 i Burtorp, Bråta, Skällvik (E).

   Lars Svensson.

     Född 1763-05-05 i Burtorp, Bråta, Skällvik (E).

   Anders Svensson.

     Född 1765-10-02 i Burtorp, Bråta, Skällvik (E).

     Död 1829-05-01 i Baggetorp 1/2 hem Frälse, Rönö (E). (Se III:1).

 

IV:2 fffm

Anna Pehrsdotter.

Född 1724 i Skällvik (E).

Död 1797-10-23 i Norrängen, Skällvik (E).

(Barn III:1)

 

Gift 1:o 1750-09-29 i Skällvik (E) med Nils Larsson.

Nämndeman.

Född 1678-03-03 i Trärum, Skällvik (E).

Död 1756-08-23 i Burtorp, Bråta, Skällvik (E).

 

                                 Barn:

   Nils Nilsson.

     Född 1752-10-04 i Burtorp, Bråta, Skällvik (E).

     Död 1818-04-20 i Burtorp, Bråta, Skällvik (E).

   Pehr Nilsson.

     Född 1756-07-03 i Burtorp, Bråta, Skällvik (E).

 

Gift 2:o 1757-10-28 i Skällvik (E) med föregående ana.

 

IV:3 ffmf

Anders Olofsson.

Bonde Nämndeman.

Född 1750-09-15 i Skåra, Skönberga (E).

Död 1801-04-03 i Skönberga (E).

(Barn III:2)

 

Gift 1777-10-19 i Mogata (E) med efterföljande ana.

 

                                 Barn:

   Stina Andersdotter.

     Född 1778 i Skåra, Skönberga (E).

   Annica Andersdotter.

     Född 1780-06-24 i Skåra, Skönberga (E).

     Död 1828-05-10 i Baggetorp 1/2 hem Frälse, Rönö (E). (Se III:2).

   Eric Andersson.

     Född 1782-12-02 i Skåra, Skönberga (E).

     Död 1861-12-22 i Skåra, Skönberga (E).

   Stina Andersdotter.

     Född 1787-07-10 i Skåra, Skönberga (E).

     Död 1790-01-30 i Skåra, Skönberga (E).

 

IV:4 ffmm

Anna Ericsdotter.

Född 1749.

Död 1830-04-11 i Skåra, Skönberga (E).

(Barn III:2)

 

Gift 1777-10-19 i Mogata (E) med föregående ana.

 

IV:5 fmff

Olof Olsson.

Danneman Bonde.

Född 1739.

Flyttade 1791 från Älgarbo, Tegelsmora (C) till Sixarby, Tegelsmora (C).

Död 1815-02-05 i Sixarby, Tegelsmora (C).

(Barn III:3)

 

Gift 1766-10-05 i Älgarbo, Tegelsmora (C) med efterföljande ana.

 

                                 Barn:

   Olof Olsson.

     Född 1770-12-30 i Älgarbo, Tegelsmora (C).

   Eric Olsson.

     Född 1773-08-22 i Älgarbo, Tegelsmora (C).

     Död 1842-10-03 i Sixarby, Tegelsmora (C).

   Lena Olsdotter.

     Född 1775-10-31 i Älgarbo, Tegelsmora (C).

   Johan Olsson Tegenborg.

     Född 1779-12-28 i Älgarbo, Tegelsmora (C).

     Död 1840-11-18 i Husbyvik Värdshuset, Mogata (E). (Se III:3).

   Kerstin Stina Olsdotter.

     Född 1782-09-22 i Älgarbo, Tegelsmora (C).

   Catharina Olsdotter.

     Född 1785-03-07 i Älgarbo, Tegelsmora (C).

 

IV:6 fmfm

Christina Andersdotter.

Född 1744-01-02 i Sixarby, Tegelsmora (C).

Flyttade 1766-10-05 från Sixarby, Tegelsmora (C) till Älgarbo,

Tegelsmora (C).

Flyttade 1791 från Älgarbo, Tegelsmora (C) till Sixarby, Tegelsmora (C).

Död 1804-02-05 i Sixarby, Tegelsmora (C).

