Släktforskning

berättelser om min släkt

Mormors Anor (Granat och Sundin)

Proband

Anna Matilda Sundin.

Tjänarinna.

Hustru 1915-06-22 i Ullebro, Drothem (E).

Född 1894-02-14 i Sixtorp, Drothem (E).

Konfirmation 1909-06-05 i Drothems kyrka.

Flyttade 1910-11-03 från Sixtorp, Drothem (E) till Liljerum, Drothem

(E).

Flyttade 1913-11-04 från Liljerum, Drothem (E) till Stintorp, Drothem

(E).

Flyttade 1915-11-01 från Stintorp, Drothem (E) till Ullebro, Drothem

(E).

Flyttade 1923-05-17 från Ullebro, Drothem (E) till Annelund, Östra

Rydsvägen 12 (27), Sankt Laurentii (E).

Död 1972-01-16 i Sandbyhov, Norrköpings Östra Eneby (E).

(Far I:1, Mor I:2)

 

Gift 1915-06-22 i Drothem (E) med Axel Hjalmar Andersson.

Byggnadsarbetare.

Född 1877-08-22 i Springartorp, Mogata (E).

Död 1957-02-19 i Sankt Laurentii (E).

 

                                 Barn:

   Karl Olof Andersson.

     Född 1916-01-24 i Ullebro, Drothem (E).

     Död 1998-05-25.

   Nils Andersson Cleverheim.

     Född 1918-06-10 i Ullebro, Drothem (E).

     Död 1964-03-31 i Sankt Laurentii (E).

   Anna Inga-Britt Andersson.

     Född 1926-03-15 i Sankt Laurentii (E).

 

I:1 f

Anders August Månsson Sundin.

Egen brukare.

Född 1849-12-31 i Grindstugan Närby, Drothem (E).

Jan-Krister Hultgrens farfars farfar Anders Hultgren var fadder till

August när han döptes.

Konfirmation 1864 i Drothem (E)

Lysning 1891-10-09 i Drothem (E)

Flyttade 1869-10-25 från Grindstugan Närby, Drothem (E) till Närby 2 Mfl

Kr: Sk Rusthåll.

Flyttade 1872 från Närby 2 Mtl Kr:Sk Rusthåll, Drothem (E) till

Skäggestad, Drothem (E).

Flyttade 1873 från Skäggestad, Drothem (E) till Närby 2 Mtl Kr:Sk

Rusthåll, Drothem (E).

Flyttade 1875-11-12 från Närby 2 Mtl Kr:Sk Rusthåll, Drothem (E) till

Skrukeby, Mogata (E).

Flyttade 1876-10-23 från Skrukeby, Mogata (E) till Finnerstad, Drothem

(E).

Flyttade 1877-10-24 från Finnerstad, Drothem (E) till Närby 2 Mtl Kr:Sk

Rusthåll, Drothem (E).

Flyttade 1879-10-24 från Närby 2 Mtl Kr:Sk Rusthåll, Drothem (E) till

Okna, Kimstad (E).

Flyttade 1880-11-04 från Okna, Kimstad (E) till Viggeby Kaptensboställe,

Skärkind (E).

Flyttade 1881-10-07 från Viggeby Kaptensboställe, Skärkind (E) till

Grinneby Nr 2 1/2 Skatte, Styrstad (E).

Flyttade 1882-03-20 från Grinneby Nr 2 1/2 Skatte, Styrstad (E) till

Nordamerika.

Flyttade 1884-11-12 från Nordamerika till Hermanshult, Skärkind (E).

Flyttade 1886-04-20 från Roka Mosse, Hermanshults rote, Skärkind (E)

till Nordamerika.

Flyttade 1889-04-12 från Nordamerika till Lund Östra, Kulefall, Östra

Ryd (E).

Flyttade 1890-03-21 från Lund Östra, Kulefall, Östra Ryd (E) till

Sixtorp, Drothem (E).

Död 1909-11-26 i Drothem (E).

(Barn Proband, Far II:1, Mor II:2)

 

Gift 1891-12-08 i Drothem (E) med efterföljande ana.

 

                                 Barn:

   Karl Edvard Sundin.

     Född 1892-02-18 i Sixtorp, Drothem (E).

     Död 1976-05-24 i Aspgården, Östra Ryd (E).

   Anna Matilda Sundin.

     Född 1894-02-14 i Sixtorp, Drothem (E).

     Död 1972-01-16 i S:t Laurentii (E). (Se

     Proband).

 

I:2 m

Johanna Charlotta Granat.

Piga.

Född 1858-06-21 i Timmersberg, Östra Ryd (E).

Flyttade 1891-10-04 från Karlsnäs, Kåknö, Östra Ryd (E) till Sixtorp,

Drothem (E).

Död 1908-04-17 i Drothem (E).

(Barn Proband, Far II:3, Mor II:4)

 

Gift 1891-12-08 i Drothem (E) med föregående ana.

 

II:1 ff

Magnus Månsson.

Statardräng, arbetare.

Född 1811-01-08 i Häja By, Östra Ryd (E).

Flyttade 1814 från Häja By, Östra Ryd (E) till Danvik Stora, Östra Ryd

(E).

Flyttade 1819 från Danvik Stora, Östra Ryd (E) till Björsäter (E).

Flyttade 1820 från Björsäter (E) till Hejtorp, Östra Ryd (E).

Flyttade 1823 från Hejtorp, Östra Ryd (E) till Ulltorp, Östra Ryd (E).

Flyttade 1824 från Ulltorp, Östra Ryd (E) till Ekstugan, Östra Ryd (E).

Flyttade 1825 från Ekstugan, Östra Ryd (E) till Äsksäter, Östra Ryd (E).

Flyttade 1826 från Äsksäter, Östra Ryd (E) till Johannisberg, Östra Ryd

(E).

Flyttade 1827 från Johannisberg, Östra Ryd (E) till Hörstorp, Östra Ryd

(E).