(Barn III:3, Far V:11, Mor V:12)

 

Gift 1766-10-05 i Älgarbo, Tegelsmora (C) med föregående ana.

 

IV:7 fmmf

Olof Nilsson.

Bonde.

Född 1746 i Drothem (E).

Död 1797-02-24 i Finnerstad, Drothem (E).

(Barn III:4)

 

Gift 1781-01-07 i Drothem (E) med efterföljande ana.

 

                                 Barn:

   Catharina Olofsdotter.

     Född 1783-09-19 i Finnerstad, Drothem (E).

     Död 1845-05-11 i Springartorp, Mogata (E). (Se III:4).

   Stina Olofsdotter.

     Född 1786 i Finnerstad, Drothem (E).

   Nils Olofsson.

     Född 1791 i Finnerstad, Drothem (E).

   Olof Olofsson.

     Född 1794 i Finnerstad, Drothem (E).

   Lisa Olofsdotter.

     Född 1797 i Finnerstad, Drothem (E).

 

IV:8 fmmm

Lisa Olofsdotter.

Född 1762 i Drothem (E).

Flyttade 1804 från Finnerstad, Drothem (E) till Vrångstad, Drothem (E).

(Barn III:4)

 

Gift 1:o 1781-01-07 i Drothem (E) med föregående ana.

 

Gift 2:o 1798-05-18 i Drothem (E) med Carl Nilsson.

Född 1773 i Ringarum (E).

 

                                 Barn:

   Anna Maja Carlsdotter.

     Född 1799 i Finnerstad, Drothem (E).

     Död 1801-04-09 i Vrångstad, Drothem (E).

   Inga Carlsdotter.

     Född 1802 i Finnerstad, Drothem (E).

   Carl Carlsson.

     Född 1805 i Vrångstad, Drothem (E).

 

IV:9 mfff

Jöns Ericsson.

Född 1746-11-15 i Gädderstad, Västra Husby (E).

Död 1806-11-11 i Gädderstad, Västra Husby (E).

(Barn III:5, Far V:17, Mor V:18)

 

Gift 1774-10-30 i Västra Husby (E) med efterföljande ana.

 

                                 Barn:

   Eric Jönsson.

     Född 1776-07-25 i Västra Husby (E).

     Död 1829-09-20 i Rökstad, Västra Husby (E).

   Jöns Jönsson.

     Född 1786-09-25 i Gädderstad, Västra Husby (E).

     Död 1829-03-30 i Mossen, Gädderstad, Västra Husby (E). (Se III:5).

   Per Jönsson.

     Född 1791-06-19 i Gädderstad, Västra Husby (E).

 

IV:10 mffm

Catharina Jönsdotter.

Född 1753-03-03 i Västra Husby (E).

Död 1821-06-02 i Mossen, Gädderstad, Västra Husby (E).

(Barn III:5, Far V:19, Mor V:20)

 

Gift 1774-10-30 i Västra Husby (E) med föregående ana.

 

IV:11 mfmf

Göran Nilsson.

Torpare.

Född 1763.

(Barn III:6)

 

Gift med efterföljande ana.

 

                                 Barn:

   Brita Catharina Göransdotter.

     Född 1791-04-17 i Häggtorpet, Västra Husby (E). (Se III:6).

 

IV:12 mfmm

Catharina Carlsdotter.

Född 1767.

(Barn III:6)

 

Gift med föregående ana.

 

IV:13 mmff

Hemming Nilsson.

(Barn III:7)

 

Gift 1765-08-25 i Ukna (H) med efterföljande ana.

 

                                 Barn:

   Magnus Hemmingsson.

     Född 1771-05-27 i Skedshult, Ukna (H).

     Död 1848-03-10 i Stensätter, Norrby Stora, Ringarum (E). (Se

     III:7).

 

IV:14 mmfm

Catharina Månsdotter.

(Barn III:7)

 

Gift 1765-08-25 i Ukna (H) med föregående ana.

 

IV:15 mmmf

Nils Svensson.

Sockenman.