Flyttade 1829 från Hörstorp, Östra Ryd (E) till Stora Eke, Östra Ryd

(E).

Flyttade 1831 från Stora Eke, Östra Ryd (E) till Unnerstad, Dagsberg

(E).

Flyttade 1832 från Unnerstad, Dagsberg (E) till Stora Eke, Östra Ryd

(E).

Flyttade 1834 från Stora Eke, Östra Ryd (E) till Fyrby, Östra Ryd (E).

Flyttade 1838 från Fyrby, Östra Ryd (E) till Skogsbrinken Närby, Drothem

(E).

Flyttade 1841 från Skogsbrinken Närby, Drothem (E) till Grindstugan

Närby, Drothem (E).

Död 1880-01-29 i Grindstugan Närby, Drothem (E).

(Barn I:1, Far III:1, Mor III:2)

 

Gift 1834-11-06 i Fyrby, Östra Ryd (E) med efterföljande ana.

 

                                 Barn:

   Johan Axel Månsson.

     Född 1835-08-27 i Fyrby, Östra Ryd (E).

     Död 1897-09-13 i Nesselbo Lilla, Drothem (E).

   Mathilda Månsdotter.

     Född 1837-11-07 i Fyrby, Östra Ryd (E).

     Död 1919-01-21 i Lund Westergården, Drothem (E).

   Anna Lovisa Månsdotter.

     Född 1840-10-25 i Skogsbrinken Närby, Drothem (E).

     Död 1906-05-10 i Samuelsberg, Tingstad (E).

   Emma Månsdotter.

     Född 1843-09-26 i Grindstugan Närby, Drothem (E).

     Död 1909-02-20 i Bråborg, Brånnestad, Å (E).

   Karl Magnus Månsson.

     Född 1847-04-30 i Grindstugan Närby, Drothem (E).

     Död 1883-03-24 i Nytorp Båtsmanstorp nr 194, Skäggestad, Drothem

     (E).

   Anders August Månsson Sundin.

     Född 1849-12-31 i Grindstugan Närby, Drothem (E).

     Död 1909-11-26 i Drothem (E). (Se I:1).

 

II:2 fm

Anna Greta Svensdotter.

Piga.

Född 1808-09-03 i Stavsäter, Kimstad (E).

Flyttade 1810-03-31 från Stavsäter, Kimstad (E) till Nedre Lundby

Frälse, Lillkyrka (E).

Flyttade 1812 från Nedre Lundby Frälse, Lillkyrka (E) till Rännefjälla,

Lillkyrka (E).

Flyttade 1814 från Rännefjälla, Lillkyrka (E) till Sandstugan,

Snövelstorp, Västra Husby (E).

Flyttade 1820 från Sandstugan, Snövelstorp, Västra Husby (E) till

Norrköpings Sankt Johannes (E).

Flyttade 1822 från Västra Husby (E) till Evertsholm, Drothem (E).

Flyttade 1825-10-24 från Evertsholm, Drothem (E) till Hållstad, Östra

Ryd (E).

Flyttade 1827 från Hållstad, Östra Ryd (E) till Hanerik, Östra Ryd (E).

Flyttade 1828 från Hanerik, Östra Ryd (E) till Stora Eke, Östra Ryd (E).

Flyttade 1832 från Stora Eke, Östra Ryd (E) till Fyrby, Östra Ryd (E).

Flyttade 1838 från Fyrby, Östra Ryd (E) till Skogsbrinken Närby, Drothem

(E).

Flyttade 1841 från Skogsbrinken Närby, Drothem (E) till Grindstugan

Närby, Drothem (E).

Död 1880-02-08 i Grindstugan Närby, Drothem (E).

(Barn I:1, Far III:3, Mor III:4)

 

Gift 1834-11-06 i Fyrby, Östra Ryd (E) med föregående ana.

 

II:3 mf

Johan Samuel Granat.

Hemmansbrukare, utjordägare.

Född 1818-08-23 i Korshult, Gärdserum (E).

Flyttade mellan 1828 och 1831 till Könserum, Gärdserum (E).

Flyttade mellan 1841 och 1845 till Svaltorp, Gärdserum (E).

Flyttade Bodde i Sund i Gärdserum 1843.

Flyttade 1844-1845 från Sund, Gärdserum (E) till Halsebo, Gärdserum (E).

Flyttade 1849-03-14 från Halsebo, Gärdserum (E) till Mittelstein,

Vegalla, Yxnerum (E).

Flyttade 1850 från Mittelstein, Vegalla, Yxnerum (E) till Timmersberg,

Östra Ryd (E).

Flyttade 1870 från Timmersberg, Östra Ryd (E) till Karlsnäs, Kåknö,

Östra Ryd (E).

Död 1912-04-24 i Karlsnäs, Kåknö, Östra Ryd (E).

Prästen har antecknat (senior i Östra Ryd).

(Barn I:2, Far III:5, Mor III:6)

 

Gift 1843-11-19 i Gärdserum (E) med efterföljande ana.

 

                                 Barn:

   Jonas Peter Granat.

     Född 1844-02-01 i Könserum, Gärdserum (E).

     Död 1923-12-07 i Kävelsbo, Åtvid (E).

   Anna Mathilda Granat.

     Född 1847-09-09 i Halsebo, Gärdserum (E).

     Död 1910-10-06 i Mellangården Kulefall, Östra Ryd (E).

   Emma Sofia Granat.

     Född 1851-10-06 i Timmersberg, Östra Ryd (E).

     Död 1920-07-10 i Skönaro, Parstorp, Östra Ryd (E).

   Johanna Charlotta Granat.

     Född 1858-06-21 i Timmersberg, Östra Ryd (E).

     Död 1908-04-17 i Drothem (E). (Se I:2).

 

II:4 mm

Anna Sofia Jonsdotter.

Född 1816-05-15 i Könserum, Gärdserum (E).

Flyttade Bodde i Könserum i Gärdserum 1843.

Flyttade 1844-1845 från Könserum, Gärdserum (E) till Halsebo, Gärdserum

(E).

Flyttade 1849-03-14 från Mittelstein, Vegalla, Yxnerum (E) till

Timmersberg, Östra Ryd (E).

Flyttade 1870 från Timmersberg, Östra Ryd (E) till Karlsnäs, Kåknö,

Östra Ryd (E).

Död 1883-06-25 i Karlsnäs, Kåknö, Östra Ryd (E).

(Barn I:2, Far III:7, Mor III:8)

 

Gift 1843-11-19 i Gärdserum (E) med föregående ana.

 

III:1 fff

Magnus Persson.

Bonde.

Född 1740-03-14 i Aspdalen, Yxnerum (E).

Flyttade 1766 från Ulltorp, Östra Ryd (E).

Flyttade 1781 från Mastträdsdalen, Ringarum (E) till Häja By, Östra Ryd

(E).

Död 1811-11-11 i Häja By, Östra Ryd (E).

(Barn II:1, Far IV:1, Mor IV:2)

 

Gift 1:o 1766-10-26 i Östra Ryd (E) med Margareta Greta Månsdotter.

Född 1738-07-17 i Ekhammar, Björsäter (E).

Död 1804-03-27 i Häja By, Östra Ryd (E).

 

                                 Barn:

   Pehr Månsson.

     Född 1768-01-01 i Östra Ryd (E).

     Död 1812-11-21 i Husby Frälsegård, Skönberga (E).

   Måns Månsson.

     Född 1768-01-01 i Östra Ryd (E).

     Död 1768-03-09 i Östra Ryd (E).

   Nils Månsson.

     Född 1771-02-21 i Mastträdsdalen, Ringarum (E).

   Jonas Månsson.

     Född 1774-01-01 i Mastträdsdalen, Ringarum (E).

     Död 1775-08-11 i Mastträdsdalen, Ringarum (E).

   Magnus Månsson.

     Född 1775-08-11 i Mastträdsdalen, Ringarum (E).

     Död 1777-06-11 i Mastträdsdalen, Ringarum (E).

   Jonas Månsson.

     Född 1778-06-24 i Mastträdsdalen, Ringarum (E).

   Greta Månsdotter.

     Född 1780-08-21 i Ringarum (E).

 

Gift 2:o 1804-10-01 i Drothem (E) med efterföljande ana.

Måns Pehrsson Häja, änkoman och före detta bonde i Östra Ryd Socken samt

pigan Ulrica Benetsdotter i St. Wrångstad. Avittringsbevis inlämnat -

god man i å pigans vägnar Livgrenadjär Anders Winnerberg. I morgongåva

blivit utlovad femtiofem riksdaler 26.3.8 rst, vilka Ulrica efter Måns

död får uttaga av oskiftat bo, antingen i kontant, eller i varor efter

värde.

 

                                 Barn:

   Magnus Månsson.

     Född 1811-01-08 i Häja By, Östra Ryd (E).

     Död 1880-01-29 i Grindstugan Närby, Drothem (E). (Se II:1).

 

III:2 ffm

Ulrika Eleonora Bengtsdotter.

Född 1781 i Norrköping (E).

Flyttade 1814 från Häja By, Östra Ryd (E) till Danvik Stora, Östra Ryd

(E).

Flyttade 1819 från Danvik Stora, Östra Ryd (E) till Björsäter (E).

Flyttade 1820 från Björsäter (E) till Hejtorp, Östra Ryd (E).

Flyttade 1823 från Hejtorp, Östra Ryd (E) till Ekstugan, Östra Ryd (E).

Flyttade 1825 från Ekstugan, Östra Ryd (E) till Äsksäter, Östra Ryd (E).

Flyttade 1826 från Äsksäter, Östra Ryd (E) till Johannisberg, Östra Ryd

(E).

Flyttade 1827 från Johannisberg, Östra Ryd (E) till Gyntersberg, Östra

Ryd (E).

Flyttade 1831 från Gyntersberg, Östra Ryd (E) till Nyttorp, Östra Ryd

(E).

Flyttade 1836 från Nyttorp, Östra Ryd (E) till Brännmo, Östra Ryd (E).

Död 1847-08-29 i Brännmo, Östra Ryd (E).

(Barn II:1)

 

Gift 1:o 1804-10-01 i Drothem (E) med föregående ana.

Måns Pehrsson Häja, änkoman och före detta bonde i Östra Ryd Socken samt

pigan Ulrica Benetsdotter i St. Wrångstad. Avittringsbevis inlämnat -

god man i å pigans vägnar Livgrenadjär Anders Winnerberg. I morgongåva

blivit utlovad femtiofem riksdaler 26.3.8 rst,vilka Ulrica efter Måns

död får uttaga av oskiftat bo, antingen i kontant, eller i varor efter

värde.

 

Gift 2:o 1815-02-17 i Östra Ryd (E) med Carl Källman.

Torpare, Kyrkvaktare.

Född 1760-04-03 i Örtomta (E).

Död 1826-12-08 i Johannisberg, Östra Ryd (E).

 

                                 Barn:

   Carl Fredric Källman.

     Född 1815-08-20 i Danvik Stora, Östra Ryd (E).

     Död 1815 i Danvik Stora, Östra Ryd (E).

   Johannes Källman.

     Född 1816-12-24 i Danvik Stora, Östra Ryd (E).

 

III:3 fmf

Sven Nilsson.

Sockne- och Bergsman.

Född 1776-06-30 i Kolstad, Vånga (E).

Flyttade 1810-03-31 från Stavsäter, Kimstad (E) till Nedre Lundby

Frälse, Lillkyrka (E).

Död 1812-01-07 i Nedre Lundby Frälse, Lillkyrka (E).

(Barn II:2, Far IV:5, Mor IV:6)

 

Gift 1804-10-21 i Kimstad (E) med efterföljande ana.

 

                                 Barn:

   Helena Svensdotter.