Född 1713-11-15 i Löterna, Ringarum (E).

Död 1795-08-03 i Löterna, Ringarum (E).

(Barn III:8, Far V:29)

 

Gift 1:o med Botil.

 

                                 Barn:

   Sven Nilsson.

     Född 1736 i Löterna, Ringarum (E).

 

Gift 2:o 1754-09-29 i Ringarum (E) med efterföljande ana.

 

                                 Barn:

   Erik Nilsson.

     Född 1755-09-06 i Löterna, Ringarum (E).

   Erik Nilsson.

     Född 1756-10-07 i Löterna, Ringarum (E).

   Katarina Nilsdotter.

     Född 1758-10-05 i Löterna, Ringarum (E).

   Nils Nilsson.

     Född 1760-10-19 i Löterna, Ringarum (E).

   Kerstin Nilsdotter.

     Född 1763-12-24 i Löterna, Ringarum (E).

   Anders Nilsson.

     Född 1765-10-07 i Löterna, Ringarum (E).

   Lisa Nilsdotter.

     Född 1768-06-15 i Löterna, Ringarum (E).

   Daniel Nilsson.

     Född 1769-02-15 i Löterna, Ringarum (E).

   Carl Nilsson.

     Född 1773-01-16 i Löterna, Ringarum (E).

   Maja Stina Nilsdotter.

     Född 1775-09-09 i Löterna, Ringarum (E).

     Död 1829-10-24 i Norrby Stora, Ringarum (E). (Se III:8).

   Gustaf Nilsson.

     Född 1779-01-25 i Löterna, Ringarum (E).

 

IV:16 mmmm

Kerstin Eriksdotter.

Född 1735-03-23 i Brårum, Ringarum (E).

(Barn III:8, Far V:31, Mor V:32)

 

Gift 1754-09-29 i Ringarum (E) med föregående ana.

 

 

V:11 fmfmf

Anders Henriksson.

(Barn IV:6)

 

Gift med efterföljande ana.

 

                                 Barn:

   Christina Andersdotter.

     Född 1744-01-02 i Sixarby, Tegelsmora (C).

     Död 1804-02-05 i Sixarby, Tegelsmora (C). (Se IV:6).

 

V:12 fmfmm

Helena Pehrsdotter.

(Barn IV:6)

 

Gift med föregående ana.

 

V:17 mffff

Eric Svensson.

Bonde.

(Barn IV:9)

 

Gift med efterföljande ana.

 

                                 Barn:

   Jöns Ericsson.

     Född 1746-11-15 i Gädderstad, Västra Husby (E).

     Död 1806-11-11 i Gädderstad, Västra Husby (E). (Se IV:9).

   Catharina Ericsdotter.

     Född 1754-02-05.

   Sven Ericsson.

     Född 1757-04-21 i Gädderstad, Västra Husby (E).

 

V:18 mfffm

Ingeborg Jönsdotter.

Född omkring 1720.

(Barn IV:9)

 

Gift med föregående ana.

 

V:19 mffmf

Jöns Jönsson.

(Barn IV:10)

 

Gift med efterföljande ana.

 

                                 Barn:

   Catharina Jönsdotter.

     Född 1753-03-03 i Västra Husby (E).

     Död 1821-06-02 i Mossen, Gädderstad, Västra Husby (E). (Se IV:10).

 

V:20 mffmm

Catharina Andersdotter.

(Barn IV:10)

 

Gift med föregående ana.

 

V:29 mmmff

Sven Pehrsson.

 

Gift

 

                                 Barn:

   Nils Svensson.

     Född 1713-11-15 i Löterna, Ringarum (E).

     Död 1795-08-03 i Löterna, Ringarum (E). (Se IV:15).

 

V:31 mmmmf

Erik Pärsson.

(Barn IV:16)

 

Gift med efterföljande ana.

 

                                 Barn:

   Kerstin Eriksdotter.

     Född 1735-03-23 i Brårum, Ringarum (E). (Se IV:16).

 

V:32 mmmmm

Elisabeth Matsdotter.

(Barn IV:16)

 

Gift med föregående ana.