     Född 1805-07-11 i Stavsäter, Kimstad (E).

   Anna Greta Svensdotter.

     Född 1808-09-03 i Stavsäter, Kimstad (E).

     Död 1880-02-08 i Grindstugan Närby, Drothem (E). (Se II:2).

 

III:4 fmm

Brita Catharina Ericsdotter.

Född 1779-06-13 i Hageby, Norrköpings Sankt Johannes (E).

Flyttade 1810-03-31 från Stavsäter, Kimstad (E) till Nedre Lundby

Frälse, Lillkyrka (E).

Flyttade 1812 från Nedre Lundby Frälse, Lillkyrka (E) till Rännefjälla,

Lillkyrka (E).

Död 1814-07-15 i Rännefjälla, Lillkyrka (E).

(Barn II:2, Far IV:7, Mor IV:8)

 

Gift 1804-10-21 i Kimstad (E) med föregående ana.

 

III:5 mff

Magnus Samuelsson Granat.

Indelt Soldat.

Född 1780-08-24 i Vittbråten, Tryserum (E).

Flyttade 1806-1807 till Grönbrink, Melby, Ukna (H).

Flyttade 1816 från Grönbrink, Melby, Ukna (H) till Korshult, Gärdserum

(E).

Död 1827-01-12 i Korshult, Gärdserum (E).

(Barn II:3, Far IV:9, Mor IV:10)

 

Gift 1806-07-13 i Ukna (H) med efterföljande ana.

 

                                 Barn:

   Stina Kajsa Granat.

     Född 1808 i Grönbrink, Melby, Ukna (H).

     Död 1809-09-27 i Grönbrink, Melby, Ukna (H).

   Inga Stina Granat.

     Född 1811-09-07 i Grönbrink, Melby, Ukna (H).

     Död 1903-08-23 i Gärdserum (E).

   Petter Gustaf Granat.

     Född 1815-12-15 i Grönbrink, Melby, Ukna (H).

     Död 1889-08-18 i Grönstorp, Svenserum, Gärdserum (E).

   Johan Samuel Granat.

     Född 1818-08-23 i Korshult, Gärdserum (E).

     Död 1912-04-24 i Karlsnäs, Kåknö, Östra Ryd (E). (Se II:3).

   Anders Magnus Granat.

     Född 1821-07-17 i Korshult, Gärdserum (E).

     Död 1890-09-01 i Charlottenlund, Vammarsmåla, Valdemarsvik (E).

   Gustafva Charlotta Granat.

     Född 1824-10-27 i Korshult, Gärdserum (E).

     Död 1894-01-29 i Nygård, Lofta (H).

 

III:6 mfm

Kajsa Gustafsdotter.

Född 1784-11-07 i Tryserum (E).

Flyttade 1806-1807 till Grönbrink, Melby, Ukna (H).

Flyttade 1816 från Grönbrink, Melby, Ukna (H) till Korshult, Gärdserum

(E).

Flyttade 1827 från Korshult, Gärdserum (E) till Bredal, Hannäs (E).

Flyttade Besked 13 1832 från Bredal, Hannäs (E) till Sten, Loftahammar

(H).

Flyttade Besked 51 1838 från Sten, Loftahammar (H) till Löckerum, Västra

Ed (H).

Flyttade 1845 från Löckerum, Västra Ed (H) till Stensnäs, Ukna (H).

Flyttade 1848 från Stensnäs, Ukna (H) till Bredvassa, Västra Ed (H).

Flyttade 1849 från Bredvassa, Västra Ed (H) till Helgenäs, Västra Ed

(H).

Flyttade 1851 från Helgenäs, Västra Ed (H) till Gobo, Yxnerum (E).

Död 1854-01-27 i Gobo, Yxnerum (E).

(Barn II:3, Far IV:11, Mor IV:12)

 

Gift 1:o 1806-07-13 i Ukna (H) med föregående ana.

 

Gift 2:o 1831-11-15 i Hannäs (E) med Nils Peter Pehrsson.

Arbetare, Sågare.

Född 1806-02-05 i Västrum (H).

 

III:7 mmf

Jonas Andersson.

Frälsebonde.

Född 1786-04-16 i Botorp, Tryserum (E).

Död 1874-08-03 i Könserum, Gärdserum (E).

Flyttade 1806 från Tryserum (E) till Könserum, Gärdserum (E).

(Barn II:4, Far IV:13, Mor IV:14)

 

Gift 1811-03-28 i Yxnerum (E) med efterföljande ana.

 

                                 Barn:

   Maja Stina Jonsdotter.

     Född 1812-04-11 i Könserum, Gärdserum (E).

   Anna Sofia Jonsdotter.

     Född 1816-05-15 i Könserum, Gärdserum (E).

     Död 1883-06-25 i Karlsnäs, Kåknö, Östra Ryd (E). (Se II:4).

   Nils Petter Jonasson.

     Född 1818-12-18 i Könserum, Gärdserum (E).

     Död 1849-06.. i Gärdserum (E).

   Inga Cajsa Jonsdotter.

     Född 1824-01-23 i Könserum, Gärdserum (E).

     Död 1879-02-03 i Könserum, Gärdserum (E).

 

III:8 mmm

Anna Nilsdotter.

Deja.

Född 1785-02-26 i Vegalla, Yxnerum (E).

Flyttade 1811 från Yxnerum (E) till Könserum, Gärdserum (E).

Död 1849-12-02 i Könserum, Gärdserum (E).

(Barn II:4, Far IV:15, Mor IV:16)

 

Gift 1811-03-28 i Yxnerum (E) med föregående ana.

 

IV:1 ffff

Pehr Nilsson.

Bonde.

(Barn III:1)

 

Gift 1737-12-04 i Yxnerum (E) med efterföljande ana.

 

                                 Barn:

   Magnus Persson.

     Född 1740-03-14 i Aspdalen, Yxnerum (E).

     Död 1811-11-11 i Häja By, Östra Ryd (E). (Se III:1).

 

IV:2 fffm

Ingrid Månsdotter.

(Barn III:1)

 

Gift 1737-12-04 i Yxnerum (E) med föregående ana.

 

IV:5 fmff

Nils Månsson.

(Barn III:3)

 

Gift med efterföljande ana.

 

                                 Barn:

   Sven Nilsson.

     Född 1776-06-30 i Kolstad, Vånga (E).

     Död 1812-01-07 i Nedre Lundby Frälse, Lillkyrka (E). (Se III:3).

 

IV:6 fmfm

Helena Svensdotter.

(Barn III:3)

 

Gift med föregående ana.

 

IV:7 fmmf

Erik Eriksson.

Sockenman.

(Barn III:4)

 

Gift med efterföljande ana.

 

                                 Barn:

   Erik Eriksson.

     Född 1769-11-10 i Brånnestad, Norrköpings Sankt Johannes (E).

   Brita Catharina Ericsdotter.

     Född 1779-06-13 i Hageby, Norrköpings Sankt Johannes (E).

     Död 1814-07-15 i Rännefjälla, Lillkyrka (E). (Se III:4).

 

IV:8 fmmm

Anna Persdotter.

(Barn III:4)

 

Gift med föregående ana.

 

IV:9 mfff

Samuel Gustafsson Boglina Wefling.

Båtsman.

Född 1753-04-11 i Vittbråten, Tryserum (E).

Död 1788 i Finland.

(Barn III:5, Far V:17, Mor V:18)

 

Gift 1778-02-15 i Tryserum (E) med efterföljande ana.

Brudgummen från Vittbråten och bruden från Startorpet.

 

                                 Barn:

   Catharina Samuelsdotter.

     Född 1778-09-10 i Vittbråten, Tryserum (E).

   Magnus Samuelsson Granat.

     Född 1780-08-24 i Vittbråten, Tryserum (E).

     Död 1827-01-12 i Korshult, Gärdserum (E). (Se III:5).

   Maja Samuelsdotter.

     Född 1784-04-03 i Vittbråten, Tryserum (E).

   Anna Samuelsdotter.

     Född 1786-10-12 i Vittbråten, Tryserum (E).

 

IV:10 mffm

Ingeborg Nilsdotter Trysberg.

Född 1753-04-13 i Startorpet, Tryserum (E).

Död 1817-11-05 i Fattighuset, Tryserum (E).

(Barn III:5, Far V:19, Mor V:20)

 

Gift 1778-02-15 i Tryserum (E) med föregående ana.

Brudgummen från Vittbråten och bruden från Startorpet.

 

IV:11 mfmf

Gustav Jönsson.

Född 1760.

(Barn III:6)

 

Gift med efterföljande ana.

 

                                 Barn:

   Kajsa Gustafsdotter.

     Född 1784-11-07 i Tryserum (E).

     Död 1854-01-27 i Gobo, Yxnerum (E). (Se III:6).

 

IV:12 mfmm

Cathrina Nilsdotter.

Född 1765-05-23 i Toverum Lilla, Tryserum (E).

(Barn III:6, Far V:23, Mor V:24)

 

Gift med föregående ana.

 

IV:13 mmff

Anders Nilsson.

Torpare.

Född 1755-07-10 i Bokullen, Tryserum (E).

Död 1834-09-06 i Borum, Tryserum (E).

(Barn III:7, Far V:25, Mor V:26)

 

Gift med efterföljande ana.

 

                                 Barn:

   Jonas Andersson.

     Född 1786-04-16 i Botorp, Tryserum (E).

     Död 1874-08-03 i Könserum, Gärdserum (E). (Se III:7).

   Stina Andersdotter.

     Född 1791-03-31 i Borum, Tryserum (E).

   Lena Andersdotter.

     Född 1793-09-26 i Borum, Tryserum (E).

   Inga Lisa Andersdotter.

     Född 1799-09-15 i Borum, Tryserum (E).

 

IV:14 mmfm

Maja Persdotter.

Född 1754-06-23 i Botorp, Tryserum (E).

Död 1838-02-11 i Borum, Tryserum (E).

(Barn III:7, Far V:27, Mor V:28)

 

Gift med föregående ana.

 

IV:15 mmmf

Nils Ericsson.

Bonde Sockenman.

Född omkring 1744 i Vegalla, Yxnerum (E).

Död 1806-02-02 i Vegalla, Yxnerum (E).

(Barn III:8)

 

Gift 1770-10-14 i Yxnerum (E) med efterföljande ana.

 

                                 Barn:

   Eric Nilsson.

     Född 1775-01-01 i Vegalla, Yxnerum (E).

     Död 1817-06-18 i Vegalla, Yxnerum (E).

   Anna Nilsdotter.

     Född 1785-02-26 i Vegalla, Yxnerum (E).

     Död 1849-12-02 i Könserum, Gärdserum (E). (Se III:8).

   Nils Nilsson.

     Född 1787-11-13 i Vegalla, Yxnerum (E).

     Död 1831-01-27 i Sonstorp, Yxnerum (E).

 

IV:16 mmmm

Stina Ericsdotter.

Född 1754-05-05 i Vegalla, Yxnerum (E).

Flyttade 1820 från Vegalla, Yxnerum (E) till Sonstorp, Yxnerum (E).

Död 1830-04-07 i Sonstorp, Yxnerum (E).

(Barn III:8, Far V:31, Mor V:32)

 

Gift 1770-10-14 i Yxnerum (E) med föregående ana.

 

V:17 mffff

Gustaf Abrahamsson Falck Wefling.

Båtsman.

Född 1723-03-06 i Bodatorpet, Tryserum (E).

Död 1785-12-25 i Vittbråten, Tryserum (E).

(Barn IV:9, Far VI:33, Mor VI:34)

 

Gift 1748 i Tryserum (E) med efterföljande ana.

 

                                 Barn:

   Måns Gustafsson Boglina.

     Född 1749-04-02 i Bredal, Hannäs (E).

   Abraham Gustafsson.

     Född 1751-02.. i Bredal, Hannäs (E).

   Samuel Gustafsson Boglina Wefling.

     Född 1753-04-11 i Vittbråten, Tryserum (E).

     Död 1788 i Finland. (Se IV:9).

   Catharina Gustafsdotter.

     Född 1755-02-11 i Vittbråten, Tryserum (E).

     Död 1766-02-22 i Vittbråten, Tryserum (E).

   Maria Gustafsdotter Wefling.

     Född 1757-10-14 i Vittbråten, Tryserum (E).

     Död 1766-03-03 i Vittbråten, Tryserum (E).

   Sven Gustafsson Wefling.

     Född 1757-10-14 i Vittbråten, Tryserum (E).

   Annika Gustafsdotter Wefling.

     Född 1762-02-07 i Vittbråten, Tryserum (E).

 

V:18 mfffm

Maja Månsdotter.

Född 1728.

(Barn IV:9)

 

Gift 1748 i Tryserum (E) med föregående ana.

 

V:19 mffmf

Nils Trysberg.

Båtsman.

(Barn IV:10)

 

Gift med efterföljande ana.

 

                                 Barn:

   Elin Andersdotter.

     Född omkring 1740.

     Död 1749-01-16 i Startorpet, Tryserum (E).

   Ingeborg Nilsdotter Trysberg.

     Född 1753-04-13 i Startorpet, Tryserum (E).

     Död 1817-11-05 i Fattighuset, Tryserum (E). (Se IV:10).

 

V:20 mffmm

Catharina Jonsdotter.

(Barn IV:10)

 

Gift med föregående ana.

 

V:23 mfmmf

Nils Jeansson.

(Barn IV:12)

 

Gift med efterföljande ana.

 

                                 Barn:

   Cathrina Nilsdotter.

     Född 1765-05-23 i Toverum Lilla, Tryserum (E). (Se IV:12).

 

V:24 mfmmm

Kerstin Nilsdotter.

(Barn IV:12)

 

Gift med föregående ana.

 

V:25 mmfff

Nils Pehrsson.

Torpare.

(Barn IV:13)

 

Gift med efterföljande ana.

 

                                 Barn:

   Anders Nilsson.

     Född 1755-07-10 i Bokullen, Tryserum (E).

     Död 1834-09-06 i Borum, Tryserum (E). (Se IV:13).

 

V:26 mmffm

Annica Andersdotter.

(Barn IV:13)

 

Gift med föregående ana.

 

V:27 mmfmf

Petter Jonsson.

(Barn IV:14)

 

Gift med efterföljande ana.

 

                                 Barn:

   Maja Persdotter.

     Född 1754-06-23 i Botorp, Tryserum (E).

     Död 1838-02-11 i Borum, Tryserum (E). (Se IV:14).

 

V:28 mmfmm

Ingrid Jonsdotter.

(Barn IV:14)

 

Gift med föregående ana.

 

V:31 mmmmf

Eric Jonsson.

Sockenman.

Född 1720-04-06 i Vegalla, Yxnerum (E).

Död 1790-01-18 i Vegalla, Yxnerum (E).

(Barn IV:16, Far VI:61, Mor VI:62)

 

Gift 1752-09-16 i Hannäs (E) med efterföljande ana.

Eric Jonsson i Vegalla, Yxnerum och Catharina Torsdotter i Mörtebäck.

Drängen Eric Jonsson i Wegalla och Yxnerum och pigan Catharina

Torsdotter i Mörtebäck.

 

                                 Barn:

   Stina Ericsdotter.

     Född 1754-05-05 i Vegalla, Yxnerum (E).

     Död 1830-04-07 i Sonstorp, Yxnerum (E). (Se IV:16).

   Jonas Ericsson.

     Född 1759-04-02 i Vegalla, Yxnerum (E).

   Anna Kajsa Ericsdotter.

     Född 1764-12-25 i Vegalla, Yxnerum (E).

 

V:32 mmmmm

Catharina Torsdotter.

Född 1721-01-14 i Mörtabäck, Hannäs (E).

(Barn IV:16, Far VI:63, Mor VI:64)

 

Gift 1752-09-16 i Hannäs (E) med föregående ana.

Eric Jonsson i Vegalla, Yxnerum och Catharina Torsdotter i Mörtebäck.

Drängen Eric Jonsson i Wegalla och Yxnerum och pigan Catharina

Torsdotter i Mörtebäck.

 

 

VI:33 mfffff

Abraham Jönsson.

Torpare.

Född 1693-08-11 i Hult, Tryserum (E).

Död 1767-12-10 i Bodatorpet, Tryserum (E).

(Barn V:17, Far VII:65, Mor VII:66)

 

Gift 1719-11-13 i Hult, Tryserum (E) med efterföljande ana.

 

                                 Barn:

   Margareta Abrahamsdotter.

     Född 1720-10-23 i Hult, Tryserum (E).

     Död 1806-10-24 i Öjelsbo, Tryserum (E).

   Gustaf Abrahamsson Falck Wefling.

     Född 1723-03-06 i Bodatorpet, Tryserum (E).

     Död 1785-12-25 i Vittbråten, Tryserum (E). (Se V:17).

 

VI:34 mffffm

Karin Gustafsdotter.

Född 1689-10-28 i Trankärr, Skårsjö, Tryserum (E).

Död 1764-08-07 i Bodatorpet, Tryserum (E).

(Barn V:17, Far VII:67, Mor VII:68)

 

Gift 1719-11-13 i Hult, Tryserum (E) med föregående ana.

 

VI:61 mmmmff

Jon Ericsson.

Född.

(Barn V:31)

 

Gift med efterföljande ana.

 

                                 Barn:

   Eric Jonsson.

     Född 1720-04-06 i Vegalla, Yxnerum (E).

     Död 1790-01-18 i Vegalla, Yxnerum (E). (Se V:31).

 

VI:62 mmmmfm

N N.

(Barn V:31)

 

Gift med föregående ana.

 

VI:63 mmmmmf

Tor Hansson.

Född omkring 1686.

Död 1761-02-15 i Mörtabäck, Hannäs (E).

(Barn V:32)

 

Gift 1719 i Hannäs (E) med efterföljande ana.

 

                                 Barn:

   Catharina Torsdotter.

     Född 1721-01-14 i Mörtabäck, Hannäs (E). (Se V:32).

 

VI:64 mmmmmm

Anna Nilsdotter.

Född omkring 1693.

Död 1762-12-03 i Mörtabäck, Hannäs (E).

(Barn V:32)

 

Gift 1719 i Hannäs (E) med föregående ana.

 

VII:65 mffffff

Jöns Björn Persson.

Torpare.

Född 1661-01-06 i Skrickerum, Tryserum (E).

Död 1747-08-02 i Hult, Tryserum (E).

(Barn VI:33, Far VIII:129, Mor VIII:130)

 

Gift 1686-05-30 i Tryserum (E) med efterföljande ana.

 

                                 Barn:

   Abraham Jönsson.

     Född 1693-08-11 i Hult, Tryserum (E).

     Död 1767-12-10 i Bodatorpet, Tryserum (E). (Se VI:33).

 

VII:66 mfffffm

Anna Anundsdotter.

Född 1663-01-04 i Snällebo, Tryserum (E).

Död 1735-11.. i Hult, Tryserum (E).

(Barn VI:33, Far VIII:131, Mor VIII:132)

 

Gift 1686-05-30 i Tryserum (E) med föregående ana.

 

VII:67 mffffmf

Gustav Jönsson.

Född 1644.

Död 1741.

(Barn VI:34)

 

Gift med efterföljande ana.

 

                                 Barn:

   Karin Gustafsdotter.

     Född 1689-10-28 i Trankärr, Skårsjö, Tryserum (E).

     Död 1764-08-07 i Bodatorpet, Tryserum (E). (Se VI:34).

 

VII:68 mffffmm

Katarina Nilsdotter.

Född 1661.

Död 1747.

(Barn VI:34, Far VIII:135, Mor VIII:136)

 

Gift med föregående ana.

VIII:129 mfffffff

Per Jönsson.

Född 1623 i Tryserum (E).

(Barn VII:65, Far IX:257, Mor IX:258)

 

Gift 1648-02-27 i Tryserum (E) med efterföljande ana.

 

                                 Barn:

   Jöns Björn Persson.

     Född 1661-01-06 i Skrickerum, Tryserum (E).

     Död 1747-08-02 i Hult, Tryserum (E). (Se VII:65).

 

VIII:130 mffffffm

Sara Tyrsdotter.

Född 1629.

Död 1666-12-25 i Skrickerum, Tryserum (E).

(Barn VII:65)

 

Gift 1648-02-27 i Tryserum (E) med föregående ana.

 

VIII:131 mfffffmf

Anund Jönsson.

Född 1632 i Tryserum (E).

(Barn VII:66, Far IX:261, Mor IX:262)

 

Gift 1:o 1659-05-25 i Tryserum (E) med Ingrid Månsdotter.

Född 1637 i Slättdal, Tryserum (E).

Död 1660-11-09 i Snällebo, Tryserum (E).

 

Gift 2:o med efterföljande ana.

 

                                 Barn:

   Anna Anundsdotter.

     Född 1663-01-04 i Snällebo, Tryserum (E).

     Död 1735-11.. i Hult, Tryserum (E). (Se VII:66).

   Östen Anundsson Ånilsson.

     Född 1682-10.. i Snällebo, Tryserum (E).

     Död 1762-04-11 i Stinghult, Tryserum (E).

 

VIII:132 mfffffmm

Kerstin Östensdotter.

Född 1642.

Död 1719-07-03 i Stinghult, Tryserum (E).

(Barn VII:66)

 

Gift med föregående ana.

 

VIII:135 mffffmmf

Nils Håkansson.

Född 1616.

Död 1666.

(Barn VII:68)

 

Gift med efterföljande ana.

 

                                 Barn:

   Katarina Nilsdotter.

     Född 1661.

     Död 1747. (Se VII:68).

 

VIII:136 mffffmmm

Kerstin Månsdotter.

Född 1625.

Död 1691.

(Barn VII:68)

 

Gift med föregående ana.

 

IX:257 mffffffff

Jöns Nilsson.

Född 1585.

Död 1655 i Skrickerum, Tryserum (E).

(Barn VIII:129, Far X:513, Mor X:514)

 

Gift 1609 i Tryserum (E) med efterföljande ana.

 

                                 Barn:

   Per Jönsson.

     Född 1623 i Tryserum (E). (Se VIII:129).

   Abelina Jönsdotter.

     Född 1630 i Tryserum (E).

 

IX:258 mfffffffm

Karin Eriksdotter.

Född 1591.

Död 1665-05-01 i Skrickerum, Tryserum (E).

(Barn VIII:129, Far X:515, Mor X:516)

 

Gift 1609 i Tryserum (E) med föregående ana.

 

IX:261 mfffffmff

Jöns Anundsson.

Född 1600.

Död 1684-04.. i Snällebo, Tryserum (E).

(Barn VIII:131)

 

Gift med efterföljande ana.

 

                                 Barn:

   Anund Jönsson.

     Född 1632 i Tryserum (E). (Se VIII:131).

 

IX:262 mfffffmfm

Kristina Kristoffersdotter.

Född 1605.

Död 1651-05-29 i Snällebo, Tryserum (E).

(Barn VIII:131, Mor X:524)

 

Gift med föregående ana.

 

X:513 mfffffffff

Nils Guttormsson.

Bonde.

Född omkring 1550 i Gärdsnäs, Hannäs (E).

Död 1630 i Skrickerum, Tryserum (E).

 (Barn IX:257, Far XI:1025, Mor XI:1026)

 

Gift 1:o omkring 1570 med efterföljande ana.

 

                                 Barn:

   Sune Nilsson Bock.

     Född 1572 i Tryserum (E).

     Död 1661 i Skårsjö, Tryserum (E).

   Knut Nilsson.

     Född 1578 i Tryserum (E).

     Död 1671-08-05 i Skrickerum, Tryserum (E).

   Jöns Nilsson.

     Född 1585.

     Död 1655 i Skrickerum, Tryserum (E). (Se IX:257).

 

Gift 2:o med Karin Rasmusdotter.

Död 1650 i Jönköpings hospitalsförs (F).

 

X:514 mffffffffm

Margareta Jonsdotter Bock.

Född 1550.

(Barn IX:257, Far XI:1027, Mor XI:1028)

 

Gift omkring 1570 med föregående ana.

 

X:515 mfffffffmf

Erik Jönsson.

Född 1560.

Död 1630.

(Barn IX:258, Far XI:1029)

 

Gift med efterföljande ana.

 

                                 Barn:

   Karin Eriksdotter.

     Född 1591.

     Död 1665-05-01 i Skrickerum, Tryserum (E). (Se IX:258).

 

X:516 mfffffffmm

Ingrid Jönsson.

Född 1560.

Död 1645.

(Barn IX:258)

 

Gift med föregående ana.

 

X:524 mfffffmfmm

Anna Abrahamsdotter.

Död omkring 1651-03.. i Snällebo, Tryserum (E).

(Barn IX:262)

 

Gift

 

                                 Barn:

   Kristina Kristoffersdotter.

     Född 1605.

     Död 1651-05-29 i Snällebo, Tryserum (E). (Se IX:262).

 

XI:1025 mffffffffff

Guttorm Knutsson.

Bonde.

Född 1520 i Gärdsnäs, Hannäs (E).

(Barn X:513)

 

Gift med efterföljande ana.

 

                                 Barn:

   Nils Guttormsson.

     Född omkring 1550 i Gärdsnäs, Hannäs (E).

     Död 1630 i Skrickerum, Tryserum (E). (Se X:513).

 

XI:1026 mfffffffffm

unknown.

(Barn X:513)

 

Gift med föregående ana.

 

XI:1027 mffffffffmf

Jon Sunesson Bock.

Född 1520 i Tryserum (E).

Död 1591 i Nedre, Skrickerum, Tryserum (E).

(Barn X:514, Far XII:2053, Mor XII:2054)

 

Gift med efterföljande ana.

 

                                 Barn:

   Margareta Jonsdotter Bock.

     Född 1550. (Se X:514).

 

XI:1028 mffffffffmm

okänd.

(Barn X:514)

 

Gift med föregående ana.

 

XI:1029 mfffffffmff

Jöns okänt.

Född 1530.

(Barn X:515)

 

Gift

 

                                 Barn:

   Erik Jönsson.

     Född 1560.

     Död 1630. (Se X:515).

 

XII:2053 mffffffffmff

Sune Hemmingsson Bock.

Skattebonde.

Född 1490 i Tryserum (E).

Död 1560 i Skrickerum, Tryserum (E).

(Barn XI:1027, Far XIII:4105, Mor XIII:4106)

 

Gift med efterföljande ana.

 

                                 Barn:

   Jon Sunesson Bock.

     Född 1520 i Tryserum (E).

     Död 1591 i Nedre, Skrickerum, Tryserum (E). (Se XI:1027).

 

XII:2054 mffffffffmfm

okänd.

(Barn XI:1027)

 

Gift med föregående ana.

 

XIII:4105 mffffffffmfff

Hemming Hemmingsson Bock.

Skattebonde.

Född 1450 i Skrickerum, Tryserum (E).

(Barn XII:2053, Far XIV:8209, Mor XIV:8210)

 

Gift med efterföljande ana.

 

                                 Barn:

   Sune Hemmingsson Bock.

     Född 1490 i Tryserum (E).

     Död 1560 i Skrickerum, Tryserum (E). (Se XII:2053).

 

XIII:4106 mffffffffmffm

okänd.

(Barn XII:2053)

 

Gift med föregående ana.XIV:8209 mffffffffmffff

Hemming Johansson Bock.

Jordägare.

Född 1420 i Tryserum (E).

Död omkring 1463 i Tryserum (E).

(Barn XIII:4105, Far XV:16417, Mor XV:16418)

 

Gift med efterföljande ana.

 

                                 Barn:

   Hemming Hemmingsson Bock.

     Född 1450 i Skrickerum, Tryserum (E). (Se XIII:4105).

 

XIV:8210 mffffffffmfffm

okänd.

(Barn XIII:4105)

 

Gift med föregående ana.

 

XV:16417 mffffffffmfffff

Johan Bock Bese.

Bonde Nämndeman.

Född 1380 i Skrickerum, Tryserum (E).

Död 1426 i Skrickerum, Tryserum (E).

(Barn XIV:8209, Far XVI:32833, Mor XVI:32834)

 

Gift med efterföljande ana.

 

                                 Barn:

   Olof Johansson Bock.

     Född.

     Död 1477.

   Hemming Johansson Bock.

     Född 1420 i Tryserum (E).

     Död omkring 1463 i Tryserum (E). (Se XIV:8209).

 

XV:16418 mffffffffmffffm

okänd.

(Barn XIV:8209)

 

Gift med föregående ana.

 

XVI:32833 mffffffffmffffff

Dan Ragnvaldsson.

Född 1350.

Död 1426.

(Barn XV:16417)

 

Gift med efterföljande ana.

 

                                 Barn:

   Johan Bock Bese.

     Född 1380 i Skrickerum, Tryserum (E).

     Död 1426 i Skrickerum, Tryserum (E). (Se XV:16417).

 

XVI:32834 mffffffffmfffffm

Karin Bengtsdotter.

Född.

(Barn XV:16417)

 

Gift med föregående ana.